„Köszönjük
Reggeli gyors

104. születésnapján temetik Keleti Ágnest

3/01/2025 10:41

| Szerző: M. Dénes Tamás

Edgar Elgar csellóversenye Sheku Kanneh-Mason előadásában szól Keleti Ágnes tiszteletére M. Dénes Tamás összeállításában, mert tegnap, 103 évesen elhunyt a magyar sport rekordere, az ötszörös olimpiai bajnok tornász, Keleti Ágnes.

2025. január 03. Reggeli gyors - részlet, M. Dénes Tamás Keleti Ágnesre emlékezik 2025.01.03.
07:46
00:00
 Azért választottam a csellót, mert kevesen tudják, hogy minden idők legtöbb olimpiai érmével, azaz tíz ilyen medállal rendelkező magyar női sportolójáról, Keleti Ágnesről, hogy a torna előtti időkben csellista szeretett volna lenni. Csak azért kezdett el tornázni, mert a csellótanára jobb testtartást írt elő neki, így fedezték fel a tehetségét. Bár még most a halála elött is csellókoncertere készült menni, a cselló később elmaradozott, a torna viszont megmaradt, és ha nem szól közbe a háború, nem „csak” 46 magyar bajnoki címet nyer, hanem sokkal többet.

Ahogy a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján is megemlékeznek rá: előbb a Vívó és Atlétikai Club, majd az NTE színeiben sportolt. 1939-ben lett a válogatott tagja, első magyar bajnokságát 18 évesen 1940-ben nyerte, de zsidó származása miatt még abban az évben eltiltották mindennemű sporttevékenységtől. A német megszállást követő időszakot hamis papírokkal vészelte át. Édesapja és több családtagja az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg, édesanyját és testvérét a svéd diplomata, Raoul Wallenberg mentette ki Budapestről.

 
Keleti Ágnes csellista szeretett volna lenni
MTVA Archívum
 

 

1948-ban toronymagas esélyesként, csúcsformában utazott Londonba, de még az olimpia kezdete előtt megsérült, így csak szurkolni tudott a társainak. 1952-ben Helsinkiben, immáron 31 évesen azonban már senki sem tudta feltartóztatni: olimpiai aranyérmet nyert, emellett egy ezüst- és két bronzérmet is szerzett. Pályafutása csúcsára 1956-ban, a melbourne-i olimpián ért fel: talajon megvédte címét, aranyat nyert gerendán, felemás korláton és a Bodó Andrea, Keleti Ágnes, Kertész Alíz, Korondi Margit, Köteles Erzsébet, Tass Olga összeállítású kéziszercsapat tagjaként, míg egyéni összetettben és csapatban ezüstérmet szerzett.

Az 1956-os olimpia után Ausztráliában maradt, ahol testvére is élt, de akkoriban az ausztrál sport még sehol nem volt, Keleti Ágnes pedig jobbnak látta Izraelbe költözni, ahol 41 évesen megszülte első fiát, nem sokkal később a másodikat. Emellett ő építette fel az izraeli tornasportot. Tornát tanított gyerekeknek, felnőtteknek, és még jóval a 90. életévének betöltése után is tudott spárgázni.

Van egy mondat Oláh Kata filmjében, amely azóta is ott van a fejemben: „Én nem tanítani, sokkal inkább segíteni szeretek.” Oláh Kata filmrendező 2022-ben filmet készített Keleti Ágnesről szóló,  Aki legyőzte az időt címmel. Az alkotás több díjat nyert. Ő volt az utolsó, akit Keleti Ágnes még beengedett az életébe, pedig előtte nem ismerték egymást.

Oláh Kata férjével Csukás Sándorral készítette a filmet. Keleti Ágnes mindig tudott váltani. Mindig jobbított a saját és mások sorsán. 95 évesen költözött Magyarországra, 100 évesen lett Budapest díszpolgára. Most egy egész világ sportja sír utána. Nemcsak a cselló. Egy hét választotta el a 104. születésnapjától.

A tornásznőt január 9-én, születésnapján helyezik végső nyugalomra. Családja jövő csütörtökön 12 órától vesz búcsút Keleti Ágnestől a Kozma utcai izraelita temetőben.