Szociális érzékenység, mint politikai eszme – 70. epizód
23/02/2025 16:00
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A Mozgóképizmus legutóbbi adásában Bereményi Géza A tanítványok című filmje szolgáltatta az alapot elemzésünk folytatásához.
Paár Ádám, történész-politológus az előző héten Fekete István munkásságát vizsgálva összefoglalta hazánk korabeli gazdasági helyzetét. Ebben az adásban részben az akkor már felvetett szociális alapú változtatásokról beszélt, amelyek iránt igény mutatkozott a parasztság részéről, és amelyekre reagál Bereményi Géza kiemelt műve is.
Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa a 70. epizódban, többek között arra is kitért, hogy miért voltak afféle feketelistán a baloldali eszmét képviselő tömörülések, és miért számított csupán megtűrtnek a szociáldemokrácia 1919 után.

A paraszti kultúra átalakulása és az értelmiség megjelenése volt elemzésünk tárgya, más jelenségek mellett.
A történész a népi mozgalom jellegéről és céljáról is beszélt. Hangsúlyozta, hogy a magyarságtudat erősödése ebben a körben már magában hordozta a mások kirekesztésének elvét. Hozzátette, ez nem csak az antiszemitizmust jelentette, mert voltak kifejezetten németellenes tagjai a mozgalomnak, sőt többen egyszerre mindkét irányban kirekesztők voltak.
Paár Ádám történész-politológussal az 1930-as évek Magyarországának aktuális eszméiről és a polgárosodás társadalmi hatásáról beszélgettünk. Utóbbi következményeként a kutató kiemelte a vidéki emberek korábbi életmódjának visszaszorulását, amelyben a népdalokat az operett slágerek váltották fel.

Később erre jelent meg válaszként Bartók és Kodály népdalgyűjtése, amivel rámutattak a nemzeti hagyományok megőrzésének fontosságára. A kezdeményezés fokozatosan eltorzult, és megjelentek a paszományos, korábbi időket idéző öltözékek. Ekkoriban még csak a magyar hagyományok kaptak helyet az úri divatban, Németországgal még nem alakult ki az a baráti viszony, amely első lépésként a kultúrát módosította hazánkban.
A beszélgetést a lejátszó gombra kattintva hallgathatják meg.
2025.02.22., szombat 13.30
Szerkesztő/Riporter: Timár Ágnes