A brit és az amerikai légierő bombázta a Vörös-tengeri hajóforgalmat veszélyeztető jemeni húszi lázadók állásait
12/01/2024 13:25
| Szerző: Klubrádió
A jemeni húszi lázadók választ ígérnek az brit-amerikai légicsapásra, és folyatják a Vörös-tengeren áthaladó, Izrael felé tartó hajók elleni támadásokat.
Folyatják a Vörös-tengeren áthaladó, Izrael felé tartó hajók elleni támadásokat a jemeni Húszi lázadók – közölte szóvivőjük, aki szerint semmivel nem lehet igazolni az amerikai, brit légicsapásokat. Ezekből 73 érte az általuk ellenőrzött területet. Legalább öten meghaltak, hatan megsebesültek – mondta Jahja Szarea katonai szóvivő. A felkelők vezetője válaszlépéseket helyezett kilátásba, hangsúlyozva, hogy "egyetlen amerikai agresszió sem marad megtorlatlanul". Helyszíni beszámolók szerint máris százak gyűltek össze a húszik egyik fellegvárának tartott Szaadában, az emberek a többi között azt skandálták, hogy "halál Amerikára" és "halál Izraelre".
Önvédelmi lépést emleget Washington és London közös közleménye. Eszerint Nagy-Britannia és az Egyesült Államok az önvédelemhez fűződő jog alapján hajtott végre támadásokat a jemeni húszi lázadók katonai létesítményei ellen. A Downing Street tájékoztatása szerint a közös brit-amerikai támadásokhoz Hollandia, Kanada, Ausztrália és Bahrein "nem műveleti jellegű" támogatást nyújtott. A kommünikét a brit és az amerikai kormány mellett Németország, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Korea, Hollandia, Dánia és Bahrein is aláírta.
Jogsértőnek tartja a Jemenre mért csapásokat az orosz külügyi szóvivő. Marija Zaharova szavai szerint "ezzel kiforgatják az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, és teljes mértékben figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot, hogy kiélezzék a helyzetet a térségben saját destruktív céljaik érdekében" – fogalmazott.
Két terrorszervezet a Gázát korábban teljesen irányító Hamász és az Irán által támogatott libanoni síita milícia, a Hezbollah is elítélte a brit és amerikai légierő támadásait a jemeni húszi lázadók állásai ellen.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia hivatkozhat önvédelemre, nem valószínű, hogy sokan kiállnának a húszi lázadók mellett – mondta Hoffmann Tamás, nemzetközi jogász a Reggeli Gyorsban.
Fenntarthatatlan vált, hogy a húszik veszélyeztetik a Vörös-tenger hajózhatóságát, ami közvetlenül érinti a világkereskedelem 12-15 százalékát, várható volt, hogy a Washington vezette szövetség lépni fog velük szemben, eszkalációt azonban ők sem akarnak – mondta a Klubrádiónak Szalai Máté, Közel-Kelet-szakértő, aki szerint a következő napokban kiderül, milyen reakció érkezik a húszik vagy a szövetségeseik részéről.
Az egyetemi kutató szerint a jemeni mozgalomnak van ereje kárt okozni, ami különösen Európának fájhat, mivel ebben a térségben folyik az európai-ázsiai kereskedelem jelentős része. Ha a húszik tovább folytatják a kereskedelmi hajók támadását, újabb amerikai csapásokra számíthatnak – tette hozzá a szakértő.