"Nem tudjuk, hasonlít-e a cetek agya az emberéhez"
26/12/2022 06:11
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
A cetek agyának elváltozása ugyan hasonlíthat az Alzheimer-kórra, de nem tudjuk továbbra sem, hogy mi váltja ki ezt az elváltozást – véli Farkas János. A tengerbiológus szerint ez a jelenség a tömeges partravetődést sem magyarázza egyértelműen.
"Kevés reményvesztettebb látvány van, mint a partra sodródott cetek, talán csak én reggel, ébredés után" – ezzel a felütéssel kezdte beszélgetését Farkas Jánossal a műsorvezető, Para-Kovács Imre a Qubit cikkével kapcsolatban, mely szerint az Alzheimer-kór klasszikus jeleit mutatták ki a Glasgow-i, a St. Andrews-i és az Edinburgh-i Egyetem kutatói a fogascetek közé tartozó három állatfaj, a palackorrú delfin, a fehércsőrű delfin és a hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfin esetében.
"Bíztató eredménynek tűnik, azonban azt, hogy mi váltja ki ezt a betegséget, továbbra sem sikerült feltárni" – kommentálta a tengerbiológus. Hozzátette, azt sem tudjuk jelenleg, hogy ez az agyi elváltozás mennyiben működik hasonlóan az emberekéhez. Ezt csak úgy lehetne megtenni, ha életük folyamán állandó megfigyelés alatt tartanák ezeket az értelmes élőlényeket. Ez azonban nem egyszerű feladat, hiszen szabadon élő példányok viselkedését kéne követni.
Megjegyezte, a tömeges partravetődés felveti a kérdést, hogy csak arról lenne szó, hogy a csoport vezető egyede betegedett meg, és vezette tévútra a többieket. Szerinte ez nem valószínű, és további vizsgálatokat igényel. Agyi elváltozást környezetváltozás is okozhat.
Amennyiben lehet ilyenről beszélni, pozitív hozadékként emelte ki, hogy ezek az események az emberek részéről aktivitást váltottak ki. Farkas beszélt arról, hogy ismer olyan embert, akinek feltett vágya segíteni egy partra vetődött állaton. Ez ugyan nem megoldás, de fontos első lépés.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.12.21., szerda 8:33
Riporter: Para-Kovács Imre