„Köszönjük
Reggeli gyors

Tálas Péter a háborús bűncselekményekről: A katona akkor is bűnös, ha parancsra teszi

28/04/2022 11:32

| Szerző: Klubrádió

Oroszország célja a gázcsapok elzárásával az, hogy a Nyugat ne támogassa Ukrajnát, de ez nem lesz célravezető, ahogy a szankciók is csak arra jók, hogy Oroszországot hosszú távon meggyengítsék. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem főmunkatársa szerint a háborús bűnöket ki fogják majd vizsgálni, de Oroszországban sosem fogják az elkövetőket megbüntetni, ezért is merik ezeket megtenni. Május 9-én Putyin tud-e majd győzelmet hirdetni?

2022. április 28. Reggeli gyors - részlet 22.04.28. Tálas Péter
11:01
00:00

Oroszország elzárta a Bulgáriába és Lengyelországba vezető gázcsapokat. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója a Reggeli gyorsban azt mondta, ennek az az oka, hogy Bulgária és Lengyelország is deklarálta, hogy nem hajlandó rubelben fizetni a gázért, és nem fogadja el az oroszok feltételeit. (Magyarország viszont hajlandó rubelben vásárolni). Tálas szerint Oroszország "két különböző helyzetben lévő országot szankcionált". A lengyelek vannak kedvezőbb helyzetben, a hozzájuk érkező gáznak csak az 55 százaléka orosz, "nem jelentős a függésük", és eleve a lejáró gázszerződésüket nem is akarták megújítani. Szerinte ők maguk is megoldják majd a problémájukat.

Ukrajnai háború
 
Ukrajnai háború
 
Popaszna, 2022. április 27. Ukrán csapatok rakétákat lőnek ki a kelet-ukrajnai Popasznajában 2022. április 26-án. MTI/EPA
 

 

Bulgária nagyobb gondban van, és bár a bolgár kormány is azt tervezte, hogy leválik az orosz gáztól, "de ott erősebb a függés", 75 százalékos a kitettség, ezért komolyabb problémát fog okozni az orosz intézkedés. Tálas Péter szerint Bulgária az azeriektől vásárol majd, a törökökön, a görögökön és az olaszokon keresztül. "Szerencse, hogy nem fűtési időszakban történt a dolog" - mondta.

Az oroszok célja a gázcsap elzárásával Tálas szerint az, "hogy a Nyugat álljon le az ukránok támogatásával", ezt azonban nem tartja valószínűnek, és emiatt "az oroszok ki vannak akadva".

Az Oroszországgal szembeni szankciókra Tálas szerint amúgy "nem úgy kell tekinteni, hogy a háborút le fogja zárni", hanem inkább egy hosszú távú eszköz arra, hogy Oroszország gazdasága és a katonai ereje meggyengüljön. Az USA és a Nyugat elsősorban gyenge Oroszországot akar látni, mert ha Oroszország erős, akkor könnyen háborúkba bonyolódik. Az persze megint más kérdés, hogy ezt sikerül-e majd elérni.

A Moldovát érintő Dnyeszter Menti Köztársaság háborús fenyegetésével kapcsolatban Tálas szerint az csak stratégiai kommunikáció, hiszen a terület csak úgy kapcsolódhatna be a háborúba, ha Odessza ostroma aktuális lenne.  "Ilyen típusú kiterjesztése a háborúnak, jelenleg nem áll Oroszország érdekében, hiszen még Ukrajnában sem sikerült elérni a céljait".

Az ottani orosz haderő létszámát Tálas 1500 főre teszi, de nincsenek nehéz fegyvereik, nincs tüzérségük, nincsenek harckocsijaik, és nehézséget is okozna ezeket odajuttatni. Légi úton az ukránok "simán le tudnák lőni ezeket a repülőket", vasúton pedig azért nehéz, mert az odavezető vasúti hidat már a háború elején felrobbantották az ukránok.

Ukrajnai háború
 
Ukrajnai háború
 
Harkiv, 2022. április 25. Orosz támadásban kigyulladt lakóépület Harkivban 2022. április 25-én. MTI/AP/Felipe Dana
Fotó: Felipe Dana
 

 

Május 9-e, a Győzelem napja. Putyin erre a napra már győzelmet tervezett, de Tálas Péter szerint nem úgy néz ki a keleti front, hogy erre a határidőre meg tudnák valósítani az oroszok. Nagyon lassú az előrehaladás, és van, ahol az ukránok vissza tudnak támadni. Tálas szerint kétféle nézőpont létezik az orosz hadmozdulatokat illetően: vannak, akik szerint az oroszok sokkal szisztematikusabban készültek, hogy amit elfoglalnak, azt biztosan meg is tudják tartani. A szkeptikusak szerint azonban az orosz hadsereg azért nem fog tudni sikereket elérni, mert nem változott a haderő állapota sem pedig a hozzáállása ahhoz képest, amit Kijevben láthattunk tőlük erkölcsileg és motiváltságban. Ráadásul ugyanazokat a hibákat követik el és az eszközeik is kifogyóban vannak.

A civilek elleni atrocitásokkal, háborús bűnökkel, erőszakkal, tömeges gyilkosságokkal kapcsolatban Tálas azt mondta,  jelenleg "nem tudjuk eldönteni, hogy ezek mennyire parancsra, illetve mennyire utasításra történnek". Lehetségesnek tartja a szakember, hogy ezek a katonák rosszindulatán, a hadi kultúrálatlanságán múlik. "Egyik rosszabb mint a másik" - mondta. Az szerinte biztos, hogy a nemzetközi közösség és az ukránok is ki fogják vizsgálni ezeket az eseményeket. Azt viszont valószínűtlennek tartja, hogy azokat, akik ilyen cselekményeket elkövetnek, Oroszországban bármikor is felelősségre vonják. "Emiatt mernek ilyet csinálni". A kérdés, hogy ez mennyire tekinthető szisztematikusnak. Maga a katona a bűnös akkor is, ha egyébként parancsot követ, mondta.