Török Lajos: Vitatott, hogy az árstop segít-e
14/12/2022 15:05
| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter
Mi az a hitelmoratórium, amit most eltörölt a kormány? A kamatstop kinek segít és meddig? Török Lajos, az Equilor Zrt. vezető elemzője a Reggeli gyorsban végig vette, segítenek-e a magyar családokon és vállalkozásokon a kormány intézkedései.
A hitelmoratórium megszüntetéséről döntött a kormány. De mi is volt a hitelmoratórium? Egy lehetőség volt azon vállalkozásoknak, családoknak, hogy ne kelljen a hiteleket törleszteni, mondta a Reggeli gyorsban Török Lajos, az Equilor Zrt. vezető elemzője, aki hangsúlyozta, nem arról van szó, hogy elengedték volna az adósságukat, hiszen a hiteleket később vissza kell fizetni, hanem egy könnyítést jelentett számukra, amit a koronavírus megjelenése után vezettek be, amikor sokan elveszítették az állásukat, és nem vagy csak nehezen tudták volna törleszteni az adóságot.
Török szerint tehát ez a családoknak, vállalkozásoknak könnyítést jelentett, de hogy érdemes volt-e eddig elhúzni, azzal kapcsolatban Török szkeptikus. Szerinte ugyanis a családoknak és a vállalkozásoknak csak egy kis százaléka élt vele. 2022 augusztusában például a lakossági hitelek egy százaléka, a vállalati hitelek 3 százaléka vett részt benne, mondta. "Mire kivezetik, már nagyon kevés embert érint" - tette hozzá.
Azt is mondta, hogy mivel nem adósságelengedésről van szó, a hitelek visszafizetését annyival kell eltolni, amennyi ideig nem fizetett az adós. Tehát ha valaki az utóbbi három évben nem fizette a hitel részleteit, annak három évvel hosszabb ideig tart majd a visszafizetés. Ez a bankoknak óriási költséget jelent, és csak ad-hoc beavatkozás volt a gazdaságba, mondta.
A kamatstop ugyanakkor marad, ami pedig azt garantálja, hogy a törlesztőrészlete senkinek sem fog emelkedni, a korábbihoz képest, mondta az elemző. De nincs ingyenebéd, mondta Török, aki szerint "nyilván nem jártak sokkal rosszabbul, akik éltek a hitelmoratóriummal", főleg, ha azalatt az idő alatt befektették az eredetileg kamattörlesztésre szánt pénzt, mert a betéti kamatok sokszor jobban kamatoznak, mint a hitelkamatok. De a bankokat sem érte akkora veszteség, bár a tervezésüket megnehezítette, mondta.
A gazdasági kilátásokkal kapcsolatban azt mondta, a jövő év nehéz lehet mind Magyarországon, mind Európában, és bár az idei télre sikerült elég gázt betározni, de jövőre "nagyok a kérdőjelek". Az idén ugyanis az év nagyjából felében jött vezetékes gáz, de jövőre csak a déli vezetéken érkezhet orosz gáz. Európa továbbra is importál orosz gázt, de a finomított orosz olajra bevezetett szankció a dízel esetén problémát okozhat.
Az árstopról is szó esett, amiről a pénzügyi elemző azt mondta, "nagyon vitatott, hogy segít-e valamit", "pozitív-e az összkép", szerinte nem. A rezsicsökkentés az átlagfogyasztóknak jelent segítséget, mert afölött nagy ugrást van az árban. A kormány intézkedéseinek a többsége tehát összességében segít, de van, ami kérdőjelesebb, mondta Török Lajos elemző.