Az ellenzék benyújtott két törvényt, amely témákban népszavazás is lehetne
5/05/2022 15:17
A választások előtt az ellenzék két népszavazás kezdeményezett az álláskeresési járadék meghosszabbításáról és a diákvárost kiszorító kínai magánegyetemmel kapcsolatban, de a parlament igazságügyi bizottsága csak most foglalkozott a témákkal, és Jámbor András ellenzéki képviselő szerint "átengedte őket".
A "lakhatási, megélhetési és élelmiszerválság idején minimum elvárás, hogy az állam cselekedjen. Erről a létbiztonságról szól ez a két kérdés" - írta közleményében a politikus.
Arról is írt Jámbor, hogy az ellenzéki pártok két törvényt nyújtottak be a parlamentnek, "amellyel a kormány maga tudja ezt a két létszükségletű kérdést rendezni". Ha ez nem történik meg, akkor Jámbor szerint majd a nép dönt.
Az álláskeresési járadék csupán három hónapra szól, ami mint a pandémia alatt kiderült, rengeteg embernek okozott sanyarú helyzetet. Az ellátás idejének hosszát szeretnék növelni. A Fudan egyetemmel kapcsolatban pedig kiderült, hogy Magyarország rendkívül alávetett helyzetbe lavírozta magát, hogy idecsalogassa a kínai kommunista párt elveihez alkalmazkodó intézményt, és az építkezést is éppen arra a területre vitték volna, ahova korábban magyar vidéki diákok szállását építették volna.
Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az ellenzéki pártok a Fudan Egyetem létrehozásáról szóló jogszabály visszavonását követelik, valamint, hogy az álláskeresési járadék időtartamát hosszabbítsák meg kilenc hónapra, írja az MTI. Szabó szerint, hogyha a kormánypártok támogatják törvény-, illetve határozati javaslatukat, akkor a két témában nem kell népszavazást kiírni, és az állam megspórolhatja a referendum költségeit.
Tordai Bence frakcióvezető rekordalacsonynak nevezte az álláskeresési járadék folyósításának három hónapos idejét. Szerinte most már a Fideszen múlik, hogy kiír-e egy népszavazást, „eltapsolva 14 milliárd forintot az adófizetők pénzéből”, vagy támogatja a két ellenzéki indítványt, és akkor a népszavazás ügye lekerül a napirendről, írja a Telex.