Júliusban 13,7 százalék volt az infláció
9/08/2022 09:09
| Szerző: Klubrádió
A szezonális hatásoktól megtisztított, úgynevezett maginfláció 16,7 százalék, ami meghaladja a Magyar Nemzeti Bank becsléseit is.
13,7 százalék volt az éves infláció júliusban, ilyenre a kilencvenes évek óta nem volt példa Magyarországon – derül ki a KSH közleményéből. A szezonális hatásoktól megtisztított, úgynevezett maginfláció 16,7 százalék lett, ez az egyik legmagasabb érték Európában. Az élelmiszerek ára 27 százalékkal nőtt. A havi infláció 2,3 százalék, ami szintén kiugróan magas érték.
A Telex összefoglalója szerint a jegybank (MNB) szeptemberre számít az infláció tetőzésére. Ekkor 14-16 százalékos értékkel számolnak.
A portál azt is megjegyzi, hogy a mostani maginflációs adat, ami havi szinten 3, míg éves szinten 16,7 százalékos inflációt mutat, azt jelzi, hogy ennél magasabban lesz a tetőzés. Ezt a becslést a jegybank ráadásul még azelőtt jelentette be, hogy a kormány először gyakorlatilag kivégezte a katázás lehetőségét, aztán a rezsicsökkentést is átalakították, végül pedig a céges autók hatósági áras tankolását is megszüntették.
A magyarországi helyzetet külön befolyásolja:
a durván kilengő euróárfolyam, a forint elértéktelenedése ugyanis drágít minden importált terméket,
és a kormány brutális februári pénzosztása, amelynek részeként elég rövid időn belül több mint 1500 milliárd forintot szórtak ki, tovább pörgetve ezzel a fogyasztást.
A kormány sokáig igyekezett enyhíteni az infláció hatásait, így hatósági árasították:
- a lakossági energiát,
- az üzemanyagot,
- és hat alapvető élelmiszert.
A rendszer azonban nem vált be, így a háromból az első két intézkedés most már csak bizonyos csoportoknak elérhető.