„Köszönjük,
Mozgóképizmus

Szociális érzékenység, mint politikai eszme – 74. epizód

23/03/2025 08:54

| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió

A Mozgóképizmus legutóbbi adásában a Sorsfordító nők címmel ellátott, a szérián belüli kisebb egységet bontottuk ki még jobban. Paár Ádám, történész-politológus még ejtett néhány szót Kéthly Annáról, majd átkanyarodott a politikus személyes ismerősének, Golda Meirnek a történetére, hogy aztán Clara Campoamor bátor tetteinek összefoglalásával zárja a sort.

2025. március 22. Mozgóképizmus (2025. március 22., szombat 13:30)
26:48
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes
Három kiemelkedő történelmi alakhoz három filmet rendeltünk hozzá.

Az előző héten a szociális alapú politizálást vizsgáló sorozatunkon belül Kéthly Anna történetével elindítottuk a Sorsfordító nők címet viselő fejezetünket.

 
Kéthly Anna
kethlyanna.hu
 

Paár Ádám, történész-politológus, Kéthly Anna történetének akkor nem ért a végére. Azért hagyta a politikusi pályafutás elemzésének befejezését egy héttel későbbre, mert az összekapcsolódik egy másik jelentős személyiség munkásságával. Ez egyben már egy nemzetközi kitekintést is hozott.

A Golda Meir által képviselt szocializmus sok tekintetben közel állt a magyar politikus nézeteihez. Ez volt többszöri találkozásuk oka. Ugyanakkor azt ők maguk is tudhatták, hogy bár a kiindulópont azonos, a közeg, amelyhez alakítaniuk kell az eszmét, más kihívások elé állítja azt a gyakorlatban. Így az elméleti hasonlóságok mellett bőven akadt különbség a hétköznapok szintjén. Paár Ádám azt is elmondta, hogy a területen élő arabok és a megérkező zsidók az esetek nagy százalékában tisztelettel közeledtek egymás felé. Több arab államnak érdeke volt, hogy kialakuljon egy zsidók lakta terület, csak éppen vallási okokból azt nem támogatták, hogy államot alapítsanak. Miután ez mégis megvalósult, nem a hitük miatt feszültek egymásnak eleinte. Pontosabban legfeljebb közvetve. A történész hozzátette, hogy ekkoriban kifejezetten vonzó volt sokak számára a baloldaliság. Így a helyi palesztinok sem a vallási különbségek miatt nehezteltek Izraelre, hanem azért, mert az a szemükben a nyugati kapitalizmust képviselte. Ennek a mentalitásnak a megváltozása az 1970-es évekre tehető, amikor már „csak” önmagáért zavarta Palesztinát Izrael létezése.

Golda Meir
 
Golda Meir
wikipedia
 

A harmadik főszereplőnk más tájakra és korábbi évtizedekbe vitte vissza a hallgatókat. Clara Campoamor a szociális és egyenjogúsági reformokért harcolt Spanyolországban. A ritka kivételt jelentő jogász végzettséggel rendelkező Campoamor a nők választójogáért harcolt. Végül szavazásra került a kérdés, és nyert a kezdeményezés.

 
Clara Campoamor, spanyol nőjogi aktivista
theamicus.org
 

Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa a 74. epizódban a 20. század eleji Spanyolország politikai hátterét is ábrázolta, amelyben értelmezhetőbbé váltak az egyes közéleti figurák motivációi.

A jövő héten folytatjuk aktuális sorozatunkat, azon belül pedig egy új fejezetet nyitunk, Amerikai kontinentális baloldal címmel, amelyben ismét három filmen keresztül vizsgálunk meg néhány területi jellegzetességet.

A teljes adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Mozgóképizmus
2025.március 22., szombat 15.00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes