2023: Orbánnak majd azokkal kell barátkoznia, akiken évekig gúnyolódott
22/12/2022 08:21
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
"Magyarország erős embere" nem tud gazdasági fordulatot elérni az Unió pénzügyi támogatása nélkül, visszakoznia kell a legpopulistább intézkedéseiből, és komoly reformokat kell megvalósítania, mert a kormányfő már Magyarországon sem kikezdhetetlen. De változtatni fog-e? Izrael engedett az orbánizmus rossz befolyásának, Netanjahu szégyentelenül újrahasznosította a Fidesz 2014-es propagandáját. És mi lesz 2023 két legforróbb témája? Nemzetközi lapszemle.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök – a zord gazdasági válság, a nyughatatlan lakosság és az ország külföldi tőkeigénye fogságában – azzal fogja tölteni 2023-at, hogy barátkozzon azokkal az európai uniós partnerekkel, akiken éveken át gúnyolódott – írja Pierre Briancon francia újságíró a Reuters kommentárjában.
A szerző arról ír, hogy a Covid-járvány és az ukrajnai háború keményebben sújtotta a magyar gazdaságot, mint a szomszédokét. Az infláció az EU átlagának több mint kétszeresére emelkedett, a GDP növekedése az IMF előrejelzése szerint az idei 5,7 százalékról jövőre 1,8 százalékra zsugorodik, a forint pedig 2022-ben 13 százalékkal, a világjárvány előtti árfolyamhoz képest 18 százalékkal gyengült az euróval szemben. A 2010 óta hatalmon levő Orbán kényelmes parlamenti többséget szerzett az áprilisi választáson, de októberben diákok és oktatók ezrei vonultak az utcára, tiltakozva a szárnyaló árak mögött leszakadó bérek miatt.
Magyarország erős embere nem tud gazdasági fordulatot elérni az Unió pénzügyi támogatása nélkül – vélekedik Briancon, és ismerteti a források befagyasztásával kapcsolatos adatokat, annak tulajdonítva Brüsszel eljárását, hogy Magyarország vonakodik enyhíteni az emberi jogokat és a bírói függetlenséget korlátozó jogszabályokon. Orbánnak az EU-források nélkül visszakoznia kell a leginkább populista intézkedéseitől. Ahhoz pedig, hogy igényelhesse az uniós pénzeket, olyan komoly reformokat kell megvalósítania, amelyek meggyőzik az EU-t arról, hogy a pénz nem a barátok, illetve Fidesz-közeli üzletemberek zsebében fog kikötni, írja az újságíró, aki szerint Orbán hazai népszerűsége már nem tűnik kikezdhetetlennek, és a gazdasági káosz kockázata erősen fogja őt ösztönözni arra, hogy feladja illiberális álláspontjának legkihívóbb elemeit.
Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu egymást támogató viszonyáról írt cikket az EUObserverbe Azriel Bermant, a prágai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének vezető kutatója, valamint Tusor Anita, az intézet kutatási asszisztense. „Azoknak, akik hosszú időn át csodálták és támogatták Izraelt, mint a demokrácia közel-keleti világítótornyát, jó okuk van sajnálkozni amiatt, hogy Izrael engedett az orbánizmus rossz befolyásának” – írja a szerzőpáros.
Bermant és Tusor hivatkozik az Átlátszó nevű portál értesülésére, miszerint a nyáron a Fidesz tanácsadói Izraelbe látogattak, hogy Netanjahu választási küzdelmét segítsék. Netanjahu pedig szégyentelenül újrahasznosította a Fidesz 2014-es kampányában hangoztatott propagandát. Az EUObserver szerzői szerint a két politikai vezető közötti párhuzamok megmutatkoznak abban, hogy a kampány során befeketítették a politikai ellenlábasokat és az etnikai kisebbségeket, kétségbe vonták azok legitim voltát, kísérletet tettek arra, hogy szájkosarat tegyenek a független igazságszolgáltatásra, a vallást a nacionalizmus hirdetésére használták fel, és ami talán a legzavaróbb, erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy bevonják a szélsőjobboldali pártokat, saját hatalmuk megszilárdítása végett.
Az a tény pedig, hogy Magyarországnak nem kellett jelentős árat fizetnie illiberális politikájáért, csak felbátorította Netanjahut és a Likud pártot, hogy lemásolja az Orbánt olyannyira jól szolgáló modellt. Ez azért fontos, mert ha az EU képtelen megfékezni a hatalommal való magyarországi visszaéléseket, azzal olyan jelzést ad más illiberális vezetőknek, hogy szintén megengedhetik maguknak a demokrácia elleni támadásokat – figyelmeztet Azriel Bermant és Tusor Anita.
A cikk szerint alkotmányellenes az a terv, hogy Izraelben a legfelső bíróság felülbírálatára használják fel a Knesszetet. A Likud és szövetségesei a Fideszt utánozva a bírák kiválasztási módjának a megváltoztatására törekednek, és be akarják hozni a tisztán politikai kinevezéseket. Orbán nagyon hasznossá vált Netanjahu számára azzal, hogy akadályozza a konszenzus kialakítását az EU-n belül – írják az EUObserver vendégkommentátorai, akik szerint ennek nyomán a hivatalba lépő új izraeli kormány várhatóan nagyon kemény irányvonalat fog érvényesíteni a palesztinokkal szemben.
Netanjahu választási győzelme – jegyzi meg a szerzőpáros – olyankor jelent megerősítést Orbán illiberális orientációja számára, amikor az egyébként máshol a világban kudarcokat élt meg, így vereséget szenvedett Brazíliában Jair Bolsonaro, és rosszul szerepeltek az amerikai félidős választásokon a Trump által támogatott republikánus jelöltek.
A Handelsblattban Wolfgang Ischinger, Németország volt washingtoni nagykövete elemezte a jövő évet, szerinte 2023 két fő geostratégiai gyújtópontjának az ukrajnai háború és az iráni tiltakozási hullám ígérkezik. A nemzetközi közösségnek – írja Ischinger – választ kell találnia arra, hogy igent vagy nemet mondjon Ukrajna NATO-tagságára, valamint arra is, hogy Iránnal kapcsolatban az atomalku feltételeihez igazodjon-e, vagy pedig szigorítsa a szankciókat az emberi jogok megsértése miatt.