„Köszönjük
Reggeli gyors/Reggeli személy

Lovasi: Egy gyerek nem dönt arról, hogy pokolra kell menni, sokszor ott ébred

9/10/2024 11:10

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Gőzsy Kati

A diszfunkcionális családokban élő gyerekek helyzetére hívja fel a figyelmet Lovasi András Kiscsillag zenekarának új videóklipje, a Láthatatlanul, ami kampányfilmnek készült. Egy olyan diszfunkcionális családban élő gyerek mindennapjait mutatja be, ami az országban élő fiatalkorúak egynegyedét érinheti. Dr. Szemelyácz János addiktológus szakértővel, Hoffmann Kata klinikai szakpszichológussal és Lovasi András zenésszel beszélgetett a témáról Para-Kovács Imre a klip kapcsán a Reggeli gyorsban.

2024. október 09. Reggeli gyors/Reggeli személy (2024. október 09., szerda 09:00): Lovasi András és Szemelyácz János
48:08
00:00
Műsorvezetők: Panxnotded Miklós, Dési János, Szénási Sándor, Para-Kovács Imre Szerkesztők: Jávor Dénes Marcell, Selmeci János, Korpás Krisztina, Bencsik Gyula, Herskovits Eszter

Minden negyedik, ötödik gyereket érhet elhanyagolás és/vagy bántalmazás Magyarországon. Egy Láthatatlan Árvák című novelláskötettel indult el a témában a figyelemfelkeltő kampány az Egy Füst Alatt Alapítvány megbízásából. Hoffmann Kata a novellák mellé írt magyarázó szakmai szöveget, Lovasi András pedig a kötet alapján szerezte a Láthatatlanul című dalt. A klip rendezésére Bodó Viktort kérték fel.

Lovasi András a műsorvezető kérdésére elmondta, nem amiatt lett alkotó ember, mert nem volt kiegyensúlyozott gyerekkora. "Azt gondolom, hogy mindenkinek megvan az elégséges minimum, amit szeretetmennyiségből meg kelljen kapnia. Ha minél több szeretetet törődést kapunk, az nem megy a tehetség rovására. Egy gyerek nem dönt arról, hogy pokolra kell menni, sokszor ott ébred. Nem életszerű, hogy burokban nőjünk fel, ahhoz, hogy az életben kapott pofonokat jól fel tudjuk dolgozni, de védett, szeretetteljes légkörben kell felnőni."

Lovasi András
 
Lovasi András
Fotó: Klubrádió/Mátyus László
 


A kampányfilm egy olyan diszfunkcionális családban élő gyerek mindennapjait mutatja be, ami hozzávetőlegesen az országban élő fiatalkorúak egynegyedének élete lehetne. Szemelyácz János erről elmondta: Az ilyen családokban jellemzően a szülők egyike vagy akár mindkettejük valamilyen függőségben szenved, vagy mentálisan sérült, vagy válás vagy börtön nehezíti az életüket, ennek eredményeként pedig nem képesek a gyerek egészséges fejlődéséhez szükséges feltételeket biztosítani. Minden negyedik, ötödik gyereket érhet elhanyagolás és/vagy bántalmazás Magyarországon. Hozzátette: "Diszfunkcionális családnak azt nevezzük, amikor több szempontból működik rosszul, nincs pozitív irányú fejlődés." 

Hoffmann Kata pontosította a számokat: "ide tartozik az alkoholprobléma és gyógyszerfüggőség - nyugtató, altató -, ez együtt már kétmillió embert érint, a válás száma nő, a börtönben uniós élvonalban vagyunk. A mentális betegségek a felnőtteknek 15 százalékát érinti, és ez a szám csak a diagnosztizált, kezelésben lévő és kezelést kapó eseteket jelzi, ennél sokkal több embert érint."

Szemelyácz János elmondta: "az érzelmi elhanyagolás vagy a szülők egymás iránti fizikai vagy verbális bántalmazásának a jelenléte a gyerek felnőttkorában jelentkezik majd. Minél több ártalmas gyerekkori emlékünk van, annál több az esélyünk az egészségügyi megbetegedésekre, mentális állapotunkat is jelentősen ronthatja."

Hoffmann felhívta a figyelmet, hogy ha úgy érzik, bajban lévő gyereket látnak, vagy a saját családjukban van ilyen probléma, mindenkinek a lakóhelye szerinti Családsegítő és gyermekjóléti szolgálatnak a szociális munkásaihoz, dolgozóihoz kell fordulni, itt lehet ezzel elindulni. A lathatatlanul.hu honlap péntektől lesz aktív a Lovasi-klip DANTE Közösségi Alkotótérben szervezett pénteki sajtónyilvános bemutatója után. A honlapon lesz olyan kattintási lehetőség is, hogy segítséget szeretnék kérni, illetve lesz egy olyan is, hogy segíteni szeretnék, tehát ha sokan fellelkesednek, akkor ők itt tudnak jelentkezni. Hoffmann elmondta: "Kiemelni a gyereket a családból az utolsó választás kell, hogy legyen. A cél, hogy a gyerekek saját szüleit tegyük alkalmassá arra, hogy elég jó szülei legyenek."

A háttérben lévő Egy Füst Alatt Alapítványról Szemelyácz elmondta: eleinte a dohányzásról való leszokás miatt indult, megörökölték, iskolai prevencióval kapcsolatos, elérő programokat, egészségmegőrzéssel kapcsolatos dolgokat is beleszőttek.