A közgyűjtemények műtárgyai mindannyiunkéi, a kormány mostantól mégis elajándékozhatja azokat
5/12/2024 12:07
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Egy salátatörvényben megjelent szabályozás szerint ezentúl a kormány protokolláris ajándékként ingyen átadhatja az állami tulajdonú ingóságokat. Védtelen lett a szakma – mondja Dobrovits Orsolya. A Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint nem csak az új jogszabály aggasztó, ma már bárki lehet múzeumigazgató, az intézményekben pedig egyre kisebb arányban dolgoznak régészek, művészettörténészek vagy épp restaurátorok.
Mire kell itt gondolni? Például műtárgyakra. Három éve még kormányhatározat kellett ahhoz, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzeti Múzeum egyik legértékesebb műtárgyát, a Jagelló díszpáncélt odaajándékozhassa a lengyeleknek. Már az az eset is nyugtalanságot váltott ki a szakmában, ezentúl viszont a friss jogszabály szerint még egy határozat sem kell majd egy ilyen döntéshez.
Még nem tudjuk, mit jelent majd a gyakorlatban ez a törvény, a kollégák aggódva küldözgetik egymásnak a módosítás szövegét. Attól tartanak, annyira megengedő lesz a jogszabály, hogy kulcsfontosságú darabok kerülhetnek ki a gyűjteményből, mint ahogy az a Jagelló páncél esetében is történt. Vannak műkincsek, amelyek kuriózumok, vannak, amelyek viszonyítási alapot jelentenek, esetleg más műtárgyak korának meghatározásában segítenek, szakmai szempontból tehát aggasztó, ha ezek csakúgy elajándékozhatók – mondta Dobrovits Orsolya, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnöke a Reggeli gyorsban.
Persze, ezt a törvényt sem önmagában értelmezik. Dobrovits emlékeztet, korábban Habony Árpád kapcsán megengedték, hogy magánszemélyek használatába kerüljenek műkincsek, aztán ott a kastélytörvény, ami lehetővé tette, hogy ezeket, igaz korlátozásokkal, de ajándékba adják. Ezt a tendenciát figyelembe véve nem csoda tehát, hogy eleve bizalmatlanok, a szakmai vita teljesen elmaradt.
Ráadásul míg korábban az intézményvezetői pályázatokon komoly szakemberek tudtak csak sikerrel indulni, mára azt látjuk, hogy bárki lehet múzeumigazgató, amivel tovább sérül a műtárgyak feletti szakmai védettség – mondta Dobrovits. A szakember gárda – régészek, restaurátorok, művészettörténészek – is egyre kevesbé van jelen az intézményekben, olyan munkatársak kerülnek be, akik a protokollal foglalkoznak vagy például marketinggel, amire szintén szükség van, hiszen az a jó, ha sokan látogatják az intézményeket, a gond az, ha felborulnak az arányok és háttérbe szorul a szakma – magyarázta a szakszervezeti vezető.
Azt fontos, hogy értse mindenki, hogy itt nemzeti közvagyonról van szó, ez mindenkié, minden magyar állampolgárt érint – hangsúlyozta Dobrovits.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. december 5., csütörtök 7:33
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János