A tehetség a sportban sem minden
6/06/2020 17:50
| Szerző: M. Dénes Tamás/Klubrádió
Ganxta Zoleetól és a Kartelltől hallják a Heroin című dalt – már csak azért is, mert elmondok önöknek egy történetet, amelyről sokat írtak ezen a héten a nemzetközi lapok, és amely egy heroinista sportolóról szól.
Már gyerekkoromban észrevettem, hogy a legnagyobb tehetségek a sportban nem azok, akik később sikeresekké válnak. A magyar futball legnagyobbjai között nem egy alkoholista volt, és nem egy tehetség fejezte be már a húszas éveiben a pályafutását. És szorgalommal rengeteg minden pótolható. Szóval adott a 90-es években Szerbia legnagyobb tenisztehetsége Nikola Gnjatovic, aki már 16 éves korában a 18 évesek között bajnok, majd juniorversenyeken veri a legnagyobbakat, Fernando Gonzálezt vagy éppen Marat Szafint, akik később Top10-es teniszezők lesznek a világranglistán. A Davis Kupában is többször képviseli a hazáját. Maga a mostani világelső Novak Djokovic édesapja Srđan Djokovic mondta róla, hogy nem látott még Nikola Gnjatovicnál nagyobb tehetséget.
Hiába. 21 évesen Gnjatovic rossz körökbe és adósságokba keveredik, elveszíti a talajt a lába alól, Elindul egy ördögi kör, mindenáron próbálja visszaadni a pénzt, közben heroinhoz nyúl, és elkezdődik egy 16 éven keresztül tartó pokol. 37 évesen sikerül lejönni róla. Ellentétben számos heroinistával, ő túléli az önpusztítást, igaz, a mai napig ott vannak rajta, az arcán a kábítószer nyomai. Egyszer még 1997-ben Federert is megverte. A 20-szoros Grand Slam győztes akkor még csak 17 éves volt, Gnjatovic pedig 19. Ez a junior Európa-bajnokságon történt Klostersben Svájcban. 3-1-re vezetett egy edzőmeccsen Gnjatovic a svájci ellen, amikor Federer levonult, állítólag akkori edzője tanácsára. Szóval ilyen teniszezőről van szó.
Ma, ahogy a Happy TV-nek adott egy évvel ezelőtti interjújából kiderül, edzőként dolgozik Szerbiában, Belgrádban. És most már csak neveli a tehetségeket. Akkorát, amekkora ő volt, nehezen fog találni.
- -
Maradva Szerbiában, csak most már labdarúgás. Óriási bajt okozott egy Amerikában játszó szerb válogatott labdarúgónak Aleksandar Katainak a felesége. A harcias asszony ugyanis a George Floyd tragédiája utána kirobbant tüntetésekben résztvevőket barmoknak minősítette az Instagramon, és ugyanitt a megölésükre bíztatta a rendőröket. Az ilyesmi Amerikában azonnali konzekvenciákat von maga után. Katait azonnal behívatta a klubja, a Los Angeles Galaxy. A vezetők máris közölték vele, hogy a klub semmiféle rasszizmust vagy fehér felsőbbrendűséget hirdető vagy erőszakra bíztató viselkedést nem tolerál. Úgyhogy Katai minden bizonnyal kereshet új csapatot magának. Érdekesség, azóta Katai egy Instagram-nyilatkozatban közölte, hogy ő teljesen más véleményen van, mint a felesége, és nem tűr semmilyen rasszista viselkedést a családján belül.
- -
Súlyos megállapításokat tett az Aján Tamás működését vizsgáló McLaren-jelentés. A dokumentum szerint a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) nemrég lemondott magyar elnökének működése alatt, több mint 40 doppingügyet eltussoltak, eltűnt 10 millió dollár, és két tisztújító választáson szavazatokat is vásároltak a tagoktól. Aján Tamás eddig minden vádat tagadott. A magyar sportdiplomata előbb főtitkárként, majd elnökként összesen 44 évig töltött be kulcspozíciókat a súlyemelő szövetségen belül.
- -
Végül egy nagyon-nagyon szomorú hír: 22 éves korában elhunyt Tóth Bendegúz, az ESMTK válogatott birkózója. Szabadtéri edzésen lett rosszul. Birkózótársai a helyszínen elkezdték szakszerűen újjáéleszteni, ezt folytatták a kiérkező mentőegységek is , majd a Honvédkórházba szállították, ahol azonban hiába küzdöttek összesen mintegy másfél órán át az életéért, sajnos már nem sikerült megmenteni azt.
Tóth Bendegúz a magyar szabadfogású birkózás nagy ígéreteként 2014-ben az U18-as EB-n ezüstöt, 2017-ben U23-as EB-n szintén ezüstöt, 2018-ban mindkét fogásnemben egyetemi VB-ezüstöt szerzett, és a felnőttválogatottba is bekerült, részt vett a tavalyi világ- és idei Európa-bajnokságon is.
Tóth Bendegúz 22 évet élt.
2020. június 5. péntek 8:50