Azonnal Budapestre jön a dél-koreai külügyminiszter
30/05/2019 10:50
| Szerző: Klubrádió
Magyarországra küldi a dél-koreai kormány az ország külügyi tárcavezetőjét a dunai hajószerencsétlenség miatt, amelynek hét halottja van, és sok az eltűnt személy, akiket a mentőcsapatok továbbra is nagy erőkkel keresnek. Úgy tudni az elsüllyedt hajó utasai a baleset pillanatában nem viseltek mentőmellényt. A mentés miatt hajózási korlátozás lépett életbe a fővárosban. Orbán Viktor és Áder János is részvétét fejezte ki a dél-koreai miniszterelnöknek a szerencsétlenség miatt. Az ORFK sajtótájékoztatót tartott a tragédiáról. Kiderült, hogy összesen 35 ember volt a fedélzeten, ebből 33-an dél-koreai turisták voltak, a két másik fő a kapitány és egy hajósegéd. A Hableány turistahajó kapitánya ukrán állampolgár volt.
Még csütörtök Budapestre utazik a dél-koreai külügyminiszter a dunai hajószerencsétlenség miatt. Vele együtt egy 18 tagú küldöttség is érkezik. A dél-koreai külügyminisztérium közlése szerint az elsüllyedt hajó utasai a baleset pillanatában nem viseltek mentőmellényt. Erről Magyarországon tartózkodó dél-koreai diplomaták értesítették Szöult. Az utasok dél-koreai turisták voltak, köztük valószínűleg egy 6 éves kislány. A turisták jó része a családjával utazott.
A tragédia szerdán késő este történt. Egy nagyméretű hajó elsodorta, és maga alá gyűrte a Hableány elnevezésű turistahajót, amely gyorsan elsüllyedt. A hajó fedélzetén 33 dél-koreai turista és kéttagú személyzet tartózkodott. A szerencsétlenségnek hét halottja van.
Még 21 embert keresnek
A dél-koreai média vezető helyen számol be a budapesti tragédiáról. Az egyik csatorna azt közölte, a turista csoport Incshonból érkezett, és az egyik utolsó programjuk volt az éjszakai hajós városnézés.
Két holttestet a Rákóczi hídnál, egyet pedig az M0-s autópálya déli szakasza közelében találtak meg a vízben. Több ember – meg nem erősített információk szerint 21 személy – eltűnt, őket még mindig keresik. Egyelőre nem találtak sem újabb túlélőket, sem további holttesteket. A kutatásba a rendőrök és a tűzoltók mellett a katonák is bekapcsolódtak, a Duna teljes magyarországi szakaszán.
A tulajdonos szerint tapasztalt volt a legénység
Közben meghallgatták a rendőrök a balesetet szenvedett Hableány turistahajó tulajdonosait és teljes cégvezetését – mondta Tóth Mihály, az Európa Cégcsoport és a Panorama Deck Kft. szóvivője. Hozzátette: a turistahajó személyzete saját életét kockáztatva részt vett a mentésben. Az elsüllyedt hajó legénysége több évtizedes tapasztalattal rendelkezett.
Egy vízi daru érkezett a Margit híd melletti Duna-szakaszra, a szerda esti hajóbaleset helyszínének közelébe. Jelenleg a katasztrófavédelem munkatársai, illetve a Magyar Honvédség és a rendőrségi tűzszerészek tanácskoznak a mentés részleteiről.
Hajózási zárlat lépett életbe a Duna fővárosi szakaszán a folyásiránnyal szemben a Lánchídtól egészen az Árpád hídig – mondta Éder Zsolt, a Innovációs és Technológiai Minisztérium Közlekedési Hatóság ügyeletvezetője. A budai oldalon a személyhajókat, szállodahajókat úgynevezett kíméletes hajózásra kötelezték. A csökkentet sebességre azért van szükség, hogy a hullámok ne zavarják a mentési munkálatokat.
Orbán és Áder is üzent
Levélben fejezte ki együttérzését Orbán Viktor kormányfő a dél-koreai miniszterelnöknek és népének a Dunán szerencsétlenül járt dél-koreai turisták tragédiája miatt; ebben biztosította őt arról, hogy a magyar hatóságok minden lehetséges erőfeszítést megtesznek a túlélők felkutatása érdekében – közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Áder János köztársasági elnök részvétét fejezte ki Mun Dzse Innek, a Koreai Köztársaság elnökének a Budapesten történt dunai hajóbaleset miatt. A részvéttáviratban Áder János szintén arról biztosította a koreai államfőt, hogy Magyarország mindent megtesz a súlyos szerencsétlenség túlélőinek felkutatásáért, a kórházba szállítottak mielőbbi gyógyulásáért.
A köztársasági elnök közölte, a magyar hatóságok alapos vizsgálatot folytatnak a baleset okainak és felelőseinek megállapítására, és ennek során készen állnak az együttműködésre a koreai szakértőkkel.
Az Időkép felvétele
Nem tudnak dolgozni a búvárok
Az ORFK sajtótájékoztatót tartott a tragédiáról. Kiderült, hogy összesen 35 ember volt a fedélzeten, ebből 33-an dél-koreai turisták voltak, a két másik fő a kapitány és egy hajósegéd. A hableány turistahajó kapitánya ukrán állampolgár volt. A hét halott közül kettő főt sikerült eddig azonosítani. A halottak mindegyike dél- koreai volt. A búvárok jelenleg is dolgoznak. Összesen 15 hajó és 200 ember vett részt a mentésben és a segítségnyújtásban. A baleset okainak felderítését büntetőeljárás keretében vizsgálják, szakértők bevonásával.
A magas vízállás, az ebből adódó erős sodrás és a minimális látótávolság miatt gyakorlatilag lehetetlen megkezdeniük a Hableányhoz lemerülő búvároknak – mondta egy, hasonló mentési munkákban tapasztalt búvár a 24.hu-nak. Ilyen körülmények között még egy hajót lehorgonyozni is nehéz a helyszínen, a búvárok pedig nem tudnak megkapaszkodni a víz alatt, elsodorja őket az áramlás. A mentés egyik résztvevője azt mondta, hogy jelenleg 10-11 km/óra a Duna sodrása, ezért az ipari és a nehézbúvárok sem tudnak merülni, mert nagyon veszélyes.
Az ATV felvételei
A lényeg c. műsor részletét a fenti "lejátszás" ikonra kattintva hallgathatja meg. Címlapi kép: MTI/Lakatos Péter
2019. május 30., csütörtök 10.00