Beismerte a kormány, hogy hazudott Paks II-ről - Jávor Benedek
27/11/2024 08:51
| Szerző: Klubrádió
A szerződés aláírásának pillanatában lehetett tudni, hogy az a konstrukció, amit az oroszok kiválasztásának egyik fő indokaként hozott fel a kormány, miszerint fix áras szerződést tudnak kötni, ami 12,5 milliárd euróban maximálja a paksi bővítés költségeit, az egy illúzió. Minden atomerőmű építése a világon csúszik, ami jelentős költségnövekedéssel jár. Ezt Jávor Benedek mondta a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában annak kapcsán, hogy a kormány lehetővé tenné a Paks 2. beruházás eredeti árának növelését.
A mostani lépésükkel azonban egyértelműen beismerték, hogy hazudtak, és állítják, hogy ez az áremelkedés várható volt - mondja Jávor.
Mivel jogilag sincs biztosítva ez a 12,5 milliárd forintnyi összeg innentől fogva nem látszik, hogy mi lesz a vége Paks II. árának. Jávor cinikusan megjegyezte, annyit látunk, hogy Magyarország milyen elszántsággal képes érvényesíteni érdekeit Oroszországgal szemben.
Mint mondta, ha csak az inflációt és az építőanyagok árának növekedését nézzük, akkor is benne van egy kétszeres költségnövekedés a kivitelezésben 2030-ig. Ha azt is beleszámítjuk, hogy az ukránok ellen folytatott háború miatt Oroszország iszonyatos pénzszűkében van és jelentős külső finanszírozási igénye lenne, a magyar kormány meg ezt lelkesen kiszolgálja, így nem lehet tudni milyen vastagon fog majd a cerka. Ezek olyan kockázatok, amik előre nem láthatók- elemzi a helyzetet Jávor Benedek.
Szerinte a szerződést fel kellene mondani, de az a gond, hogy azok a pillanatok, amikor jogszerűen nagyobb kárigény kielégítése nélkül felmondható lett volna a szerződés - mert az oroszok nem teljesítettek - elmentek mellettünk, most nem nagyon tudjuk felmondani a konstrukciót, főleg, ha el is fogadjuk a módosítást.
Visszatekintve azt mondta, az elmúlt 10 évben a magyar energetika kényszerpályán mozgott, aminek a sarokpontja a paksi bővítés volt. Ha ez alatt a tíz év alatt átgondolt rendszerfejlesztés lett volna, akkor ma könnyebben mondanánk azt, hogy Paks II-t nem építjük meg, mert megvannak az azt helyettesítő kapacitások. Ám ezek elmaradtak vagy nagyon részlegesen valósultak meg.
Most ott tartunk, hogy ha nincs Paks II., akkor nagyon gyorsan kéne ezt kiváltó kapacitásokat építeni. Jávor szerint még mindig meg lehet csinálni és látszik is, hogy a kormány próbál menekülő útvonalat építeni. Így pl. próbálják rendszerben tartani a működő paksi 2000 MW kapacitást, azért, hogy időt nyerjenek. Napelem oldalon is volt egy felfutás, ami nem volt jól megtervezve szerinte, ezért elérte a korlátait. A szélenergiát is elkezdték uniós nyomásra is beengedni a piacra és abban óriási fejlesztési kapacitások vannak. Ehhez egy erős tároló és rendszer rugalmasságot lehetővé tevő szabályozási fejlesztésre is szükség lenne Jávor azt is mondja, hogy az talán a legnagyobb elmaradása az elmúlt évek energiapolitikájának, hogy nem alakították úgy a hálózatot és az energiatároló lehetőségeket, hogy széleskörű megújuló kapacitás befogadására alkalmasak legyenek.
Jávor Benedek értékelése szerint a helyzet olyan, mint tíz éve. A kormány súlyos energiabiztonsági kockázatot kreál az ország számára. Úgy látja, most kezdünk bekerülni a válsághelyzetbe, de - mint mondja - még mindig van lehetőség Paks II nélkül az ország energiaellátásának biztosítására.
Problémaként említi, hogy nem tudni, hogy a háború hova eszkalálódik, nem látni, hogy meg tud e valósulni Paks II és ha meg is valósul, milyen áron. Hisz ha megduplázódik a kivitelezés ára, akkor az ott termelt áram ára is duplája lesz.
Szijjártó Péter előterjesztésére kedden nyújtotta be azt a törvényjavaslatot Semjén Zsolt, ami lehetővé tenné a Paks II beruházás eredeti árának növelését. Azt viszont nem tudni, hogy mekkora áremelkedésre számítanak. Az előterjesztés indoklásában az áll:
„Az elmúlt évek nemzetközi eseményei – így többek között a COVID-19 világjárvány és az oroszukrán katonai konfliktus – jelentős gazdasági hatásokat gyakoroltak egész Európában. Ezek, valamint az inflációs körülmények és a háborús szankciós intézkedések bevezetése, jelentősen hátrányos gazdasági körülményeket okoztak és kedvezőtlenül befolyásolták az időtényezőket a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos beruházás kivitelezésében.”
2024.11.27. szerda 7.33
Riporter: Para-Kovács Imre