„Köszönjük
Esti gyors

Bod: Az Erasmust nem nagyon lehet pótolni állami pénzzel sem

17/12/2024 07:30

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A probléma gyökerét abban látja Bod Péter Ákos, hogy a modellváltással az állami szektorból kivittek egyetemeket, és nem fogadja el az európai jogrend. Hozzátette, valahányszor módosítanak ezen a törvényen, valami kiskaput mindig hagynak, de ezt az unió kiszúrja.

2024. december 16. Esti gyors - részlet 2024.12.16. Bod Péter Ákos
07:45
00:00

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, az Európai Bizottság döntése értelmében továbbra sem vehetnek részt az Erasmusban a modellváltó egyetemek.

„Az egyetemisták számára ez a csereprogram, a kutatók számára pedig a Horizont ösztöndíjprogram nagyon fontos volt, és az egyik fő vonzereje volt az uniós tagságnak. Ha megkérdezzük az utca emberét, hogy mit gondol az Európai Unióról, egyebek mellett azt fogja mondani, hogy más országokban lehet munkát vállalni, lehet tanulni, és ide is jönnek. Mindezt továbbra is lehet, csak sokkal nehezebben” – mondta az Esti gyors hétfői adásában Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, aki egyetemi tanárként is tevékenykedik. Hozzátette, hogy míg a Horizontot valamelyest helyettesíteni tudják, „az Erasmust nem nagyon lehet pótolni állami pénzzel sem, hiszen ha nem fogadnak valakit, akkor nem fogadnak”. Ezt a hallgatók szempontjából roppantul kellemetlennek tartja.

A probléma gyökerét abban látja Bod, hogy a modellváltással az „állami szektorból kivittek egyetemeket, nagyon magyaros módon, és ezt a módot nem fogadja el az európai jogrend”. Hozzátette, „más frontokon is harcban állnak a magyar kormánycsapatok a józan ésszel szemben”. Ez pedig előre vetíti, hogy hasonló anyagi és erkölcsi veszteség még fog minket érni.

Az Erasmus helyettesítésére kitalált Pannónia program révén olyan helyekre mehetnek a hallgatók, mint a kazah főváros, Asztana, vagy Azerbajdzsán fővárosa, Baku. Ezzel kapcsolatban Bod kifejtette, a vezető politikusok sem Baku irányába küldik a gyerekeiket, hanem inkább Lausanne irányába. A magyar tudományos világnak az az egyik nagy előnye, hogy „benne vagyunk az európai folyamatokban”. Valahányszor módosítanak ezen a törvényen, valami kiskaput mindig hagynak, de ezt az unió kiszúrja.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó: MTI/Sóki Tamás

Esti gyors/interjú Bod Péter Ákossal
2024.12.16., hétfő 18:13
Riporter: Hardy Mihály