Direkt36: Pintérék nagyot razziáztak Lázár volt kémhivatalánál, ami előtte megfigyelte a Tiborcz-ügy uniós nyomozóit
6/12/2024 12:50
| Szerző: Klubrádió
A fordulatos események évekkel ezelőtt zajlottak, akkor kezdődtek, amikor az Információs Hivatal átadás-átvételekor 2018-ban Szijjártó Péter külügyminiszter magához rendelte az IH főigazgatóját és két helyettesét a minisztérium Bem téri központjába. Ezalatt egy belügyes különítmény megszállta az IH épületét, Pintér Sándor belügyminiszter emberei pedig több ponton is tisztázatlan körülmények között átforgatták a korábban Lázár János felügyelte kémhivatalt, amely az Orbán Viktor vejének pályázati ügyeiben vizsgálódó uniós nyomozók eredményeiről próbált anyagokat gyűjteni. Panyi Szabolcs, az ügyet megíró Direkt 36 újságírója azt mondta, a lapnál feltáró munkájuk során lett egy olyan sejtésük is, hogy az uniós nyomozók magyarországi titkos megfigyelése szabálytalanul zajlott, majd mindezt a hatóságok elsikálták. A Direkt36 munkatársa cikkükről Pálinkás Szüts Róberttel beszélgetett a Klubrádió péntek reggeli adásában.
Példátlan játszmák zajlottak a külföldi hírszerzésért felelős hazai titkosszolgálat, az Információs Hivatal (IH) színterén 2018 nyarán magyar kormányzati szereplők és hivatalok részvételével. Az IH korábban évekig a Miniszterelnökséget vezető Lázár János felügyelete alatt állt, de a 2018-as választás után a politikus kiszorult az újonnan felállt negyedik Orbán-kormányból, a hivatal pedig átkerült Szijjártó Péter külügyminiszter ellenőrzése alá.
Mint Panyi Szabolcs a Klubrádiónak elmondta: 2018 nyarán nagyszabású razzia zajlott az épp gazdát váltó Információs Hivatal Budakeszi úti központjában. Az akciót nem az IH-t a választások után átvevő külügyesek, hanem egy belügyes különítmény végezte, amely több jel szerint Orbán Viktor jóváhagyásával szállta meg a külföldi hírszerzéssel foglalkozó titkosszolgálat hivatali épületét. Az IH a gyanú szerint előzőleg, 2016 környékén olyan információkat is gyűjtött, amelyek a miniszterelnök családtagjainak üzleti ügyeivel is kapcsolatosak lehettek. Még Lázár János irányítása alatt az IH például megfigyelte az Európai Unió csalás elleni hivatalának, az OLAF-nak a nyomozóit, amikor azok Magyarországon járva vizsgálódtak, mert a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak az akkori cége, az Elios Zrt. gyanús körülmények között nyert el mindenféle pályázatokat és EU-s pénzeket. A vizsgálódó EU-ellenőröket megfigyelte a magyar hírszerzés, azonban nagyon erős a gyanú, hogy a megfigyelés során keletkezett dokumentumok hivatalosan nem iktatódtak, vagy akár az engedélyek sem voltak meg a megfigyelésre. A belügyesek által utólag keresett ilyen típusú anyagok nem kerültek elő a belső ellenőrzés során, ami abban az esetben, ha az IH-s megfigyelések valóban lezajlottak, illegális tevékenységre utal.
"Mindenesetre olyan politikailag érzékeny információk gyűltek össze a magyar hírszerzésnél – mondta a Klubrádiónak Panyi –, amik nem feltétlenül Orbán Viktor tudtával történtek." Az átvilágítás után állítólag Orbán is megjelent az IH-ban, ahol élesen kritizálta a hírszerzés munkáját. "A történet sokrétegű – folytatta Panyi –, van egy olyan része, hogy igen, a magyar hírszerzéssel az EU-s intézményeket figyelem meg, és Lázár János felügyelete alatt fejlesztették fel az Információs Hivatalt a Brüsszel elleni kémkedésre. És persze van egy olyan rétege is a történetnek, hogy itt miniszterek egymást szívatják, és kormányon belül használnak fel információkat egymásról." Az ügyről írt cikkében a Direkt36 megjegyzi, Pintér Sándor belügyminiszternek a megelőző években voltak konfliktusai az akkoriban az IH-t felügyelő Lázár Jánossal .
A razzia előtt az IH vezetőit behívatták a Külügyminisztériumba, majd amint kitették a lábukat a Budakeszi úti hivatalból, azt megszállta egy csomó, belügy alá tartozó szerv nagyjából 30 fős különítménye. Panyi szerint nagyon érdekes, hogy a razzia alibije az volt, hogy a Külügyminisztérium alá átkerült az Információs Hivatal, ezért azt át kell világítani, csakhogy a vezetőket azonnal kirúgták, és csak utána kezdődött az átvilágítás. "Tehát már volt egy erős gyanú, hogy valami ott történhetett, és ezeket a vezetőket utána elég érdekes körülmények között kinevezték diplomáciai pozíciókba, elküldték őket jó messze. Tehát nem úgy néz ki, mintha a törvény és az előírások szerinti rendes felelősségre vonás történt volna." Hozzátette: "Lett egy ilyen sejtésünk, hogy csak elsikálták ezt az egész ügyet, [...] mindenkinek kellemetlen lett volna, ha kiderülne, hogy Magyarországon esetleg a titkosszolgálatok nem teljesen jogszerűen gyűjtögetnek információt, és ezeknek az információknak egy része a miniszterelnök családjára vonatkozik."
A Tiborcz családról szóló dokumentumokat nem találták meg, és itt nemcsak az Elios-ügy, nemcsak a miniszterelnök vejének korrupciógyanús ügye volt az, amit kerestek ezek a belügyesek, hanem volt még egy csomó más, hasonlóan szenzitív információ. Ezt úgy kell elképzelni, hogy konkrét tudással mentek oda ezek az emberek, hogy mi az, amit ők szeretnének megtalálni. Mert volt egy erős sejtésük, hogy miről keletkeztek nem dokumentált megfigyelési anyagok, és ezeket végül nem is találták meg, hiszen pont ez volt a lényege ennek az egész procedúrának, ami a '2010-es években általános lett bizonyos titkosszolgálati körökben, hogy úgynevezett fehér papíros ügyek indultak. Panyi szerint ez azt jelenti, hogy ilyenkor nem hivatalos fejléces anyagokon iktatódnak a megfigyelések eredményei, a cenzúrázatlan lehallgatási anyagokat kizárólag a titkosszolgálatot felügyelő politikai vezetés kapja meg, a hivatalos rendszerbe pedig nem kerülnek anyagok, ezért egy utólagos razzia se tudta ezeket feltárni.
2024.12.06., péntek 8:42
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert