„Köszönjük
Esti gyors

Egy esetről tudunk, amikor kézjellel segítséget kérő nőnek segített a magyar rendőrség, erről

23/08/2024 18:20

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Gőzsy Kati

Kaposváron egy fizikai bántalmazásoktól sem mentes kapcsolatból kiutat kereső nő kézjellel kért segítséget egy ruhabolt eladójától. Az eladónő megértette a helyzetet, hívta a rendőrséget. A rendőrök pár perc múlva már a helyszínen is voltak, a 23 éves férfit elfogták, őrizetbe vették. "Ez nem egy általános tapasztalat. Mi egy esetről tudunk Magyarországon, erről" - Spronz Júlia, a nők jogaiért küzdő Patent egyesület jogásza volt az Esti gyors vendége.

2024. augusztus 23. Esti gyors - részlet 2024.08.23. Spronz Júlia
07:34
00:00

Spronz elmondta: "Ez három mozdulat. Fel kell emelni az egyik kezet, tenyérben behajtani a hüvelykujjat, és aztán arra ráhajtani a maradék négy ujjat."

Nagyon sok bizonytalan tényező van ebben az esetben a Patent egyesület jogásza szerint: "Úgy kell leadni a jelzést, hogy a bántalmazó, aki jobbára az ember sarkában van, azt ne vegye észre. Nyilván az is nagyon fontos, hogy legyen egy fogadó fél, valaki, aki értelmezni tudja ezt a jelzést, és a rendőrség, ahova a segélyhívás érkezik, az megfelelően lépjen fel. Szóval itt nagyon sok ponton kell a szerencseelemnek jelen lennie, mint ahogy ebben az esetben történt, és minden szereplőnek nagyon óvatosan kell eljárnia."

"A rendőrség évek óta kampányol azzal, hogy a családon belüli erőszak az nem magánügy, és az áldozatok kérjenek segítséget, és akkor majd a rendőrség segít - mondta Spronz. - A gyakorlatban nem ez történik. Általában lepattintják a nőket, legyintenek, hogy ugyan már, ez nem olyan komoly. Nagyon sokszor áldozathibáztató a rendőrség, a sértett félt vonja felelősségre, hogy nem tudom miért ment oda, miért ment hozzá, miért szült gyereket, miért vette fel azt a ruhát, ezek továbbra is így vannak, annak ellenére, hogy most van ez az örömteli eset." De mint hozzátette: "Egy esetről tudunk, amikor kézjellel segítséget kérő nőnek segített a magyar rendőrség, erről."

Itt Magyarországon épp az a fő feladat Spronz szerint, hogy változtassanak azon az általános attitűdön a rendőrségen, hogy ezek a jelzések bagatellizálhatók, és pont ugyanolyan hatékonyan lépjenek fel a rendőrség munkatársai, mint bármilyen más bűncselekmény esetében. "Még mindig sokszor lepattintják a hívásokat a rendőrségen arra hivatkozva, hogy amíg vér nem folyik, addig nem jönnek, és nem tudnak mit csinálni."

"Sokkal fogékonyabb a rendőrség arra a hívásra, amit nem az áldozat kezdeményez, hanem egy külső személy, egy harmadik fél" - tette hozzá. Mint mondta, akkor nagyobb az egésznek a szavahihetősége. "Azért is biztatjuk mi is a környezetet, a szűkebb, tágabb társadalmat, a családi kört, hogy ők azok, akik hatékonyabban tudnak ilyen segítséget kezdeményezni, és induljon ez tőlük ki, mint rátenni a felelősséget a sértettre, aki például jelen helyzetben nem is volt olyan pozícióban, hogy egy ilyen segélyhívást el tudjon indítani" -tette hozzá.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. 

Esti gyors/interjú Spronz Júliával
2024.08.23., péntek 18:35
Riporter: Szénási Sándor