Elemző: Furcsa lenne, ha Rogán gyengítése mögött nem lenne amerikai elvárás
26/02/2025 12:37
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Hivatalos kommunikáció ide vagy oda, az látszik, hogy Rogán miniszteri portfóliója szűkült a kormányátalakítással. Mint mindig, sötétben tapogatózunk Orbán személyi döntései kapcsán, lehet, hogy választási készülődésről van szó, de nehéz elképzelni, hogy a miniszter amerikai szankciós listára kerülésének ne lenne köze a gyengítéséhez. Ranschburg Zoltánt, a Republikon Intézet elemzőjét kérdeztük.
Olyan mértékben homályban zajlanak a folyamatok, hogy elemzőként is nehéz értékelni a miniszterelnök személyi döntéseit. Egy szűk belső körön kívül senkinek nincs rálátása az okokra – mondta Ranschburg Zoltán, a Republikon Intézet vezető elemzője a Reggeli gyorsban.
Noha Vona Gábor a rendeletet látva egyenesen úgy fogalmazott, Rogán megbukott, a hivatalos kommunikáció szerint ezzel ellentétben éppen, hogy megerősítették a pozícióját. Miközben elkerült tőle például az e-közigazgatás, a digitális állampolgárság ügye, az informatika, az audiovizuális politika és az elektronikus hírközlés – ezekért a jövőben Lantos felel, lesz új feladatköre is – Rogán felel ezentúl az általános politikai koordinációért a kormányban, jelentsen ez bármit is.
A gyakorlatban azért arról van szó, hogy fontos területeket vettek el Rogántól – mondta Ranschburg, hozzátéve, nem nehéz belelátni az átalakításba a választási készülődést. Elképzelhető, hogy egyszerűen fókuszálni akarja az energiákat Orbán, a propagandaminisztériumra nagyobb szükség lesz a választásokig, mint máskor.
Persze emellett igen furcsa lenne, ha az átalakításnak nem lenne köze Rogán szankcionálásához – mint ismert, a Magnyitszkij-törvény alapján, korrupciós tevékenységben való részvétel miatt miatt került tiltólistára a miniszter az Egyesült Államokban év elején. Ugyebár Szijjártó Péter külügyminiszter a botrány kirobbanása óta amerikai kollégájával, Marco Rubióval telefonon, a szankciós listát kezelő pénzügyminiszterrel, Scott Bessenttel pedig személyesen egyeztetett – utóbbi esetben a kiadott nyilatkozatból az derül ki, szó volt Rogán ügyéről, ugyanakkor úgy tűnik, Szijjártó még csak ígéretet sem kapott arra, hogy levennék magyar minisztertársát a listáról, hiszen akkor erről vélhetően kommunikált volna valamit a nyilvánosság felé – mondta Ranschburg.
Ahhoz, hogy Rogán lekerülhessen a listáról a hivatalos eljárás szerint neki kellene bizonyítania, hogy semmiféle korrupciós bűncselekményben nem érintett. Az ártatlanságot bizonyítani pedig nem könnyű. El tudom képzelni, hogy konkrét elvárásokat fogalmaztak meg a magyar kormánnyal szemben, legyenek ezek akár szimbolikus lépések – cserébe azért, hogy a miniszter mentesüljön a szankcióktól – mondta az elemző, hozzáfűzve újra, hogy igazából a sötétben tapogatózunk, amikor megpróbáljuk megfejteni, miért történik az átalakítás.
Az mindenképpen gyanús, hogy a digitális állampolgársággal kapcsolatban, amely mindössze fél évvel ezelőtt került Rogánhoz, egyszerűen nem volt ideje olyan szakmai hibát elkövetni, ami indokolná, hogy elvegyék tőle a területet – szögezte le Ranschburg.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2025. február 26., szerda 8:35
Riporter: Para-Kovács Imre