„Köszönjük,
Esti gyors

Elemző: Ukrajnának lehetősége van, hogy komoly nyomást gyakoroljon Magyarországra és Szlovákiára

5/03/2025 18:45

| Szerző: Nemes Gábor/Klubrádió

Az orosz propaganda hatalmas ovációval fogadta az Ukrajnába irányuló amerikai fegyverszállítások leállítását de a hivatalos Moszkva már óvatosabb: hosszú távon Trumpnak senki sem hisz igazán. Az orosz reagálásokról és azok hátteréről Nemes Gábor készített összefoglalót.

2025. március 05. Esti gyors - Nemes Gábor öszeállítása 2025.03.05.
06:24
00:00
Olga Szakabajeva, orosz sztárműsorvezető diadalittas hangon és egy vásári kikiáltó stílusában közölte a hírt a publikummal.

"Hihetetlen szenzációval kezdünk: leállitották az amerikai fegyverek szállitását Ukrajnának. Erre adott parancsot Trump Pete Hegseth védelmi miniszternek. A szállitási szünet addig tart, amíg Zelenszkij nyilvánosan, a kamerák előtt nem kér bocsánatot Trumptól a Fehér Házban történt botrány miatt. Trump azt mondta, hogy pusztán bocsánatkérés már nem segít Zelenszkijen. És ezúttal először különbséget tett az ukrán nép és Z között.  Leszögezte, hogy Zelenszkij nem sokáig marad poziciójában. A Reuters azt írja, hogy az Egyesült Államok tanulmányozza a szankciók megszüntetését Oroszországgal szemben - lelkendezett Szkabejeva. 

 
Puytin vasbábjaként nevezett Olga Szakabajeva, televíziós újságíró, politikai kommentátor
Youtube
 

 

Peszkov elnöki szóvivő pedig már arra is reagált, hogy az európaiak elhatározták a nehéz helyzetbe került Ukrajna megsegítését.

"Néhány európai ország azt nyilatkozta, hogy továbbra is sokoldalú segítséget nyújt, tehát valószínűleg megpróbálják kompenzálni a kieső lőszer és egyéb szállításokat. De a legnagyobb volument eddig mégis az Egyesült Államoktól kapta Ukrajna. Ha az Egyesült Államok leállítja szállítását, az a legjobb hozzájárulás a béke ügyéhez"

- mondta Peszkov. 

Az emigráns politikai elemző, Dmitrij Oreskin szerint Moszkva alig hisz a szerencséjének és továbbra is óvatos az amerikaiakkal szemben.

"A Kreml jelenleg bizonyos szempontból az eufória állapotában van, de ebbe vegyül némi döbbenet is. Nem tudja eldönteni, nincs-e mindemögött valamilyen csel, valamilyen csapda. Putyin mindig mindenkit manipulál, ez határozza meg világnézetét. Ezért most is fél: valahogy minden túlságosan kedvezően alakul. Hiszen már eddig nagyon sokat kapott anélkül, hogy akár a kisujját is megmozdította volna. De most a legfontosabb, hogy az orosz propaganda bemutathatja: Oroszország végül is felülkerekedett”

- mondja Oreskin és felhívja a figyelmet, hogy Putyin eddig nem fedte fel kártyáit.

"Putyin egyelőre semmilyen lépést nem tett semmifajta megállapodás felé. Csak annyit mond, hogy kész a békére. Ugyanis teljes mértékben tisztában van vele, hogy valahogy ki kell keverednie a háborúból. Szemben azzal amit Trump mond, Putyinnak egyáltalán nem áll jól a szénája. A forrásai kimerültek. Igazi mozgósítást nem akar, pénzért pedig egyre nehezebb bárkit találni. Ma már a fronton a még ki nem kezelt sebesülteket, alkoholistákat, narkósokat küldik rohamra, bárkit akit össze lehet kaparni. Plusz az észak-koreaiakat. Az emberi erőforrások tehát korlátozottak, a haditechnika pedig elfogyott, eddig főként a szovjet készleteket használták fel, az új technikát pedig nem tudják kellő mennyiségben előállítani. Ezért kell észak-koreai, iráni és kínai eszközöket venni. Neki győztes arccal kell ebből a véres húsdarálóból kimászni és Trump ezt biztosítja számára”

- fogalmazott Oreskin. 

Egy másik elemző, Alekszandra Prokopenko a Carnegie Alapítványtól nem tartja reálisnak az orosz propagandisták reményeit a nyugati szankciók megszüntetésével kapcsolatban.

"Egyelőre nem várom, hogy az amerikai adminisztráció azonnal feloldja a szankciókat. Ez nem így megy – a kongresszusban a republikánusok ugyan általában támogatják Trumpot, de azért nem minden kérdésben szavaznak egyhangúan. Szerintem egyelőre csak arról van szó, hogy a Trump-adminisztráció jelzést küldött Oroszországnak: van még lehetőség erről is beszélni. De Putyin már azzal is hatalmas ajándékot kapott, hogy Trump és az adminisztráció nem fog újabb, még szigorúbb szankciókat bevezetni. Ez már önmagában nagy segítség az orosz gazdaságnak”

- mondja Prokopenko, aki szerint szó sem lehet arról, hogy az amerikai, vagy nyugati beruházók visszatérjenek Oroszországba.

"Vannak korlátozások, amelyeket a kormány az utóbbi három évben bevezetett és ezeket a duma is megerősítette, Putyin meg aláírta. Így teljesen kiszámíthatatlan és lehetetlen bármilyen üzlet folytatása. Egy elnöki, vagy ügyészi rendelettel bármikor elvehetik a tulajdonodat. Ráadásul amíg nem oldódott meg a Nyugaton lefoglalt orosz pénzek ügye, addig bármelyik külföldi tulajdont a konfiskálás veszélye fenyegeti Oroszországban”

- véli a Carnegie elemzője.

 
Alexandra Prokopenko, a Carnegie Alapítvány munkatársa
Carnegie Alapítvány
 

 

Felröppent a nemzetközi sajtóban egy másik furcsa hir is: hogy az amerikaiak az oroszokkal együtt újra üzembe akarnák helyezni a Balti-tenger alatt húzódó és jórészt felrobbantott Északi Áramlat gázvezetéket. Az ismert olaj- és gázpiaci szakértő Mihail Krutyihin szerint ennek nincs semmi realitása. És idézi Trump még első elnöki ciklusa alatt tett kijelentését. 

"Az a feladatunk, hogy elárasszuk Európát amerikai cseppfolyósított gázzal a Gazpromot és vezetékes gázát pedig szoritsuk ki onnan. Ráadásul a gázvezeték Svájcban bejegyzett vállalata csődbe ment és öt milliárd eurós tartozása van. Amúgy a vezeték soha sem kapta meg az európai és német működési engedélyeket. Európa közben egy hatalmas, egyelőre csak negyven százalékban kihasznált cseppfolyós gázfogadó terminál rendszert épített ki. Szóval ez egy abszurd elképzelés”

- mondta Krutyihin és felhívta a figyelmet a gázpiac egy másik, Magyarországot is érintő fejleményére.

 
Mikhail Krutyihin, olaj-és gázpiaci szakértő
 

 

"Ukrajnának lehetősége van, hogy komoly nyomást gyakoroljon Magyarországra és Szlovákiára. Ukrán drónok csapást mértek a Russzkaja kompresszorállomásra, ahonnan a Török Áramlat gázvezeték indul – Magyarországra és Szlovákiába. Ha erre, vagy az odafektetett vezetékre újabb csapást mérnek, akkor többé nem megy azon keresztül orosz gáz. Ukrajnának hatékony eszköz van a kezében, hogy megfékezze Orbánt és Ficót és mindenkit, aki Moszkva akaratát követve veszélyezteti az ukrajna és európai partnerei közötti szolidaritást”

- mondta Krutyihin.

Esti gyors
2025.03.05., szerda 18.50
Riporter: Nemes Gábor