Erdoğannak áll a zászló, de egy fegyelmezetlen, nacionalista szavazói rétegen múlhat a második forduló
15/05/2023 15:58
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Bár régóta nem fordult elő, hogy második fordulót is tartsanak a török elnökválasztáson, Recep Tayyip Erdoğan jól teljesített. A bejelentett beruházások és osztogatások miatt a szegényebb rétegek úgy láthatták, kezd megfordulni az infláció – mondta Egeresi Zoltán Törökország-szakértő a Reggeli gyorsban. A következő fordulóban az 5 százalékot elért Sinan Ogan szavazói jelenthetik a mérleg nyelvét. Ők ugyan nem szívlelik Erdoğan menekültpolitikáját, viszont nacionalisták, így nehezen szavaznának a kurd párt által is támogatott Kemal Kılıçdaroğlura.
A regnáló államfő, Recep Tayyip Erdoğan a szavazatok 49,4, az ellenzéki kihívó, Kemal Kılıçdaroğlu 44,9, Sinan Ogan pedig 5,2 százalékát szerezte meg.
A parlamenti választáson az elnök pártja, az AKP ugyan veszített az eddigi mandátumaiból, az iszlamista pártokkal és a szövetséges nemzeti radikális párt relatív jó teljesítményével sikerült a többséget megtartani, stabil kormánykoalíciót alakíthatnak Erdoğanék.
Bár az urnazárás utáni órákban az ellenzék megkérdőjelezte az állami hírügynökség által közölt részadatokat, a hajnali órákban már elismerték az eredményeket. Úgy tűnik, nem történt jelentősebb manipuláció a választások napján, és ezt az ellenzék is elismeri – mondta Egeresi Zoltán, Törökország-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa a Reggeli gyorsban.
Persze attól függetlenül, hogy vasárnap minden rendben zajlott, nem lehet fair választásokról beszélni, ezt minden alkalommal elmondjuk – hangsúlyozta a szakértő. Az átlag török szavazópolgár a közmédiából nem nagyon tudott informálódni az ellenzéki kampányról, annak műsoraiban összehasonlíthatatlanul több szerepet kapott Erdoğan. Igaz, vannak ellenzéki TV-csatornák és az online térben kiegyenlítettebb a helyzet, ám ez nem ellensúlyozza a kormánypárti médiatúlsúlyt – vázolta a helyi viszonyokat Egeresi.
Erdoğan nyilván abból is sokat profitált, hogy mögötte ott van az állam. Rengeteg beruházást adtak át, jelentettek be és pénzosztogatás is volt az elmúlt időszakban. Átadták az ország első atomerőművét, májusban ingyenes a gáz, mert elkezdték kitermelni a fekete-tengeri gázmezőket – mondta Egeresi. A múlt héten pedig bejelentette az elnök, hogy 45 százalékkal emelik a közszférában dolgozók bérét.
Erdoğan az elmúlt választásokon mindig behúzta az első fordulóban a győzelmet, most 3 százalékot rontott az előző eredményhez képest, de ez így is jónak számít – értékelt a szakértő. A közvéleménykutatók fordított eredményt vártak a két, esélyes elnökjelöltet illetően. Abban, hogy a regnáló elnök mégis megközelítette az ötven százalékot, szerepe lehetett, hogy a fent is említett bejelentések miatt, főleg a szegényebb rétegekben úgy láthatták, a magas infláció kezd megfordulni. "Az anatóliaiak szemében nem sikerült kikezdeni, hogy az ő emberük, ahogy az elmúlt húsz évben, továbbra is Erdoğan" – mondta Egeresi.
Bár sokan nincsenek megelégedve a gazdasági helyzettel, a bizonytalanoknál az játszhatott szerepet abban, hogy végül inkább Erdoğanra húzták az x-et, hogy őt legalább ismerik, tudják, hogy milyen politikát várhatnak tőle. Fontos az is, hogy úgy tűnik, az iszlamista vallásos rétegek mégsem voltak hajlandók szembemenni az elnökkel, rá szavaztak inkább, mint egy baloldali szekularista jelöltre – magyarázta Egeresi.
A második fordulóban Erdoğan könnyedén megszerezheti a hiányzó egy százalékot, neki áll a zászló – mondta a szakértő, aki szerint nem nagy különbséggel, legfeljebb 53-55 százalékkal nyerhet majd az elnök.
Úgy véli, a 49 százalékos eredmény az ellenzéki szavazókat inkább elbizonytalanítja, hiszen óriási volt a mozgósítás. A részvételt már nem nagyon lehet feljebb tornázni, így is majdnem 90 százalékos volt – hívta fel a figyelmet Egeresi.
Az öt százalékot elért Sinan Ogan szavazói jelenthetik majd a mérleg nyelvét, ez azonban nem fegyelmezett tábor. "Valószínű, hogy háromfelé oszlanak: egy részük otthon marad, egy részük Erdoğanra és egy részük Kılıçdaroğlura szavaz át" – mondta a szakértő. Ez a heterogén társaság két, ellentmondó téma alapján dönt. Az egyik a menekültkérdés, a szemükben Erdoğan menekültpolitikája problémás, ezért inkább hajlandóak az ellenzéki jelöltre szavazni. Másrészt viszont nacionalista szavazókról van szó, a kurdok többsége, sőt a kurd párt is azt a Kılıçdaroğlut támogatja, aki ráadásul szekuláris, baloldali gondolkodású jelölt. Így aztán Erdoğan könnyen mondhatja, hogy aki Kılıçdaroğlura szavaz, az a kurd szeparatistákat támogatja.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.05.15., hétfő 8:14
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János