Fleck: Demokráciában a közhatalom birtokosai nem játsszák el, hogy PhD-jelöltek
19/11/2024 12:18
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Egy olyan autokratikus rendszerben, ahol a hatalomnak nincsenek korlátai, nagyon erősen megfontolandó, hogy az ELTE kiszolgáltatottsága nem akadálya-e Orbán Balázs doktorija hiteles elbírálásának – véli Fleck Zoltán alkotmányjogász, jogszociológus.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója doktori védésére készül az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. PhD-értekezését A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írta. A hír visszatetszést keltett, Polyák Gábor, az ELTE egyetemi tanáraként felháborodását fejezte ki, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD fokozatot. Úgy fogalmazott: „Miféle jogászi szakmai ethosz ez, miféle állampolgári tartás? Miért a legsötétebb múltat mutatjuk példként a jövő értelmiségének? Miért hányjuk arcon magunkat?”
Adja magát a kérdés, hogy el lehet-e elfogulatlanul bírálni valakinek a tudományos teljesítményét egy olyan egyetemen, amely kiszolgáltatott annak a hatalomnak, amit ez az ember képvisel?
„Ez egy nyilvános dolgozat és az eljárás is nyilvános, és bizonyos formális, belső elemeitől eltekintve a vita nagyon is fontos” – mondta a keddi Reggeli gyors vendége a stúdióban, Fleck Zoltán alkotmányjogász, jogszociológus. Hangsúlyozta, csak saját meglátásait oszthatja meg. „A legfontosabb probléma a hatalmi közszereplőség, pontosabban annak az a minősége, amit ő képvisel, az a mérhetetlen hatalom és pénzek feletti diszponálás, ami egy autokratikus rendszerben jött létre”, lényegében korlátlan befolyást ad Orbán Balázsnak.
Mindez nem von le semmit a dolgozat értékéből, de aggályként mindenképpen felmerül. Ilyen tudományos fokozat megszerzésénél nemcsak a dolgozatot, hanem a jelölt habitusát és erkölcsi feddhetetlenségét is vizsgálni kell. Egy demokráciában, ahol minden közjogi pozíciónak korlátai vannak, ez teljesen természetes. „Egy olyan autokratikus rendszerben, ahol a hatalomnak nincsenek korlátai, és a konkrét személy korlátait sem látja senki a hatalmi mezőben, ott nagyon erősen megfontolandó, hogy ez a kiszolgáltatottság nem akadálya-e egy ilyen eljárásnak” – foglalta össze. „Az a helyzet, hogy egy normális demokráciában fel sem merül ez a kérdés, mert a közhatalom birtokosai önmegtartóztató módon nem játsszák el, hogy ők most PhD-jelöltek, és nagyon ritka, hogy valaki pozícióban olyan eljárást kezdeményez, amivel például egy kulturális miniszter, miniszterelnök, vagy egy kormánytag akar fokozatot szerezni, olyan intézményben, amely az ő befolyása és felügyelete alatt áll. Ez összeférhetetlen” – vázolta a problémát Fleck.
Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy Orbán azért kezdhette el a folyamatot éppen most, mert a fokozat megszerzésére kitűzött határidő ezt megkövetelte.
Az egyetem álláspontjával kapcsolatban az a benyomása, hogy tipikusan „áldozathibáztató” magatartást tanúsítottak, ahol az áldozat a nemtetszésének hangot adó Polyák Gábor.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.19., kedd 9:00
Riporter: Dési János