Fővárosi főtájépítész: Ez egy politikai fa volt
18/06/2020 19:43
| Szerző: Klubrádió
Csak a szerencsén múlt, hogy épp nem volt egyetlen járókelő sem a vasárnapi viharban, amikor egy platánfa kidőlt az Alkotmány utca sarkán. A Főkert már októberben jelezte, hogy kivágná ezt a fát, de a kérelem a főváros és az V. kerület között azóta is csak ide-oda pattogott.
Bardóczi Sándor fővárosi főtájépítészt kérdeztük az esetről.
Két kategória van, hogy mikor lehet kivágni egy fát. Amikor azonnali beavatkozást szükséges, mert veszélyes helyzetet teremt, azaz vis major helyzet van, akkor a Főkertnek nem kell engedélyt kérnie, és azonnal kivághatja a növényt. A másik eset az, amikor a fának valamilyen egészségügyi problémája van. A Főkert felmérte ezt a konkrét fát, a törzsvizsgálat alapján nem volt indokolt, hogy kivágják, mert nem volt káros elváltozás, de a fa megdőlése gyanús volt, ezért a kivágásra engedélyt kért ősszel, és bekerült egy 5-10 éven belül kivágandó fa kategóriájába.
A kétszintű önkormányzatiság miatt ilyenkor az V. kerületnek kell engedélyt adnia a fa kivágására, ami egy rendkívül bonyolult bürokratikus helyzetet teremt. Ráadásul a terület egy kiemelt kormányzati beruházás helyszíne, ami tovább nehezítette a helyzetet. Tarlós István még tavaly ősszel egy fakivágási moratóriumot hirdetett - szintén politikai okok miatt -, és a hivatalon belül tilos volt fakivágási kérelmeket elbírálni. A döntés miatt nagyon feltorlódtak az ilyen esetek, kb. 1500 ilyen kérelem gyűlt fel. A kiemelt helyszín miatt a fővárosnak 5 napon belül kellett volna az V. kerületi önkormányzat kérelmére reagálni, de ez nem történt meg.
A fürdővízzel öntötték ki a gyereket - mondta Bardóczi, hogy a kampány idején kicsit jobb színben tűnjön fel a budapesti önkormányzat, miközben előtte olyan fakivágásokat hajtottak végre, ahol pótlás sem történt, hanem egy nagyberuházás helyszínévé vált a terület (Római-part, Városliget).
Tarlós ugyan nem emlékszik ilyen döntésére, de azt mondta, hogy az új városvezetésnek lett volna ideje ezt a moratóriumot feloldani. Ez ugyan meg is történt, de a feltorlódott 1500 eset - ami azóta már 2000 -, nem segíti a megoldást, mivel jelenleg két ember dolgozik azon, hogy ezeket a kérelmeket feldolgozzák. És ezek sokkal gyorsabban szaporodnak, mint ahogyan ebben a nagyon bonyolult hivatali eljárásban - ami tulajdonosi bizottsági hozzájárulást jelent - le lehetne ezt a hátrányt dolgozni.
Ez a fa azért dőlt ki, mert egy közműcég jónak látta az egyik kábelvezetéket a fa törzse mellett elvezetni, és ezek felderíthetetlen történetek egy fa életében, csak a kidőlés után derült ez ki. Míg a fa törzsét jól tudják vizsgálni, a külsérelmi nyomok és a lombkorona állapota alapján meg lehet állapítani a betegséget, de ami a felszín alatt van, arról nem sokat tudnak. Amennyiben egy közműcég nem tartja be a 2005 óta meglévő fővárosi rendelkezést, miszerint legalább két méter távolságot kell tartani a fáktól vezetékek vezetésekor, akkor nagy esély van arra, hogy a támasztógyökerek sérülnek, és egy nagy vihar esetén ki is dőlhet a fa - mint az vasárnap is történt.
Azért is jó, hogy ez az eset most megtörtént, emberi baleset nélkül, mert így felszínre került a probléma, ahol a kormánynak is lépnie kellene. 2009 óta húzódik az ügy, hogy egy zöldfelületi gazdálkodási kerettörvény létrejöjjön.
Jelenleg kétfajta fakivágás zajlik a városban: az egyik egy normális városüzemeltetési folyamat, amikor a sérült, veszélyes fákat kivágják és a helyükre újak kerülnek. A másik az - ami az előző városvezetés idején eléggé elharapózott -, amikor a fa helyére út, közmű, múzeumi negyed, gát vagy bármi egyéb kerül, és ilyenkor csökken a zöldfelület arány a városban. Ez ellen lehet és kell is tiltakozni.
2020. június 18. csütörtök 8:35
Riporter: Lampé Ágnes