Horváth Gábor: A zsigerekre ható érvelésre vevőbbek voltak az amerikaiak
6/11/2024 11:52
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Trump arról beszélt, hogy megállítja a bevándorlást, hogy bezzeg az ő idejében nem volt élelmiszerinfláció. Ezzel szemben Harris a demokráciát féltette. Horváth Gábor külpolitikai újságíróval beszélgettünk az eredményekről és a várható következményekről a Reggeli személyben.
Donald Trump megnyerte a választást, győzelmi beszédét is megtartotta már, helyi idő szerint hajnali 3 órakor.
Bizonyára a későbbi elemzések mondják majd meg, min múlott az amerikai elnökválasztás, az látszik, hogy Trump személyiségét sokan nem szeretik, az ő érveire viszont vevőbbek voltak az amerikaiak, mint Kamala Harrisére – mondta Horváth Gábor, a Népszava főszerkesztő-helyettese, külpolitikai újságíró a Reggeli személyben. Míg Trump arról beszélt, hogy megvédi az állampolgárokat, hogy meg kell állítani a bevándorlást, hogy bezzeg az ő idejében nem volt ilyen magas élelmiszerinfláció és, hogy túl nagy a bűnözés aránya, addig Harris a demokráciát féltette vagy a nők önrendelkezési jogait emlegette. A zsigerekre ható érvelés jobban bevált, mint a demokrata jelölt elvontabb üzenetei – véli Horváth. Hozzátette, mindebben nem számított, hogy a gazdaság valójában a ciklus végére jó állapotban van vagy, hogy igazából csökken a bűnözés. Ami számít, az az, hogy mennyiszer ismételnek el valamit és Trump becsületére váljon, hogy miközben vannak extrém megnyilvánulásai, képes ugyanazokat az üzeneteket újra és újra, nagyon sokszor elmondani.
Miközben a republikánus párt az elmúlt évtizedben átalakult egyfajta néppárttá, úgymond a "keményen dolgozó kisemberek" pártja lett, addig a demokratákra rásült, hogy a gazdagokat, az egyetemet végzett városlakókat, az elitet képviselik – magyarázta Horváth, aki szerint érdekes az is, hogy Trump kétszer nyert nők ellen és egyszer vesztett férfi jelölttel szemben. Úgy tűnik, a nők nem szavaznak női jelöltekre olyan arányban, mint azt várnánk. Meg lennék lepve, ha a következő néhány ciklusban lenne női induló – mondta Horváth.
Meglehetősen békülékeny volt Trump a győzelmi beszédben Horváth szerint. Miközben a kampányban azt mondogatta, hogy az ország katasztrofális helyzetben van, mindenhol csak problémák vannak – amiket majd ő megold –, addig most a floridai Mar-a-Lagóban fekvő kúriáján tartott szónoklatban arról beszélt, Amerika a világ legjobb országa, baromi jó hely, ami most még jobb lesz.
Ez most annyiban új helyzet, hogy Trump bizonyosan nem tud mégegyszer elindulni a választásokon, mert az alkotmány nem enged két ciklusnál többet, azt pedig nem tudják módosítani, vagyis nem kell a kormányzás alatt újabb kampányra készülnie. Másrészt attól sem kell tartani, hogy impeachment eljárásokkal fenyegetnék, hiszen a republikánusok többségbe kerültek a szenátusban is. Horváth szerint az is változás 2016-hoz képest, hogy akkor a republikánusok nem számítottak igazából győzelemre, most felkészültebbek az ország irányítására. Az persze kérdés, kikkel veszi körül magát az elnök, többségében olyanokkal, mint Robert Kennedy (a meggyilkolt igazságügyi miniszter unokája), aki arról beszél, hogy egy féreg eszi az agyát, vagy többségében olyanokkal, mint J. D. Vance, aki egy Yale-en végzett jogász és akinek a karrierjét a kaliforniai techipar mágnásai egyengették.
Horváth szerint a magyar-amerikai kapcsolatokban abból a szempontból várható változás, hogy vélhetően olyan nagykövet érkezik majd, aki nem fog nyilvánosan kellemetlenkedni. Pressman beleállt abba, hogy erőteljesen kritizálja a kormányt, sokat is szerepelt, de egyetlen személyes találkozója sem volt Orbán Viktorral. A Trump-adminisztráció nagykövete valószínűleg 24 órán belül bejut majd a Karmelitába, ha akar – mondta Horváth.
Miközben a jogállamisági kérdések jó eséllyel kevésbé fogják érdekelni a következő nagykövetet, nem lesz nyomás ezen a fronton – vagy ha gondja van, azt nem megüzeni, hanem személyesen mondja majd el, addig új problémák jelentkezhetnek majd, amikor Trump rájön, hogy Magyarország Európán belül Kína talán legfontosabb fészke. Horváth szerint, ha valamit komolyan vesz Trump, akkor az az, hogy az elmúlt húsz évben visszább szoruló amerikai gazdaság, ami még most is a világ legnagyobbja megtartsa, erősítse ezt a pozíciót. Kínában pedig joggal lát komoly vetélytársat.
Trump a kampányban rengetegszer hangoztatta – Orbán pedig visszhangozta, hogy egyből véget tudna vetni az orosz-ukrán háborúnak. Amerika Ukrajna legnagyobb fegyverszállítója, üzleti alapon ez nem fog leállni – mondta Horváth. Ráadásul a Biden-elnökségből még hátravan három hónap, az alatt még sok mindent biztosíthatnak Ukrajna számára rendeletekkel. Az viszont várható, hogy egyre nagyobb nyomás lesz Zelenszkij elnökön, hogy egyezzenek meg Oroszországgal.
Európa szerepe Ukrajna támogatásában jó eséllyel még inkább fel fog értékelődni. Az viszont fontos fejlemény, hogy az EU számára Amerika most kevésbé baráti vetélytárs lesz, mint eddig, össze kell kapja magát a közösség. Fokozottabb összefogásra, az integráció mélyítésére lesz szükség, amiből a magyar kormány nagyon kilóg – mutatott rá Horváth.
A beszélgetésben szó volt még a nemzetközi viszonyok várható alakulásáról, a Project2025-ről, arról, tényleg ki tudja-e utasítani a bevándorlókat Trump, illetve általában golfozni akar majd vagy van még olyan álma, amit mindenképp megvalósítana. A teljes interjút meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2024. november 6., szerda 9:10
Riporter: Para-Kovács Imre