Így csinált kiskirályokat az EU 15 év alatt
5/11/2024 11:43
| Szerző: Klubrádió
Tizenöt év után jött rá az Európai Unió, hogy rosszul működik a terület alapú támogatások rendszer, mert jelenleg ezek hatvan százalékát az érintettek 3 százaléka viszi el, vagyis a szupergazdag nagybirtokosok kezébe kerül.
Mára ott tart a rendszer, hogy hiába mondja az Unió Költségvetési Bizottsága, hogy a területalapú támogatást csak a rászoruló, kis méretű gazdaságoknak szabad adni, a francai és a német érdekérvényesítés nagyon erős, a támogatás módszere pedig 2027-ig biztosan nem változik.
Raskó György azt mondja, a földalapú támogatások megemelése a kicsi, és megszüntetése a nagy gazdaságok esetében azonban termeléstorzító lenne, a megoldás csak az lehet, hogy az unió a kisebb gazdaságoknak szociális alapon, a termeléstől teljesen leválasztva nyújt támogatást és cserébe környezetvédelmi feladatok teljesítését kéri. Rávilágított, ha bizonyos méret alatt megháromszorozzák a támogatás mértékét, az súlyos folyamatokhoz vezethet és elkezdik szétosztani a meglévő gazdaságokat, hogy minél több támogatáshoz jussanak, ezért nem jó a kisebb farmok túlkompenzálása. A szakember szerint teljesen át kell gondolni az egész támogatási rendszert.
Korábban a Guardian írt arról, hogy 2017. és 2021. közötti időszakban az Európai Unió mezőgazdasági támogatásainak jelentős része egy maroknyi szupergazdag eurómilliárdos kezében kötött ki.
A szerencsés milliárdosok között van Andrej Babiš cseh üzletember, volt miniszterelnök, akinek az egyik cége néhány éve a magyar államtól is milliárdos támogatást kapott. Szintén jelentős összeget kapott James Dyson brit milliárdos, aki a Brexit-népszavazás idején a kilépés mellett kampányolt.
2024.11. 05., kedd 8:35
Riporter: Dési János, Herskovits Eszter