Jöhet a Lex Schadl - Hogyan fognak szavazni a kormánypártok?
12/10/2022 14:48
| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter
A kormánypártok egy olyan törvényt alkottak meg, ami alapján Schadl Györgyöt, a végrehajtói kar elnökét nem lehet elmozdítani a pozíciójából, de ezt azóta sem korrigálták. Keresztes László Lóránt LMP-s képviselő ezért törvénymódosítást kezdeményezett. A végrehajtói maffia feje az igazságügyi minisztérium második emberét is megkente, de a jelek szerint a rácsok mögött továbbra is kaphatja a fizetését és a költségtérítést.
Keresztes László Lóránt országgyűlési képviselőnek nem kell nagyon megindokolnia, miért akarja módosítani a köztestületek vezetőire vonatkozó jogszabályokat, hiszen a jelen körülmények lehetővé teszik, hogy a Magyar Bírói Végrehajtói Kar elnöke a letartóztatásából is elnökölhet. A Reggeli gyorsban kijelentette, a kormánypártok "rendkívül hiányos törvényt" fogadtak el, olyannyira, hogy a végrehajtók elnökére még azok a szabályok sem vonatkoznak, ami a többi végrehajtóra. Egy végrehajtó például ugyanebben a helyzetben nem lehetne végrehajtó, de a főnökükre ez nem vonatkozik.
A végrehajtói kar egy köztestület, amelynek elnöksége és közgyűlése van, de ebben a "rossz jogszabályi környezetben" arra nincs lehetőség, hogy eltávolítsák az elnököt, ugyanakkor Keresztes szerint ha Schadlban meglenne a szándék, akkor ő is lemondhatna, nyilván jó oka van rá, hogy nem tette meg, mindenesetre a végrehajtói kar nem foglalkozik ezzel a kérdéssel, a képviselők kereséseire csak szűkszavúan válaszoltak, "korlátozzák az információáramlást", ezért itt az ideje ezt a kérdést rendezni.
A végrehajtói kar elnöke Keresztes szerint egy nagyon fontos testület vezetője. És "ennek a testületnek rendkívül fontos szerepe lenne az igazságszolgáltatásba vetett bizalom megőrzésében, de ez a testület most éppen az ellenkező irányba hat a tevékenységével" - mondta az ellenzéki képviselő, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy Schadl Györgyöt elnökként továbbra díjazás és költségtérítésre jogosult, ami "elfogadhatatlan helyzet".
Keresztes úgy emlékszik, hogy ezzel a nyár elején még maga Répássy Róbert, az igazságügyi minisztérium államtitkára is egyetértett, és úgy fogalmazott, hogy nem elviselhető az a helyzet, hogy egy ilyen ember a végrehajtói kar elnöke lehet. Azóta azonban a fülük botját sem mozdították, azért annyira nem fájó, hogy módosítsák a törvényt, mondta a képviselő. Keresztes szerint Répássy még utalt is rá, hogy ha őt zavarja, akkor nyújtson be törvényjavaslatot. Most megtette, reméli, a többség meg is szavazza.
A Keresztes-féle törvénymódosítás, amit először a parlament jogi bizottsága fog tárgyalni, bevezetne egy új intézményt, a kizárást, amit akkor lehetne alkalmazni, ha valaki közvádas eljárás alá került, és a olyanok a körülmények, hogy ami miatt lehetetlen lenne a megválasztása: akkor kizárják. Ha nem az elnökség, akkor a közgyűlésnek kell ezt megtenni, és Keresztes Schadlra utalva azt is mondta, a folyamatban lévő ügyekre is vonatkozna.
A végrehajtók szerint jogerős bírói döntési nem lehet senkit sem bűnösnek tekinteni, de Keresztes szerint bár fontos az ártatlanság vélelme, de ha ilyen fontos tisztségben, ilyen súlyú bűncselekménnyel vádolják, akkor a közbizalom helyreállítása érdekében fontos, mert az rombolja a közállapotokat, hogy egy fontos köztestület elnöke rendkívül súlyos bűncselekmények miatt börtönben van. Azt pedig szimbolikusnak nevezte, hogy a kar elnöke évekig az igazságügyi miniszter korábbi helyettesét korrumpálta, aki azóta is ügyvédként praktizál. Tehát a "miniszter évekig nem realizálta, hogy a helyettese évekig a végrehajtói maffia fejétől fogad el jelentős kenőpénzt, ez sok mindent felvet, az alkalmasság kérdését is" - mondta Keresztes.
A parlamenti képviselő szerint mire az ügy részleteit végre megismerjük, egészen elképesztő képet fog mutatni, hogy milyen szinten van Magyarországon a korrupció.