Krasznai: A deepfake új technológia, a csalás régimódi
19/11/2024 07:14
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Ismert, hogy csalók híres emberek nevével élnek vissza, így próbálva átverni olyan embereket, akik elkeseredetten vágynak például mágikus gyógyulásra. A deepfake technológia ehhez ad új, hatékonyabb, még inkább megtévesztő hatású eszközt. Krasznai Csaba kiberbiztonsági szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa szerint jelenleg az egészséges bizalmatlanság a legcélravezetőbb.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, mesterséges intelligenciával létrehozott videó terjed a közösségi médiában, ami az elejétől a végéig meghamisítja Dr. Schwab Richárd egyik egészségügyi témájú beszélgetését. A deepfake videóban a nagy követőtáborral rendelkező orvos hangját, képmását használták fel úgy, mintha Friderikusz Sándor kérdésére válaszolna, elmarasztalva azokat az orvosokat, akik hagyományos vérnyomáscsökkentő gyógyszereket írnak fel, és saját, manipulált termékük vásárlására ösztönzik a betegeket.
„Én korábban megpróbáltam a saját Youtube-csatornámon azt, hogy tudnám-e magamat helyettesíteni esetleg korábban felvett hangom és videóm szerkesztésével. Igazából, amikor én próbáltam meg, akkor a technológia még nem állt olyan jól, hogy szép, ékes nyelven el tudja mondani azt, amit én szeretnék, de azóta elég jól haladt a technológia előre” – mondta a Reggeli gyors keddi adásában Krasznai Csaba kiberbiztonsági szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa.
A manipulált tartalmakkal, képi és hanganyagokkal kapcsolatban kifejtette, ezeket érdemes külön kezelni. „Egyrészt a politikával kapcsolatban azt gondolom, hogy az egy olyan színház, amiben jelen pillanatban szakértő még csak statiszta se szeretne lenni, mert nem nagyon tetszik ez az előadás. Viszont, ami a kiberbűnözési oldalát illeti, nagyon érdekes kérdés. Nem először fordul elő, hogy bűnözők, akik beteg emberek bizalmával élnek vissza, akik nem egyszer idős emberek, és szeretnének mágikus módon meggyógyulni, és felhasználják híres emberek nevét.”
„A deepfake tulajdonképpen semmi más, mint egy új technológia” egy korábban használt csalási kísérlethez. Egy híres ember nevével, hírnevével visszaélve tévesztik meg a gyanútlan embert.
Korábban orosz székhelyű bűnszervezetek, működtek sok országban kampányszerűen próbálták rávenni az embereket, híres embereket felhasználva hogy álgyógyszereket vegyenek. Ilyenkor más jó megoldás nincs, mint visszamenni a vélt „ősforráshoz”, hogy valóban mondott-e ilyet.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.11.19., kedd 6:53
Riporter: Dési János