Lannert: Sokkal több diplomást is elviselne a magyar piac
17/10/2022 11:56
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
Az egyes szakágak – mint az oktatás- és az egészségügy – esetében tapasztalt hiányok arra utalnak, hogy sokkal több diplomást is el tudna látni a magyar munkaerőpiac – véli Lannert Judit oktatáskutató.
Továbbra is a sor végén kullog a magyar közoktatás európai viszonylatban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet – 38 tagállamán túl más országokat is vizsgáló – éves jelentése szerint. Nem túl biztató az a pillanatfelvétel, amely az OECD 2022-es, friss kiadványából a magyar oktatásról kiderül – írja a hvg360.
Az Education at a Glance összefoglalója szerint nem csak az oktatás kimeneti oldala – például a PISA-felmérésekben tükröződő tudás – hagy kívánnivalókat maga után, a tanítás körülményeivel kapcsolatos OECD-adatok is azt mutatják, hogy leértékelődött a tudás Magyarországon.
"Zuhanásról nincs szó, egyszerűen mélyről indul a fejlődés" – véli Lannert Judit. Az oktatáskutató a Klubrádiónak elmondta, az oktatás soha nem volt nagyon fontos a kormányzatok számára. Hozzátette, néha előfordultak béremelések, de ezzel soha nem tudtak azonnali és lényeges javulást elérni, ezzel pedig a lelkesedés is alábbhagyott a döntéshozók részéről.
Hullámzó teljesítményről nyújt a magyar oktatás Lannert szerint. Az OECD rangsorban 2010-től visszaesett Magyarország, 2014-től pedig valamelyest javult, aztán 2018-tól ismét devalválódás tapasztalható.
Azzal kapcsolatban, hogy a kormány a teljes foglalkoztatottságra törekszik, megjegyezte, hogy bár ez valóban látható, nem feltétlenül hatékony. A tankötelesség korhatárának leszállításával nem csökkent képzetlen munkaerő száma, míg az egyes szakágak – mint az oktatás- és az egészségügy – esetében tapasztalt hiányok arra utalnak, hogy sokkal több diplomást is el tudna látni a magyar munkaerőpiac.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.10.17., hétfő 7:50
Riporter: Szénási Sándor