„Köszönjük
Reggeli gyors

Lengyel tábornok: Nem bánnám, ha kitennék Magyarországot Orbán miatt a NATO-ból

8/01/2024 08:04

| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió

A korábban a különleges műveleti erőt vezető lengyel tábornok, Roman Polko szerint Putyin nem állna meg Ukrajnánál, amennyiben tűzszüneti megállapodást keres, azt azért teszi majd, hogy újraépítse katonai erejét. Charles Michelt számos kritika érte, amiért nyitva hagyja a lehetőségét, hogy átmenetileg Orbán Viktor töltse be az Európai Tanács elnökségi posztját. A magyarok átlagosan 190 ezer forintot költenek évente kutyáikra. Nemzetközi lapszemle.  

Roman Polko tábornok, a JW Grom lengyel elit kommandó (Különleges Műveleti és Gyors Reagálású Csoport) volt vezetője a NATO-n kívül szeretné látni Magyarországot, miután Orbán Viktor nyíltan támogatja a putyini terrorizmust – olvasható a lengyel Wprost lapban, ami megjelent a dán kiadású Dagens portálon, illetve felbukkant a Microsoft hírszolgáltatásában is. Az interjúra a oroszok Ukrajna elleni háborújának 2. évfordulójához közeledve került sor a lengyel újságban, s az tábornok arra is figyelmeztetett, hogy Putyin csak keresi majd a tűzszünet lehetőségét, hogy erőt gyűjtsön csapataival a következő menethez. Sőt meggyőződése, hogy Putyin végső célja nem egyszerűen csak Ukrajna leigázása, hanem egy új geopolitikai rend kialakítása és Közép-Kelet Európa leigázása. S ennek említésekor tért ki Orbán Viktorra a tábornok, aki úgy fogalmazott, nem bánnám, ha kizárnák Magyarországot a NATO-ból, hisz nyíltan támogatja a terrorista Vlagyimir Putyint. Ugyanilyen éles kritikával illette őt, amikor uniós szerepét minősítette, aki az EU egységének megbontásán dolgozik és minduntalan akadályozza az Ukrajnának szánt segítség és segélyek eljuttatását, amit egyenesen botrányosnak nevezett – számol be a dán lap a lengyel interjú részleteiről. Sokakkal egyetemben egyébként ő is úgy látja, hogy Ukrajna támadó stratégiája nem hozott előrehaladást a háború menetében a szükséges fegyverek hiányában, ami annak tudható be, hogy mind Európa, mind az Egyesült Államok csak a felét teljesítette ígéreteinek. Hozzátette azt is, hogy Putyin még a háború előtt kiépítette az ún. ötödik hadoszlopot, amikor politikusokat korrumpált vagy vett meg egészen. Noha ez még nem térült meg neki úgy, ahogy arra számított, Európának erre nagyobb figyelmet kellene fordítania.

Orbán Viktor fogadta Charles Michelt, az Európai Tanács megv?
 
 A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) fogadja Charles Michelt, az Európai Tanács megválasztott elnökét a Karmelita kolostorban 2019. november 11-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
 
 

A hétvégén a Politico európai kiadása írt kritikus hangvételben arról, hogy Charles Michel lemond az Európai Tanácsban betöltött elnöki posztjáról a mandátuma novemberi lejárta előtt, mivel kampányolni fog európai parlamenti képviselői székéért, s ennek következtében előállhat az a szituáció, hogy amennyiben nem tudják időben kinevezni Michel utódját, átmenetileg Orbán Viktor foglalhatja el a helyét Magyarország júliusban kezdődő soros elnöki státusza miatt. A belga politikus egy sajtó beszélgetésen a távozásával kapcsolatos kritikákra reagálva elmondta, a tanácsban júniusban döntenek az utódjáról, – ezt ugyan a parlamentnek júliusban kell majd jóváhagynia többségi szavazással, de – Michel szerint így a tanács könnyen dönthet, előre láthatja, hogy az utódja meg tudja kezdeni működését – számolt be a Reuters.

Az amerikai Clean Technica szaklap, hogy a már megvannak a hamarosan hazánkba, Szegedre települő kínai elektromos járműgyár, a BYD első megrendelői, sőt szállítási időpontjai is. A flamand de Lijn 43 millió euró értékben 92 elektromos buszt rendelt meg, de az sem kizárt, hogy 500-ra emeli a rendelésszámot a kormány, amennyiben elvárásainak megfelelnek majd a termékek. Az első késztermékek szállítását 2025-re várják.

 
 
 Pixabay
 

A legfrissebb Cofidis-felmérés szerint mi, magyar kutyatulajdonosok évente átlagosan 190 ezer forintot költünk házi kiskedvenceinkre, ami az 5 éve mért összeghez képest 30%-os emelkedést mutat – akadtam rá a pakisztáni World Echo szaklapban. Ez havi legalább 12 ezer forintos kiadást jelent csak a kutyaeledelre, és átlagosan még kutyakozmetikára, apróságokra elmegy egy évben 47 ezer Ft. Hazánkban tízből négy háztartásban tartanak ebet.

A nemzetközi oknyomozó szaklap, az OCCRP (Organized Crime and CorruptionReporting Project) pedig arról ír, hogy illegális kutya- és macskakereskedőket lepleztek le Spanyolországban, akik Magyarországról és Szlovákiából szállították az állatokat. Hamis papírokat koboztak el, többszáz állatot, csontmaradványokat találtak, és rendőri razzia idején alkalmazott eutanáziára utaló jeleket – Madridban és Gironában. 15 órán keresztül utaztatták egyfolytában az állatokat, összezsúfolva, s az üresen hagyott törzskönyvekbe utólag bármit beírhattak a kereskedők, az eredetüket és a korukat is meghamisítva. Számos esetben beteg kutyákat bocsátottak áruba, amiről mélyen hallgattak. A spanyol rendőrség az állatmaffia kilétéről konkrétumokat nem hozott nyilvánosságra, de az kiderült, egyelőre 8 embert tartóztattak le. E-commerce platformokon, illetve saját honlapjukon is hirdették a kisállatokat, a több mint fél éven át tartó nyomozás során bankszámlájukat sikerült blokkolni, s több mint 400 kisállatot végül meg tudtak menteni.