„Köszönjük
Reggeli gyors

Nem kell nekik orosz megbízás, önkéntesen, hirdetési pénzért terjeszti az álhíreket három magyar

2/09/2022 10:51

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

Míg más esetekben bizonyítható, hogy orosz pénzből finanszírozzák az oroszbarát dezinformációs oldalakat, egy, a Lakmusz által felderített magyarországi hálózat tagjai magánszemélyek, és többek közt a Google hirdetéseiből származó pénzkereseti lehetőség miatt üzemeltetik migránsozó, putyinista, EU-ellenes tartalmakat terjesztő oldalaikat – mondta a Reggeli gyorsban Német Szilvi, a Lakmusz munkatársa.

2022. szeptember 02. Reggeli gyors - részlet 22.09.02. Német Szilvi
09:46
00:00

Három salgótarjáni ismerőst talált a Lakmusz a dezinformációs híreket összehangoltan posztoló hálózat mögött: egy korábbi szélsőjobbos aktivistát, egy tapasztalt domainzsonglőrt és egy ezoterikus blog szerkesztőjét – írja a portál.

A Lakmusz által azonosított hálózat többlépcsős felderítéséről Német Szilvi, a lap újságírója beszélt a Reggeli gyorsban.

Szerinte a közösségi médiának hatalmas felerősítő hatása van. Az oldalak kedvelői megosztásokkal terjesztik az információkat, ezzel adott esetben a hamis hírek elérését is megsokszorozzák. Ezért például a Facebook üzemeltetőinek is nagy felelősségük van abban, hogy a tévinformációk terjesztőit kiszűrjék, vagy legalább jelöljék felületükön, hogy egy-egy, az oldal által megosztott tartalom hitelessége vitatott. Ez – tette hozzá Német – egészen jól működik a világnyelvek esetében, de a magyar nyelvű oldalak osztályozásában lassabban, és nem feltétlenül pontosan járnak el.

A Lakmusz rendszeresen monitorozza a közösségi médiát. Ők figyeltek fel a Mai világ és a Hírextra nevű oldalak (valamint három már nem élő, hasonló szájt) összehangolt munkájára. E weboldalak tartalmait pár másodperces különbséggel osztják meg Facebook-oldalak és csoportok. Az orosz-ukrán háború kitörése idején mintegy 2400 oroszbarát, EU-ellenes tartalmat tettek közzé és osztottak meg a felületeken. Ez a működés utal arra, hogy összehangoltan dolgozó emberek állhatnak a weboldalak mögött.

Hozzátette, a weboldalak információihoz domain regisztrációs űrlapokon, Google hirdetési adatokon, valamint nyilvános Facebook és VKontakte (VK) bejegyzéseken keresztül jutottak el, emellett az érintetteket e-mailen és telefonon is megkeresték. A szereplők beazonosításában segítségükre volt egy szoftvermérnök olvasójuk is.

A három azonosított személy egyike Pálfalvai István, akit már egy 2016-os, "Oroszország magyar hangjait" összegyűjtő cikk a magyar internet legnagyobb álhírvállalkozójának nevezett; a másikuk Balázs Gábor, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom egykori aktivistája, aki a menekültválság idején a Napi Migráns elnevezésű, kattintásvadász honlappal hívta fel magára a média figyelmét. A társaság harmadik, kevéssé ismert tagja szintén salgótarjáni lakos, Deák Gyöngyi, aki egy ezoterikus blogot üzemeltet – ezen keresztül kötődik a Mai Világ híroldalhoz – áll a Lakmusz cikkében.

Német Szilvi hangsúlyozta, míg más esetekben bizonyítható, hogy orosz pénzből finanszírozzák ezeket az oroszbarát dezinformációs oldalakat, itthon ennek nem leltek nyomára, ezért szerinte ezek a magánszemélyek a Google hirdetéseiből származó pénzkereseti lehetőség miatt teljesen önkéntesen üzemeltetik az említett, Oroszország magyar hangjaként működő oldalakat.

 
Fake news
 
Forrás: Flickr.com.
 

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Német Szilvivel
2022.09.02., péntek 8:33
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert