Nem kell nekik orosz megbízás, önkéntesen, hirdetési pénzért terjeszti az álhíreket három magyar
2/09/2022 10:51
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
Míg más esetekben bizonyítható, hogy orosz pénzből finanszírozzák az oroszbarát dezinformációs oldalakat, egy, a Lakmusz által felderített magyarországi hálózat tagjai magánszemélyek, és többek közt a Google hirdetéseiből származó pénzkereseti lehetőség miatt üzemeltetik migránsozó, putyinista, EU-ellenes tartalmakat terjesztő oldalaikat – mondta a Reggeli gyorsban Német Szilvi, a Lakmusz munkatársa.
Három salgótarjáni ismerőst talált a Lakmusz a dezinformációs híreket összehangoltan posztoló hálózat mögött: egy korábbi szélsőjobbos aktivistát, egy tapasztalt domainzsonglőrt és egy ezoterikus blog szerkesztőjét – írja a portál.
A Lakmusz által azonosított hálózat többlépcsős felderítéséről Német Szilvi, a lap újságírója beszélt a Reggeli gyorsban.
Szerinte a közösségi médiának hatalmas felerősítő hatása van. Az oldalak kedvelői megosztásokkal terjesztik az információkat, ezzel adott esetben a hamis hírek elérését is megsokszorozzák. Ezért például a Facebook üzemeltetőinek is nagy felelősségük van abban, hogy a tévinformációk terjesztőit kiszűrjék, vagy legalább jelöljék felületükön, hogy egy-egy, az oldal által megosztott tartalom hitelessége vitatott. Ez – tette hozzá Német – egészen jól működik a világnyelvek esetében, de a magyar nyelvű oldalak osztályozásában lassabban, és nem feltétlenül pontosan járnak el.
A Lakmusz rendszeresen monitorozza a közösségi médiát. Ők figyeltek fel a Mai világ és a Hírextra nevű oldalak (valamint három már nem élő, hasonló szájt) összehangolt munkájára. E weboldalak tartalmait pár másodperces különbséggel osztják meg Facebook-oldalak és csoportok. Az orosz-ukrán háború kitörése idején mintegy 2400 oroszbarát, EU-ellenes tartalmat tettek közzé és osztottak meg a felületeken. Ez a működés utal arra, hogy összehangoltan dolgozó emberek állhatnak a weboldalak mögött.
Hozzátette, a weboldalak információihoz domain regisztrációs űrlapokon, Google hirdetési adatokon, valamint nyilvános Facebook és VKontakte (VK) bejegyzéseken keresztül jutottak el, emellett az érintetteket e-mailen és telefonon is megkeresték. A szereplők beazonosításában segítségükre volt egy szoftvermérnök olvasójuk is.
Német Szilvi hangsúlyozta, míg más esetekben bizonyítható, hogy orosz pénzből finanszírozzák ezeket az oroszbarát dezinformációs oldalakat, itthon ennek nem leltek nyomára, ezért szerinte ezek a magánszemélyek a Google hirdetéseiből származó pénzkereseti lehetőség miatt teljesen önkéntesen üzemeltetik az említett, Oroszország magyar hangjaként működő oldalakat.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.09.02., péntek 8:33
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert