Magyar orvos: Talán még nem is volt ilyen nehéz barlangi mentés
12/09/2023 20:22
| Szerző: Klubrádió
Zádor Zsófia aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvos, aki az elsők között ért a körülbelül egy kilométeres mélységben bajba jutott amerikai barlangkutatóhoz, a helyszínről azt mondta: nem tudja, hogy volt-e valaha ilyen bonyolult, ilyen technikát és folyamatos felügyeletet igénylő, belgyógyászati betegségből adódó sérülés, és ekkora összefogást igénylő mentés, ahol ennyi nációból érkeztek és szerveződtek csapatba távol a civilizációtól.
Két és fél nap kellett ahhoz, hogy biztonságban a felszínre emeljék Mark Dickey barlangkutatót, akinél tíz nappal ezelőtt emésztőrendszeri vérzés alakult ki a dél-törökországi Taurus-hegység Morca-barlangjában. Mentésében számos ország részéről összesen több százan vettek részt, köztük a Magyar Barlangi Mentőszolgálat.
Zádor Zsófia aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvos, aki az elsők között ért a körülbelül egy kilométeres mélységben bajba jutott amerikai férfihez, az Esti gyorsban beszélt tapasztalatairól. Elmondta, Mark Dickey-t most már kórházban kezelik és nincs vérzése, de nagyon kivérzett a barlangban. Noha kapott vért, de így is körülbelül a normál értékhez képest a hemoglobin-szintjének harmada maradt a szervezetében.
Körülbelül azt kellett megvalósítani a mélységben, amit egy intenzív osztályon kell. Szerencsére az orvosok közül is többen le tudtak jönni, bár nem mindenkinek kellett ezer méterre, hiszen ez nagyon embert próbáló út. Ráadásul ennek a helyszínnek a megközelítése az ezer méter mély barlangokhoz képest is nehezebb, technikásabb utazás. Hogy mennyi idő lejutni, az attól függ, hogy mennyi felszerelést visz valaki. A leggyorsabban, szinte felszerelés nélkül öt óra alatt jutottak, nekik sok mindent kellett vinniük, így tizenhárom órába került.
Az első gyógyszeres szállítmányt vitték ők, majd a többi, Törökországba megérkező csapat hozott le egyéb műszereket, felszereléseket és a török állam is egyre több mindent biztosított. Így épült ki a lenti úgymond kórház, amelyet használtak – összegezte.
Ha valakinek eltörik a lába egy barlangban, már azt is nehéz felhozni, ezért megkérdeztük Zádori Zsófiát, volt-e már ennyire összetett művelet. Azt mondta, nem tudja, hogy volt-e ilyen bonyolult, ilyen technikát és folyamatos felügyeletet igénylő, belgyógyászati betegségből adódó sérülés; és ekkora összefogást igénylő mentés se nagyon akadt eddig, amelynél ennyi ember ennyi nációból van ott, a civilizációtól távol összeszerveződve. Ami még különlegessé tette az akciót, hogy bármikor rosszabbra fordulhatott volna a kutató állapota, mint ahogy ez meg is történt a szállítás során – tette hozzá.
Aki hajlamos erre a betegségre, annál bármikor kialakulhat ez a helyzet. Kérdezte Mark Dickey-t, aki elmondta, hogy egy alkalommal volt gyomorégése és kisebb gyomorvérzése egy barlangászati expedíción, amikor nem volt megfelelő minőségű az étel, „de egyébként körülbelül ő a legegészségesebb ember”, akit le tud írni a magyar orvos. Így mentek le a barlangba, nem számítottak rá, hogy kialakul nála bármi.
Próbálkoznak a pihenéssel, de most még a technikai és orvosi felszerelésüket hozzák vissza a barlangból – mondta el Zádor Zsófia a helyszínről.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép. MTI/AP/IHA/Suleyman Cenk Idaye
2023. szeptember 12., kedd 18:45
Műsorvezető: Kárpáti Iván