„Köszönjük
Reggeli gyors

Megint Alkotmánybíróság előtt a civileket vegzáló szuverenitásvédelmi törvény

8/11/2024 09:32

| Szerző: Klubrádió

Az Alkotmánybíróság (AB) már másodszor tárgyal a kormány politikai propagandaprojektjéről, a szuverenitásvédelmi törvényről. 31 civil szervezet közösen fordult a bírósághoz, hogy a Transparency International Magyarország alkotmányjogi panaszát további érvekkel támogassa, és kérje a törvény alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését.

2024. november 08. Reggeli gyors - részlet, Kádár András Kristóf 2024.11.08.
07:27
00:00
Kádár András Kristóf a Helsinki Bizottság társelnöke a Reggeli gyorsban elmondta, arra próbálnak rávilágítani, hogy alapvető jogállamisági követelményeknek nem felel meg a szuverenitásvédelmi törvény. A szuverenitásvédelmi törvény szélsőségesen tág teret enged az önkényes értelmezésnek, és nem ad biztosítékot az emberek, civil szervezetek és médiaszereplők számára a hivatal visszaéléseivel szemben. 

A törvény ugyanis gumifogalmakkal operál, melyek teljességgel kiszámíthatatlanná teszik, hogy a hivatal milyen eljárásokat hogyan fog lefolytatni. Mivel ki van zárva a bírói jogorvoslat, arra sem lehet számítani, hogy a független bírói hatalmi ág valamilyen módon tisztázza a jogszabály részleteit.

Az egész törvénynek a legveszélyesebb része a dermesztő hatása, amire azt valójában kitalálták. Az a cél, hogy azok a civilszervezetek, melyek kormánykritikus voltuk miatt hazai források nem számíthatnak, ne is akarjanak külföldi forrásokra pályázni. A törvény hatályba lépése óta már látszik, hogy vannak olyan szervezetek, melyek bizonyos egyébként jogszerű tevékenységről lemondta, nem indultak pályázatokon vagy visszaadtak megnyert pénzeket, attól tartva, hogy a hivatal vizsgálatának célkeresztjébe kerülnek.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal (Hivatal) június 19-én indított vizsgálatot a Transparency International Magyarország ellen, amiért az állítólag „külföldről származó támogatás” felhasználásával a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat. A korrupcióellenes szervezet ezután alkotmányjogi panaszt nyújtott be a törvénnyel szemben, és kérte az alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését.

Az Amnesty Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság által készített, 29 másik civil szervezet által támogatott beadvány további érvekkel szolgál amellett, hogy a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény rendelkezései sértik az Alaptörvényben rögzített véleménynyilvánítás szabadságához, tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jogokat, egyben ellentétesek a jogállamiság elvével és nemzetközi szerződésbe is ütköznek.

Reggeli gyors: Kádár András Kristóf, Helsinki Bizottság társelnöke
2024.11.08., péntek
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert