Miből lesz a cserebogár?
26/10/2023 13:59
| Szerző: Kerekes Bori/Klubrádió
Megesik, hogy egy lány érettségi után jön rá, hogy magassarkúban más az élet, egy fiú pedig ebben az időszakban növeszt bajszot, de az sem kizárt, hogy kifesti a körmét. Hogyan határozzák meg a tinédzserek magukat nőként és férfiként, mikor kezdődik és mikor fejeződik be a nemiidentitás-keresés? Erről szólt az e heti Uniszex.
A legautentikusabb szakértőkkel, két tinédzserrel beszélgettünk a témáról az Uniszex október 23-i adásában. Vajdics Fanni 18 éves, Nagy Kornél 19 éves. Mindketten tavaly érettségiztek a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban, ahol kaptak is teret arra, hogy rátaláljanak saját magukra. Az önkifejezést, ezen belül a nőiesség kifejezését nem szorította határok közé az iskolapad. Ahogy a szexuális felvilágosításnak sem szab határokat az internet.
Vannak-e elvárások a tinédzser lányok felé, hogy nőiesek legyenek? És elvárják-e a fiúktól a férfiasságot? Kornél szerint az ilyen elvárások sokszor otthonról jönnek. Az a kisfiú, akinek sokat mondják gyerekkorában, hogy ne sírjon, mert a fiúk nem szoktak sírni, valószínűleg nagy kihívásokkal szembesül majd tinikorában is. Szerinte a fiúknak is fontos a visszajelzés, de az tény, hogy a külsejével kapcsolatban egy fiú inkább kiskorában kap visszajelzést, ha a nagymamák kortól független rajongását nem számítjuk.
Ezzel szemben egy lánynak mennyire van a személyiségfejlődése középpontjában a külseje? Eléggé. Persze egy fiúnak is jól esik a dicséret, de a tinilányok világa a külsőségeket tekintve egy teljesen más dimenzióban mozog.
Szexuális felvilágosításról, internetes sorsközösségről, a visszajelzés fontosságáról, tabukról és azok ledöntéséről egy véleményét vállalni merő generáció szájából – bővebben az adásban, amit teljes egészében meghallgathatnak a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2023. október 23. hétfő, 14:00
Műsorvezetők: Kerekes Bori és Kovács Gellért