Momentum a stadionberuházás visszavonásáról: Pécs ellen dolgoznak egyes helyi képviselők
27/12/2021 12:26
| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter
Az állam sok sok százmilliárd forintos beruházásokat fújt le a rémes gazdasági kilátások és költségvetési hiány miatt. A lemondott beruházások között van a pécsi stadion is, aminek még helyben is megvoltak az ellenzői. A helyi momentumos vezető nem érti, hogyan ülhetnek a pécsi közgyűlésben olyan képviselők, akik a saját városuk ellen dolgoznak, és szerinte nem szabadna ennyire bizonytalan helyzetben tartani az országot, hiszen a város sok fejlesztést várt ettől a beruházástól.
A teljes beszélgetést a lejátszóra kattintva hallgathatja meg.
Nem épül új stadion Pécsen. Különös módon ez em az a helyzet, amikor az emberek fellélegeznek, hogy na végre, lehet értelmes dolgokra költeni, ugyanis a kormányzati elvonások miatt főleg az ellenzéki vezetésű városoknál egyáltalán nincs pénz fejlesztésre. Nemes Balázs, a Momentum pécsi elnöke a Reggeli gyorsban elmondta, hogy Pécs számos fejlesztést szeretett volna a stadionberuházás farvizén.
"Magyarországon nem szokatlan, hogy a stadionépítések körül kialakul némi politikai adok-kapok, általában jó okkal, hiszen a túlárazott és/vagy szükségtelenek a beruházások" - mondta a momentumos politikus, aki szerint a pécsi stadion annyiban más, hogy ott a város mérete miatt valóban indokolt is lenne az új stadion. Szerinte elvárható, hogy a helyi futballcsapat, a PMFC méltó helyszínen futballozzon. A városban már korábban egyetértés volt abban a kérdésben, hogy a PMFC körülményei "nem ideálisak". Sőt, miután a kormány megígérte az új létesítményt, az 2019-es önkormányzati választáson győztes új, "nem fideszes" városvezetés a stadionépítéshez kapcsolódóan számos kérést és módosítást igényelt, mint például egy elkerülő utat, hogy a beruházás valahogyan járuljon hozzá a város infrastruktúrafejlesztéséhez és a csatlakozó szolgáltatások is tudjanak működni.
Ezek után Nemes szerint benne volt a pakliban, hogy a Fidesz az utolsó pillanatba felrúgja a megállapodást, és sajnos ez is történt.
Amikor kiderült, hogy az állam stadion építene a városban, az önkormányzatnak azt kellett felmérnie, hogy a fejlesztésen hogyan lehet úgy alakítani, hogy a város javát szolgálja. A városok azért vannak erre ráfanyalodva, hogy egyeztessenek ilyenekről, mert máskülönben semmilyen beruházást nem kapnak, vagy csak minimálisat. Pécs így most elesik egy elkerülő út fejlesztéstől, városi infrastruktúra fejlesztéstől, mert ezek a stadion hiányában nem fognak megvalósulni, a városnak ugyanis erre nincs saját kerete. Nemes szerint azért, mert a kormány elvonta az iparűzési adó egy részét. De nemcsak pénzbeli, hanem hatáskörbeli elvonással is sújtják a településeket, ezért az önkormányzatok azt lesik, hogy tudnak bármilyen fejlesztési lehetőséget megragadni.
Eredetileg 16-18 milliárd forintra becsülték a stadion beruházási költségét, de ahogy más stadionoknál is előfordult, itt is növekedtek volna a költségek. Nemes szerint ugyanis Magyarországon uralkodóvá vált az időbeli túlárazás, és folyamatosan kúsznak fel az árak. Ezek egy része érthető az építőanyagárak emelkedése és az infláció miatt, de kórosnak nevezte a túlárazást, amelynek a mértéke jogosan bőszíti fel az embereket. Nemes szerint a stadionberuházás már most 22-24 milliárd forint körüli lett volna, és ez már a város költségvetéséhez mérhető. "A város önmagában nem lenne képes ekkora beruházást elviselni, ezért külső szereplőre volt szükség. A stadionépítés a városnak nem került volna pénzébe, hiszen az állam vállalja a költségeket".
De sem költség nem lesz, sem beruházás a jelen helyzet szerint, mondta a pécsi politikus.
Egy ilyen stadion fenntartása is hatalmas terhet jelent, Szombathelyen volt is azzal probléma, hogy a stadion fenntartásához szükséges összeget maguknak kellene kigazdálkodniuk. Ez a probléma Nemes szerint egy Pécs nagyságú településen nem szabadna, hogy problémát okozzon, de ismerve a városi költségvetési helyzetét, mint mondta, ő nem nyugodt, mert továbbra is súlyos adósságban van a város, aminek a fő oka, hogy a kormány folyamatosan elvonással bünteti elsősorban az ellenzéki vezetésű városokat. Így ez a probléma Pécsen is fennállt volna, mondta.
"Ezt a várost, az elmúlt évtizedekben nagyon sokan próbálták megalázni, sajnos nincs is túl jó helyzetben, ezért nem kifejezetten népszerű a kormány" - mondta a momentumos politikus. Szerinte ezt mutatják a közvélemény-kutatások, és az is elég sokat mutat ebből, hogy a korábbi pécsi fideszes polgármester-jelöltet ki kellett menekíteni a pécsi közgyűlésből.
"Folyamatosan csalódok, hogy a saját városuk ellen képesek dolgozni egyes képviselők, ez visszataszító" - mondta Nemes, aki szerint nem államférfihoz méltó viselkedés az állampolgárok büntetése. Önmagában nagy botránynak nevezte, hogy Szenteste jött ki ez a rendelet, nem tudja, hova süllyednek még, akár tetszik, akár nem, ilyen bizonytalanságban nem szabad tartani Magyarországot.