Nem egyetlen agresszív lépéssel fog válaszolni az EU Trump vámjaira
4/04/2025 09:35
| Szerző: Klubrádió
Az Európai Uniónak az a terve, hogy fokozatosan az erő pozíciójából olyan válaszlépéseket fog tenni, mely lehetővé teszik a Trump által indított kerskedelmi - és vámháborúnak a mielőbbi befejezését. De az körülbelül az egymillió dolláros/eurós kérdés, hogy hogyan kivitelezi ezt az EU - mondta a Reggeli gyorsban a szakértő.
A German Marshall Fund elemzője szerint konkrétumokat nehéz említeni, de az Európai Uniónak létezik egy kereskedelemvédelmi eszköztára, aminek része egy úgynevezett kényszerítésellenes eszköz, ami nagyon széles szabadságot ad az Európai Bizottság számára arra, hogy meghatározza ezeket a válaszlépéseket. Bár ezt az eszköztárat nem az Egyesült Államok, hanem sokkal inkább Kínának a nem feltétlenül megengedő, baráti vagy fair kereskedelmi gyakorlatával szemben alakította ki az Európai Unió, ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy gyakorlatilag célzottan, nem csak pán jellegű, de adott esetben regulatív vagy kereskedelmi eszközökkel is egyes termékeket vagy konkrétan egyes cégeket vegyen célba és azoknak megnehezítse az európai piacra való bejutását. Nem egyetlan, hatalmas agresszív válaszlépést kell várni az EU-tól, hanem célzottan kiterjesztett lépéseket fogunk látni.
A támogatottsága ennek az unióban egyöntetű, de nyilván vannak egyéni prioritások. Az Európai Bizottság önállóan a tagállamoktól és az Európai Parlamenttől függetlenül is cselekszik ebben a kérdésben, de nyilván ez nem azt jelenti, hogy nem veszi figyelembe a tagállami prioritásokat és érzékenységeket. Az elmúlt hetekben például nagyon érzékelhető volt az a lobbi, amit Franciaország, Olaszország, Spanyolország vezetett. Azt akarták eléárni, hogy az Európai Bizottság ne támadja az amerikai alkoholtermékeket vámokkal, nehogy utána esetleg még jobban és még keményebben vágjanak vissza az amerikaiak az európai borexportra.
A beszélgetésben szóba került a magyar kormány szavazati jogának felfüggesztésének lehetősége. Erre a külpolitikai elemző azt mondta, az elmúlt 15 évben bármikor megvonható lett volna, minden adott hozzá, kivéve a politikai akaratot. Hegedűs Dániel úgy véli, a növekvő elégedetlenség és ellenállás ellenére még nem tartanak ott.
"Egy komplex helyzetet látunk: egyrészt a magyar kormány folyamatosan fokozza a belpolitikai dimenzióban, az alkotmányos szabadságjogok elleni támadását, próbálja az Európai Uniónak a döntéshozatali folyamatait folyamatosan akadályozni. Márpedig egy olyan időszakban, amikor Oroszország továbbra is egyértelmű biztonságpolitikai fenyegetést jelent, az Egyesült Államok magatartása pedig kiszámíthatatlan, és a biztonsági garanciái, azok nem feltétlenül vehetők teljesen komolyan, ekkor nem biztos, hogy megengedhet magának az Európai Unió egy olyan renitens tagállamot, ami rendszeresen más nagyhatalmaknak az érdekeit próbálja érvényesíteni az uniós döntéshozatalban".
Vagyis van egy alapvető változás. Azt látjuk, hogy egy egyre nagyobb többség nyitott a tagállamok közül annak a megfontolására, hogy legalább a 7. cikk szerinti eljárásnak az első részét befejezzék. Ez igazából semmifajta komoly szankcióval nem bírna, ez egyszerűen kimondaná azt, hogy Magyarországon alapvetően sérülnek az uniós alapértékek, de Hegedűs szerint ez is egy fontos lépés lenne abba az irányba, hogy tisztán lássanak a probléma tekintetében, amit egyébként a magyar kormány és Orbán Viktornak a rezsimje jelent az Európai Unióban.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025.04.04., péntek 7.35
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert