„Köszönjük
A lényeg

November 19-ig adott időt Brüsszel a magyar kormánynak, hogy megússza 3000 milliárd forint befagyasztását

18/09/2022 11:17

| Szerző: Klubrádió

Az Európai Bizottság pénzmegvonást javasol Magyarországgal szemben, de az Európai Tanácsnak kell határoznia, hogy elvonják ezeket a pénzeket, vagy lezárják az eljárást.

Három kohéziós operatív program esetében a források 65 százalékának felfüggesztését javasolja az Európai Bizottság Magyarország esetében – jelentette be Johannes Hahn, az EU költségvetési biztosa vasárnap délelőtti sajtótájékoztatóján. Az EB az Európai Tanács, vagyis a tagállamok elé viszi az ügyet.

A 7,5 milliárd eurós, azaz 3000 milliárd forintnak megfelelő összeg a teljes költségvetés kevesebb mint 20 százalékát jelenti, illetve Hahn jelezte, hogy azt kérik, az Európai Tanács adjon még időt Magyarország számára, hogy elfogadja a bizottsággal folytatott tárgyalások eredményeként benyújtott törvényjavaslatokat, mielőtt szavaznak az ügyben, és ténylegesen megtörténne a források megvonása – írja a 24.hu.

Európai Parlament
Johannes Hahn
MTI/EPA/Ronald Wittek
Fotó: Ronald Wittek
 

Hahn a tájékoztatón arról is beszélt, hogy fontos előrelépéseket érzékeltek Magyarország részéről az utóbbi időben, példaként hozta fel az új korrupcióellenes hatóság létrehozását és a büntetőeljárási törvény módosítását. Egyúttal jelezte, hogy költségvetési kockázat ennek ellenére fennáll, ezért van szükség az intézkedésekre Magyarországgal szemben.

Varga Judit igazságügyi miniszter egy hétvégén megjelent interjúban arról beszélt, hogy "nagyon konstruktív tárgyalásokat folytatnak az Európai Bizottsággal a valódi kérdésekről”, és hasonló szellemben nyilatkozott a Miniszterelnökséget vezetői Gulyás Gergely is a szombati Kormányinfón, mondván, a kormány az Európai Bizottság kéréseit vagy elfogadta, vagy kompromisszumra jutottak.

A magyar kormány több törvényjavaslatot – így a büntetőeljárási törvény módosítását – beterjesztett már, de további jogszabály-módosításokat is ígért, melyeket hétfőn nyújthatnak be a parlamentnek. Ezek része lehet az uniós nyomásra létrehozott új korrupcióellenes hatóság is.