Nyáry: Nádas Pétert nem díjazták, mert fehér és férfi
21/05/2024 15:00
| Szerző: Klubrádió/Gőzsy Kati
"Van egy történet, aminél egy kicsit beláttunk a kulisszák mögé, hogy hogyan adnak egy egyébként rangos irodalmi díjat" - mondta Nyáry Krisztián irodalomtörténész a Klubrádió reggeli műsorában a berlini HKW Nemzetközi Irodalmi Díj idei kiosztása kapcsán. "Fehér és kiváltságos” – így állt a PC zsűri Nádas Péter német irodalmi díjesélye útjába. A kiteregető zsűritagok szerint az európai szerzőket nagyjából feleslegesen olvasták el, hiszen esélyük sem volt. Visszatetsző ugyanakkor Nyáry szerint, hogy olyanok állnak ki Magyarországon Nádas Péter mellett, akik teljes mellszélességgel üdvözlik, amikor itthon ugyanilyen kultúraellenes megszólalások vagy döntések születnek.
A HKW-díj (A Világ Kultúráinak Háza-díj) már csak a vele járó anyagi elismerés miatt is rangosnak számít: 35 ezer eurót, csaknem 14 millió forintot adnak mellé, ebből 20 ezret a szerző, 15 ezret a mű első német fordítója kap. A díjat évente ítélik oda.
Két zsűritag megírta a különvéleményét a Die Zeit hetilapban, ami a hivatalos elbírálási szempontoktól való eltérésre hívta fel a figyelmet. A hivatalos szempontok szerint a pályázatokat nem a szerző hírneve, hanem a könyv minősége alapján bírálják el: a kiadó, a szerkesztő, a szerző, a fordító, ezek nemzetisége, etnikai hovatartozása, politikai és vallási nézetei tekintetében nem kivételeznek és félreteszik az előítéleteiket. A hét 2023-as zsűritag közül most mégis ketten - Juliane Liebert és Ronya Othmann - azt állították a megjelent írásukban: "mi sem lehetne távolabb a valóságtól, és az olyan, fehérként és kiváltságosként elkönyvelt európaiak, mint Nádas Péter is az irodalmi minőség mérlegelése nélkül, sőt annak ellenére csúsztak le a díjról és szorultak le kevés híján még a rövidlistáról is".
"Nádas Péter azért nem kapta meg a díjat a két zsűritag szerint, mert a származása nem megfelelő, hiszen fehér és férfi - ismertette az esetet Nyáry Krisztián. - Egyébként nem őt jelölték az első díjra, de hogy erre a bizonyos rövid listára való bekerülésről van szó, ahol több zsűritag a hírek szerint elmondta, hogy kiváló írónak, sőt a legjobbnak tartják Nádast, de ide kisebbségi szerzőt kell választani." A díjazás szerinti leírásban Nyáry szerint nem mondják, hogy ez a kulturális sokszínűség a szerző származásában, vagy, biológiai alapon dől el, hanem a mű kell, hogy ilyen értékeket közvetítsen.
"Egyébként, csak hogy mennyire összetett a dolog, azért azt hadd említsem meg, hogy a két különvéleményt megfogalmazó szerző közül egyikük Ronya Othman, félig kurd származású, tehát éppenséggel érzékeny a témában - mondta még Nyáry. - Abban viszont eléggé következetes, hogy egy műalkotást, csak mint műalkotást kell megítélni, és az irodalmon vagy kultúrán, művészeten kívüli szempontok ilyen esetben nem számítanak, és ebben én is egyetértek vele, ezért osztottam meg a Prae hírét."
"Ez egy hatalmas veszély a kultúrára nézve, hogy irodalmon, kultúrán kívüli szempontokat próbál a világ egyre inkább érvényesíteni, és egyre kevésbé mérlegeli magát a művészeti, vagy kulturális teljesítményt". Mint mondta, ez két irányból jön. "Magyarországon a kormányközeli politika szereti az amerikai woke-ideológiának a túlkapásait, eltörléskultúráját felnagyítani, de hát valójában, mint egy tükörben, ugyanezt csinálják. Az egy kissé visszatetsző, hogy olyanok állnak itt most ki Magyarországon Nádas Péter mellett, amely médiumok teljes mellszélességgel üdvözlik, amikor ugyanilyen kultúraellenes megszólalások vagy döntések születnek itthon. Az is egyértelműen egy ideológia nevében történik, amikor mondjuk bizonyos alkotókat vagy bizonyos filmeket kell itthon befóliázni."
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.05.21., kedd 8:30
Riporter: Dési János