„Köszönjük
Reggeli gyors

Nyögvenyelősre sikerült a klímacsúcs - az érintettek nem akarnak engedni a fosszilisből

25/11/2024 10:25

| Szerző: Klubrádió

Egy 300 milliárd dolláros támogatást ígértek a fejlődő országoknak az éghajlatváltozás elleni küzdelemre a vasárnap hajnalban nagy nehezen megszült megállapodásban az azerbajdzsáni Bakuban tartott klímacsúcson. Ürge-Vorsatz Diana beszámolója szerint a számot lehet onnan nézni, hogy az elvárt 1000 milliárd lett volna, de onnan is, hogy háromszorosa annak, amiben Koppenhágában megállapodtak. 

2024. november 25. Reggeli gyors - részlet 2024.11.25. Ürge-Vorsatz Diána
07:25
00:00
Az ENSZ Klímatudományi Testületének alelnöke a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában azt mondta, a hőmérsékleti célok nem változtak.  A párizsi megállapodása kapcsolatos haladásokról és annak a megállapodásnak a végrehajtásához szükséges pénzekről hadakoztak. A 2015-ös párizsi egyezményben az országok kötelezték magukat arra, hogy az évszázad végéig az ipari forradalom előtti szinthez képest csak maximum két Celsius-fokkal engedik emelkedni a globális átlaghőmérsékletet. Sőt úgy fogalmaztak, hogy igyekeznek jóval két Celsius-fok alatt tartani az emelkedést, és másfél Celsius-fok elérésére törekednek. Csakhogy ezt nemsokára elérjük – tette hozzá a klímakutató.

A 300 milliárd dolláros ígéret mellett a nemzetek megállapodtak abban is, hogy 2035-ig 1,3 milliárd dollárra van szükség az éghajlatváltozás megelőzéséhez.

Ürge-Vorsatz Diana azt mondta, nagyon fontos lenne, hogy Kína és az egyéb fejlődő országok, akik jelentősen felelősek az éghajlatváltozásért, jobban kivegyék a részüket a finanszírozásban. Kína ugyan részt vett már az éghajlatváltozás elleni harcban anyagilag, de csak magán szinten, államilag nem. Ezeken kell változtatni, de erről nem sikerült konkrétan megegyezni. Emiatt a megállapodást sokan bírálták.

A tárgyalásokon nem sikerült továbbfejleszteni a tavaly elfogadott megállapodást, amely a nemzeteket a fosszilis tüzelőanyagokról való „leszokásra” szólította fel.

A kőolaj és gáz nagyhatalom házigazda Azerbajdzsán szintén kritikát kapott a konferencia irányításáért. Romain Ioualalen, az Oil Change International nevű szervezet tagja szerint az első naptól kezdve világos volt, hogy Szaúd-Arábia és más fosszilis tüzelőanyag-termelő országok mindent megtesznek azért, hogy gyengítsék a fosszilis tüzelőanyagokról szóló, mérföldkőnek számító korábbi megállapodást. Egy szaúdi tisztviselő konkrétan megpróbált megváltoztatni egy kulcsfontosságú szöveget teljes körű konzultáció nélkül. Szaúd-Arábia képviselői többször is megpróbálták eltávolítani a tavalyi csúcson elfogadott „fosszilis tüzelőanyagokról való átállásra” vonatkozó utalásokat.

A klímakutató kifejtette, hogy a szegényebb országok kibocsátás-csökkentése, az energiahatékonyság fejlesztésére, illetve a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra is költhetik majd ezt a pénzt.