Orbán hosszan beszélt Putyinnal
6/04/2022 14:33
| Szerző: Klubrádió
Ha Oroszország rubelben kéri az energiahordozók árát, az Magyarországnak nem okoz problémát, a Paks 2 beruházás pedig folytatódhat, bár a rengeteg belföldi és külföldi támadás miatt 2023-ra nem lesz belőle atomerőmű. Budapesten pedig tárgyalni lehetne a békéről – ezekről is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatón. A budapesti Liget-projekt pedig teljes egészében meg fog valósulni, úgy ahogy azt a kormány eredetileg tervezte.
A Fidesz választási sikerének okairól és a kormány terveiről beszélt szerda délutáni sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök, aki újságírói kérdésekre is válaszolt, mindjárt az elsőre elmondta, hogy szerdán hosszan tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az orosz-ukrán háborúról is. Orbán közölte, először a tűzszünethez, majd a békéhez vezető tárgyalásokra van szükség, aminek Budapest lehetne a helyszíne, a résztvevői pedig Putyin, valamint az ukrán elnök, a francia elnök és a német kancellárral lehetne. Orbán azt mondta, Putyin válasza pozitív volt, de az orosz elnök hozzátette, hogy ennek feltételei vannak. A magyar kormányfő szerint erről majd az orosz és ukrán félnek kell megállapodnia. Tervezett külpolitikája kapcsán arról is beszélt, továbbra is az Európai Unión és a NATO-n belül képzeli el az ország jövőjét, és erősíteni kell szerinte a közös hadsereget.
Agressziónak nevezte Orbán Viktor az oroszok támadását Ukrajna ellen. Azt mondta, az összes atrocitást ki kell vizsgálni, a civilekkel szembeni atrocitásokat pedig külön is elítélte a miniszterelnök. Aki ezzel együtt arról is beszélt, hogy a magyar kormány nem tervez orosz diplomatákat kiutasítani, mert "nincs rá oka".
Kérdésre válaszolva azt is kijelentette, ha Oroszország rubelben kéri az energiahordozók árát, az Magyarországnak nem okoz problémát, a Paks 2 beruházás pedig folytatódhat, bár a rengeteg belföldi és külföldi támadás miatt 2023-ra nem lesz belőle atomerőmű.
Orbán szerint komoly gazdasági válság jön Európában, amelynek fő oka, hogy szankciókat vetettek ki Oroszországra. A krízis tompítására több javaslatot is tesz uniós szinten majd a magyar kormány, például, hogy függesszék fel az energiaárak növekedéséhez hozzájáruló adminisztratív előírásokat vagy hogy ne kelljen az üzemanyagba az azt drágító bioösszetvőt belekeverni.
A Fidesz választási sikerének szerinte az első oka, hogy miután a szomszédos Ukrajnában háború tört ki, a választók biztonságra és békére vágytak, és úgy döntöttek, ennek biztosítására a kormányzópártok alkalmasak. A siker másik oka, hogy Magyarország sikeres ország, és ezt mindenki láthatja, ha leveszi az ideológiai szemüvegét. Európa két legsikeresebb országa Lengyelország és Magyarország, ezekben az államokban a legnagyobb a gazdasági fejlődés, a legalacsonyabb a munkanélküliség – tette hozzá. Beszélt arról is, hogy az ellenzék szerinte tiszteletlenül viselkedett a választókkal, mert semmi más célja nem volt, mint a hatalom megszerzése, és ezért olyan szövetséget kötött, amelyért félretették az elveket is, megfértek benne egymás mellett a kommunisták és a fasiszták.
Ami mégis megépül, és ami marad
Orbán a budapesti Liget-projektről is beszélt, kijelentette, miután a választók eldöntötték a kérdést, az úgy fog megvalósulni, ahogy a kormány eredetileg is tervezte. Később arról beszélt, hogy ez egész Európa legnagyobb kulturális fejlesztése.
A kémbanknak nevezett, sajtóhírek szerint orosz hírszerzési kapcsolatokkal rendelkező Nemzetközi Beruházási Bank Orbán szerint fontos intézmény, "meg fogjuk őrizni". A nemzetbiztonsági kockázatokat pedig ki kell védeni, ez az szolgálatok dolga – tette hozzá.
Kampány
Ami fájt a kampányban, vagy amit méltatlannak tartott, az az volt, hogy „pénzért büszke pedofil is lenne” (ezt Márki-Zay Péter mondta, akinek nevét nem ejtette ki ezúttal se a miniszterelnök). Ez nagyon alacsony színvonalú, sekélyes volt szerinte. Nem akar az elégtétellel, köznapi nevén a bosszúval foglalkozni, mert akkor arccal hátrafelé van az ember, és őket azért választották meg, hogy előre legyenek – utalta a Fidesz kampányszlogenjére.
Nem költhetett nyolcszor annyit a Fidesz–KDNP választási plakátokra Orbán szerint, mint az ellenzék, mert ezt törvény szabályozza – mondta. Aztán az Állami Számvevőszék ellenőrzi, és beterjeszti a parlamentnek.
Nem lehetetlen, hogy Lázár János volt miniszter, aki visszatérjen a kormányba – válaszolta a Telex kérdésére. Ugyanezt mondta arra is, hogy fellépjenek a nemzetközi kiskereskedelmi boltláncok ellen (ez Lázár vesszőparipája).
Háború
Azzal kapcsolatban, hogy az eredményvárón az ellenfelei között említette az ukrán elnököt, azt mondta: van egy rossz szokása Zelenszkijnek, meg akarja mondani, hogy ki mit csináljon. Szerinte ez nem vezet jóra, erről le kell szokni, különösen, ha valaki segítséget akar kérni.
Nehéz kérdésnek nevezte a magyar-lengyel kapcsolat alakulását az ukrajnai háború kapcsán. Ugyanis a lengyelek légtérzárat szeretnének, ez Orbán szerint légiháborút jelent, orosz gépek lelövését, amit ők nem támogatnak. A lengyelek támogatják a gázra és olajra kiterjedő szankciókat is, ezzel a magyar kormány nem ért egyet. A lengyeleknek van tengerük, meg tudják oldani a szállítást, Magyarországra viszont csöveken keresztül jön a gáz, ezek adottságok. De a magyar-lengyel kapcsolat és a V4-es együttműködés lényege nem is a közös külpolitika a miniszterelnök szerint, hanem az, hogy a közös politikai célokat közösen képviseljék Brüsszelben. Ebből a szempontból pedig sértetlen a lengyel-magyar viszony. Egy másik kérdésre azt válaszolta: ha meg tudjuk építeni Paks II.-t, a magyar energiarendszer gázigénye 10 százalékra szorul vissza.
Bár a gyermekvédelminek nevezett, kormány által kezdeményezett népszavazás érvénytelen lett, Orbán éppen azt emelte ki, hogy soha ennyien nem szavaztak egy irányba, még a NATO-csatlakozáskor sem. Ezért ugyan megérti a civil szervezetek álláspontját (akik szerint vissza kellene vonni az eltérített pedofilellenes törvényt az érvénytelenség miatt), azt kéri tőlük, fogadják el, hogy a sajátjához ragaszkodik, tehát nem lépnek vissza a "gyermekvédelmi" törvénytől.
Gazdaság
Kizárható, hogy lesznek idén megszorítások – jelentette ki Orbán Viktor. A kérdés arra vonatkozott, hogy tartható-e a költségvetési egyensúly az infláció, a háború, a szankciók mellett is. "Az adócsökkentés pártja vagyunk, az embereket terhelő adókat nem fogjuk növelni" – hangsúlyozta. A multikat érintő adók Brüsszelen múlik.
Szerinte nem az a lényeg, hogy jobb áron legyen, hanem hogy legyen orosz gáz Magyarországon, ehhez tartja előnyösnek a hosszú távú szerződést (a kérdés arra vonatkozott, hogy tényleg piaci áron veszi-e Magyarország az orosz gázt). A rezsicsökkentés megmaradása pedig a gazdasági teljesítménytől függ – tette hozzá.
Szeretnék folytatni Kínával a gazdasági együttműködést, de azt is mondta, tart attól, hogy az orosz-nyugati kapcsolatok kiterjedhetnek a kínaiakhoz fűződő kapcsolatokra is.
Orbán arról is beszélt, hogy a pedagógusok joggal keveslik a fizetésüket, de nem szabad a bérüket hozzákapcsolni a minimálbérhez, ezzel szakmai szempontból nem ért egyet.
Elmenni?
„Magyarország a legjobb hely Európában, nem érdemes innen elmenni. Innen csak rosszabb helyre lehet menni” – mondta. Hozzátette: annak idején, amikor ő volt ellenzékben 16 évig, ő is maradt. (Annyit jegyezzünk meg, hogy nem egyhuzamban volt 16 évig ellenzékben a Fidesz, hanem 1990 és '98 között, majd 2002 és 2010 között. Most viszont megszakítás nélkül következhet 16 év Fidesz-kormányzás.)