„Köszönjük
Reggeli gyors

"Óriási versenyhátrányt jelent, hogy nincs érvényes adóegyezményünk Amerikával"

11/05/2023 17:21

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

A politikai kapcsolatok romlása oda vezetett, hogy nincs érvényes adóegyezményünk az Egyesült Államokkal, egyes szolgáltatócégek tevékenységét ellehetetlenítheti ez az állapot – mondta Radnai Károly, az Andersen Adótanácsadó Zrt. vezérigazgatója a Reggeli gyorsban. A kormány minél hamarabb megegyezne az országonkénti jelentések cseréjéről az USA-val, de ez inkább félmegoldás. 

2023. május 11. Reggeli gyors - részlet Radnai Károly 2023.05.11.
06:49
00:00

A magyar kormány tárgyalna Amerikával a nemzetközi vállalatok adózásáról szóló információk cseréjéről – számolt be a 24.hu.

Az úgynevezett országonkénti jelentések (Country-by-Country Report, CbCR) célja a multik adózásának átláthatóvá tétele. Az országok közötti automatikus információcsere segíti az adóhatóságokat a transzferár ellenőrzésében. Ezeknek a jelentéseknek a cseréjéről kellene minél hamarabb megegyeznie a Varga Mihály által kijelölt tárgyalóknak az Egyesült Államokkal.

Az Országgyűlés plenáris ülése
 
Varga Mihály, az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. június 10-én.
 
 Fotó: Kovács Tamás / MTI
 

Az utóbbi időben több negatív esemény történt az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatában, például megszűnt az az adóegyezmény, amely a fő kapcsolattartást jelentette a két ország adó- és pénzügyi hatóságai között – mondta Radnai Károly, az Andersen Adótanácsadó Zrt. vezérigazgatója a Reggeli gyorsban. Jelenleg Magyarország az egyetlen európai uniós tagország, aminek nincsen élő egyezménye az USA-val, ami egyrészt borzasztó nagy versenyhátrányt jelent, másrészt komoly fejtörést okoz az adóhatóságoknak, hogy azokat az eljárásokat, amiket korábban automatikusan le tudtak folytatni, mostantól hogyan kell végigvinniük. Ezek az eljárások jelentős részben támaszkodtak az adatcserére – magyarázta Radnai.

Ez az adatcsere segített abban, hogy mindkét ország hatóságai meggyőződhessenek arról, hogy a Magyarországon tevékenykedő amerikai, illetve az Amerikában tevékenykedő magyar magánszemélyek és cégek bevallják a jövedelmüket abban az országban, ahol adóalanyok. Illetve, a kettős adóztatás elkerülését is szolgálta – mondta Radnai.

Az, hogy nincs érvényes egyezmény a szolgáltató cégeket hozták leginkább nehéz helyzetbe. Például egy szoftver cég, ami a licenszét árulja, vagy egy kutatócég, ami a know-how-ját értékesíti, egy plusz 30 százalékos amerikai forrásadóval néznek szembe. Ez akár ellehetetlenítheti a tevékenységüket – magyarázta Radnai. A jogbizonytalanság pedig mindenkinek gondot okoz, élő egyezmény nélkül bármikor változhatnak a szabályok akár az Egyesült Államokban, akár Magyarországon. Az amerikai befektetők sem valószínű, hogy Magyarországot választják ilyen körülmények között, amikor a térképet nézegetik – véli Radnai.

Az egyezmény felmondásának – a politikai kapcsolatok romlása mellett, a technikai – indoka amerikai részről az volt, hogy Magyarország megvétózta a multinacionális vállalatok globális minimumadójáról szóló európai uniós jogszabályt. Ez a probléma elhárult, hiszen azóta már el tudták ezt fogadni – világított rá Radnai.

Ha megállapodnak az országonkénti jelentések (CbCR) cseréjéről, az elsősorban a magánszemélyek megtakarításairól és jövedelméről szóló adatokat fogja érinteni, a cégekről szóló információkat kevésbé. "Nagyon remélem, hogy hosszú távon lesz egy új adóegyezményünk, a magyar oldalról erre meglenne a nyitottság, de a politikai folyamatokat elnézve egyelőre félmegoldásokkal kell beérnünk" – mondta Radnai. 

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Radnai Károllyal
2023.05.11., csütörtök, 6:48
Riporter: Szénási Sándor