Öt bajor tó, ha elmenekülnénk a kánikula elől!
29/08/2024 23:22
Fenséges hegycsúcsok, sötét fenyőerdők, zöldellő tavak, kristálytiszta víz és hűvös, friss levegő – nincs ennél csalogatóbb a nyári kánikulában! Bajorországban összesen 430 kisebb-nagyobb tó várja, hogy végigsétáljunk a partján, végighajózzunk rajta, vagy belemerüljünk a vizébe. Vagy mindezt így, ebben a sorrendben.
Chiemsee: a bajor tenger
Ezt a tavat az is ismeri, aki Salzburgból Münchenbe tartva még sosem kanyarodott le az autópályáról, hiszen az út hosszasan a partján kanyarog. Pedig érdemes megállni, és elidőzni itt, strandolni, kenu- vagy biciklitúrára menni, élvezni az Alpok vagy a mezőket nyáron lilára festő hangavirágok festői látványát. A legnagyobb bajor tó három szigetének legnagyobbika a Herreninsel, ahová hajóval juthatunk át a prieni kikötőből. A „férfiak szigete” ad otthont Herrenchiemsee kastélyának: a versailles-i palota mintájára készült, fényűző épületet ugyanaz a bajor király, II. Lajos építtette, mint Neuschwanstein, Hohenschwangau vagy Linderhof mesekastélyait. Végigjárva a múzeumot, megállapíthatjuk, Lajos király nem sajnálta az alattvalói pénzét, de a költekezése tagadhatatlanul látványos eredményt hozott. A gondosan ápolt park is gyönyörű; emlékszem, itt láttam először hatalmas cserepekben viruló, lila szerelemvirágot, amely nálunk a családi szótárban azóta is a Lajos virága névre hallgat. A másik, komppal felkereshető sziget a Fraueninsel, amely joggal viseli a nők nevét, hiszen a fő látványossága a bencés apácák által lakott Frauenwörth kolostor.
Thumsee: Sigmund Freud nyomában
A népszerű bajor üdülőhely, Bad Reichenhall elsősorban a sós vizű termálfürdőjéről ismert, ám nem messze a városkától szintén találunk egy tiszta vizű, természetes tavat: ez a Thumsee. Ha felkeressük a strandot, és belevetjük magunkat a hűvös vízbe, nem kevésbé híres személyiség példáját követjük, mint Sigmund Freudét. A pszichoanalízis megalapítója 1901-ben fedezte fel magának a Thumsee-t, mint ideális nyári úticélt. „Alpesi rózsák, le egészen az utakig, köröskörül gyönyörű erdők szamócával, virágokkal és (remélhetőleg) gombákkal, hogy utána is jártam, vajon az egyetlen fogadóban lakni is lehet-e” – idézte fel az emlékeit. A bécsi orvos igenlő választ kapott, mert a feleségével és hat gyerekükkel több hetet eltöltöttek ott: a gyerekek úsztak, csónakáztak és élvezték a szabadságot, maga Freud pedig dolgozott, túrázott és horgászott. Ha mi nem is tudunk több hétig ott maradni a valóban idilli helyen, úszhatunk, sétálhatunk, és talán még a környék legkedvesebb lakójával, a Theo nevű hóddal is találkozhatunk.
Königssee: fjord az Alpokban
Ha megállunk a kikötőben, nehéz eldönteni, mi nyújt lélegzetelállítóbb látványt, maga a smaragdzöld tó, vagy a vízbe nyúló félszigeten álló zarándokhely, a hagymakupolás Szent Bertalan templom. Ide a parton végigsétálva is eljuthatunk, de érdemesebb a hajótúrát választani, mert így a vízről csodálhatjuk meg a tavat közrezáró, hatalmas sziklafalakat. A hihetetlen akusztikáról is meggyőződhetünk: amikor a tó közepére érve a kapitány megfújja a kürtjét, a dallam hatásos visszhangot keltve verődik vissza a környező sziklákról. Mivel a Königssee néhol 190 méter mély, és kizárólag evezős csónakok és elektromos hajók közlekedhetnek rajta, a vize rendkívül tiszta, ivóvíz minőségű.
Tegernsee: hercegi vendéglátás
Mivel mindössze 50 km-re fekszik a bajor fővárostól, a Tegernsee a müncheniek kedvenc kirándulóhelye. A szintén nagyon tiszta vizű tónál járva választhatunk, hogy hajókázni szeretnénk, csónakázni, szörfözni, vitorlázni, úszni, vagy végigsétálni a kellemes sétányokon. Mindenképpen nézzük meg a 8. században Benedek-rendi kolostorként alapított, ma a bajor hercegek birtokában álló épületegyüttest, a templomot és az egykori paplakban működő helytörténeti múzeumot. Ha pedig megéhezünk, érdemes a bajor hercegi sörház teraszán letelepedni. Az egykor szintén a kolostorhoz tartozó étteremben igazi bajor specialitásokat kóstolhatunk meg, és közben kedvünkre gyönyörködhetünk a tó és a hegyek látványában.
Eibsee: a bajor Karib-tenger
A német-osztrák határon fekvő tó vize a sekély részeken, illetve a benne található kis szigetek körül szemkápráztatóan türkizkék, erről kapta „a bajor Karib-tenger” becenevet. A partjáról azonban nem pálmafákra nyílik kilátás, hanem fenyőerdőkre, és Németország legmagasabb hegycsúcsára, a 2962 méter magas Zugspitzére. A tó vize a legforróbb nyárban is kellemesen hűvös, 20 fok körüli, de azért térdig akkor is belemerészkedhetünk, ha a strandon amúgy legszívesebben a termálmedencében üldögélünk. A tó körül számtalan kellemes sétaútvonal közül választhatunk, míg a csúcsra a bevállalósak túracipőben, a tériszonyban nem szenvedők felvonóval juthatnak fel.
Mörk Leonóra