Poszt-stadion-stádium: mi legyen az arénákkal?
18/03/2021 13:06
| Szerző: Klubrádió/szg
Most a pandémia idején különösen feltűnő, hogy a stadionok, ezek a hatalmas betonfoltok mind kihasználatlanok a városokban - mondta Csomay Zsófia építész. Művészek intellektuális ötletpályázatot írtak ki arra, hogyan lehetne új funkciót találni ezeknek a létesítményeknek, ha okafogyottá válik a létük. Mindenki jelentkezhet, bármivel, írással, képpel, rajzzal.
Mi legyen a stadionokkal a „poszt-stadion-stádium” idején? Ötletpályázatot írtak ki művészek arról, hogy mit kezdjünk majd a stadionokkal, amikor jelenlegi funkciójuk odalesz. Válhat-e egy stadion a legkülönfélébb sporttevékenységek és koncertek helyett a meditáció, az elvonulás, és a töprengés helyszínévé? Lehet-e fákat ültetni az üres lelátók helyére? – teszik fel a kérdéseket a kiírásban.
Csomay Zsófia építészt kérdeztük, a zsűri egyik tagját. Elmondta: ez nem építészeti, hanem intellektuális ötletpályázat, mindenki jelentkezhet, bármivel, írással, képpel, rajzzal. Most a pandémia idején különösen feltűnő, hogy ezek a hatalmas betonfoltok mind kihasználatlanok a városokban. Jó esetben is üres nézőtér mellett egy héten néhány órát használják őket, de csak a sportolók. Valaha a görög amfiteátrumokban a színházi előadásokon túl nemes sportvetélkedőket tartottak, amelyekre mindenki benevezhetett. Hogy mivé vált ez később például „az őrült bikaviadalok” nyomán, azt jól lehet érzékelni – jegyezte meg az építész.
Úgy fogalmazott: hatalmas pénzekért, hatalmas fenntartási költséggel készülnek hatalmas stadionok, ahol ugyancsak hatalmas pénzekért „emberfeletti teljesítményekre kiképzett emberek” keserves küzdelmét nézik emberek, szintén nagyon sok pénzért. Műsorvezetőnk hozzátette: Magyarországon azért nem az emberfeletti teljesítmények a leggyakoribbak ezekben a létesítményekben.
A pályázattal fel akarják hívni a figyelmet arra is, hogy ma az ökológiai lábnyom rendkívül fontossá vált, hiszen a létünk függ tőle. Az, hogy új funkciót találjanak a stadionoknak, ha már okafogyottá válik a létük, azért is fontos, mert a lebontás megint csak problémát okoz, nem lehet mit kezdeni a rengeteg betonnal. Egy görög amfiteátrum több ezer éves, és maradt a természet része, mert kőből, földből és fából készült. Viszont egy betonstadion, ami tele van üveggel és acéllal, csak rom és szemét marad.
A leghíresebb romos magyarországi stadion, a Stadler FC egykori akasztói otthona:
A határidő május, ha pedig meg lehet majd tartani a kiállítást, az a FUGÁban lesz. A zsűri tagja Csomay Zsófia mellett Nemes Z. Márió esztéta, Tillmann J. A. filozófus és Peták Dénes kurátor.
A beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: Grey World/Flickr.com
2021.03.18. 8:48
Riporter: Para-Kovács Imre