„Köszönjük
Reggeli gyors

Rakétázással látott neki Putyin új tábornoka az ukrán munkájának

10/10/2022 11:16

| Szerző: Klubrádió/Bohus Péter

Durva orosz támadásokra ébredt a világ Ukrajnában. Több várost rakétáztak, köztük ismét Kijevet, ahol halálos áldozatai is voltak a támadásnak. Putyin új parancsnokokat nevezett ki, de mit ér a hadszíntéren az új parancsnok, aki Szíriában bizonyított? Elképzelhető-e egy puccs az orosz elnök ellen? Szenes Zoltán volt  Reggeli gyors vendége.

2022. október 10. Reggeli gyors - részlet 2022.10.10. Szenes Zoltán
07:00
00:00

A hétvégén ha lehet fokozni, az eddigieknél is félelmetesebbé vált az orosz-ukrán-háború, valakik felrobbantották a Krímbe vezető kercsi híd egy részét, mire válaszul Oroszország legalább 75 rakétát lőtt ki a különböző ukrán városokra, de ezek közül a légvédelem 41-et megsemmisített. Lvivet, Zsitomirt, Dnyiprót, Ternopilt, Mikolajivot és Hmelnyickijt is lőtték, továbbá Kijevet is halálos rakétatámadás érte, valamint éjszaka Zaporizzsja kapott találatot, és Odesszát is robbanások rázták meg.

Ukrajnai háború
 
Ukrajnai háború
 
Kijev, 2022. október 10. Sebesült férfit kísérnek mentősök Kijevben 2022. október 10-én, miután robbanások történtek az ukrán fővárosban. MTI/AP/Efrem Lukackij
Fotó: Efrem Lukackij
 

 

A támadások összefüggésben vannak azzal, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök azt a Szergej Szurovikint nevezte ki az Ukrajnában harcoló összes katonai erő parancsnokává, akinek különösen kegyetlen múltja van. Szenes Zoltán volt vezérkari főnök a Reggeli gyorsban elmondta, Szurovikin korábban Szíriában a helyi orosz erők parancsnoka volt, "nagy a politikai bizalom iránta", mert aztán a légierő, később és a déli katonai körzet parancsnoka lett. Hogy az összes Ukrajnában harcoló haderő parancsnoka lett, Szenes szerint azt mutatja, hogy Putyin már nem irányonként tekint a frontra, hanem az egészet egy nagy hadszintérként kezeli.

A brit hírszerzés szerint Putyin folyamatosan beavatkozik a katonai döntési folyamatokba, megmondja milyen irányok kellenek, mit kell elfoglalni, ami a volt vezérkari főnök szerint általában a katonai sikertelenségeknél szokott így lenni: a sikertelenség idején a katonai vezetőket váltják. Legutóbb szeptember 24-én váltottak le egy hadseregtábornokot, amikor kiderült, hogy a mozgósításhoz szükséges tartalékok eltűntek a raktárokból. Nyáron leváltották a katonai politikai ügyekért felelős miniszterhelyettest, ők a top vezetéshez tartoztak, de Szenes szerint a stratégiai erőket leszámítva lényegében valamennyi haderő és különleges fegyvernem parancsnokát leváltották.

Putyin megpróbálja a parancsnoki állományon keresztül a helyzetet javítani, de Szenes szerint azt így nem lehet, mert bár új filozófiát hozhatnak, "de a tényeken nem tudnak változtatni". A katonai vezetésben a váltások ott tartanak, hogy az orosz héják Szergej Sojgu védelmi miniszter és a vezérkari főnök leváltását követelik: ezek a lépések jönnek ha a helyzet nem változik, mondta Szenes, aki felhívta arra is a figyelmet, hogy Sojgu és Putyin nagyon jó viszonyban vannak.

Hogy mi az esély egy belső puccsra, amivel Putyint eltávolítanák a hatalomból, azzal kapcsolatban Szenes kijelentette, nem hiszi, hogy a testőrség váltana. Putyin volt az FSZB vezetője is, ezért mindenhol a saját emberei vannak. Putyinnak Szenes szerint folyamatosan egyensúlyoznia kell a héják és a mérsékeltek között: a Dumában, a Szenátusban ülő héják, a Wagner-csoport vezetője, a csecsen elnök egy nagyon erős keményvonalas csoport az orosz politikában. A másik oldalon a galambokat már régen félreállították, a mérsékelt erők halkulnak, de Szenes szerint a védelmi miniszter is hozzájuk tartozik, aki a vezérkari főnökkel együtt tisztában van a katonai helyzettel.