Rákosrendező forró krumplivá vált az Orbán-kormány számára
7/02/2025 08:15
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Alig több, mint egy évvel a választások előtt a több milliárd dolláros mini-Dubajnak is nevezett fejlesztési terv politikai forró krumplivá vált Orbán számára – írja a Bloomberg.
A kormány Rákosrendezővel kapcsolatos döntését a Bloomberg amerikai gazdasági hírügynökség a következőképpen kommentálta: a több milliárd dolláros fejlesztési terv politikai forró krumplivá vált Orbán számára, kevéssel több, mint egy évvel a választások előtt. Az ellenzék által ellenőrzött főváros bírálta a projektet, mondván: Magyarországnak a lakhatási és megélhetési válság közepette inkább megfizethető bérlakásokra lenne szüksége, nem luxusotthonokra. Mohamed Alabbar, aki a Burdzs Khalifa felhőkarcolót is építette Dubaiban, az eredeti tervek szerint az Európai Unióban messze a legmagasabb építményeknek számító, akár 500 méter magas toronyházakat is építhetett volna.
Magyarország Amerikához hasonlóan kiléphet a WHO-ból
Nem kerülte el a Politico figyelmét Gulyás Gergelynek az a tegnapi megjegyzése, hogy Magyarország esetleg követheti az Egyesült Államok példáját, és kiléphet az Egészségügyi Világszervezetből, a WHO-ból. Ha a világ leghatalmasabb országa szabad akaratából úgy dönt, hogy távozik egy nemzetközi szervezetből, akkor a magyar kormánynak is érdemes megfontolnia, hogy megtegyen vagy sem ilyen lépést – idézi a brüsszeli portál a miniszterelnöki hivatalt vezető minisztert. A Politico felhívja a figyelmet arra is, hogy Argentína már követte az amerikai példát. Trump azzal vádolja a WHO-t, hogy beavatkozott más országok szuverenitásába, hogy Kína méltatlan befolyást gyakorol a tevékenységére, és hogy a világszervezet szerencsétlenkedett a Covid-19-es járvány kezelése során.
Szijjártó a korábbi cseh kormányfővel egyeztetett
A Deník N című prágai lap – az N itt csehül a „független” szó rövidítése – minden titkolózás ellenére kiderítette és közhírré tette, hogy Prágában járt Szijjártó Péter, de nem a cseh kormány képviselőivel találkozott, hanem – és ez már a magyar külügyminiszter utóbb kiadott tájékoztatásából is kiderül – Andrej Babišsal, a korábbi kormányfővel egyeztetett, akinek az ANO elnevezésű pártja a Fidesszel együtt a magát patriótának nevező frakcióban ül az Európai Parlamentben. A hivatalban levő cseh kormány viszont épp a minap sorakozott fel a magyar kormány ellen az Európai Bíróságon az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény miatt indított uniós jogsértési perben.
Madridban tartanak találkozót a Patrióták
És itt említem meg, hogy a patrióták szélsőjobboldali pártcsaládja a hét végén Madridban találkozót tart. De ha már az európai jobboldalnál tartunk, akkor érdemes beleolvasni a New York Times cikkébe, amely arról szól, hogy ezeknek a nacionalista pártoknak az érdekeit a legkevésbé sem szolgálják Donald Trump vámtarifa-emelési fenyegetőzései, hiszen mindegyiküknek az a hitvallása, hogy számukra saját hazájuk az első.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök volt az egyetlen európai vezető, aki részt vett Trump beiktatási ünnepségén. Kivételezett helyzetben érezhette magát, és maga is rokonszenvez az amerikai elnök konzervatív nézeteivel. Meloni barátságosan viszonyul Elon Muskhoz, az elnök milliárdos tanácsadójához. Az olasz vezető hívei azt remélik, hogy a különleges Meloni-Trump viszony segíteni fogja Itáliát. De – írja a New York Times – Meloni hiába csatlakozott az új amerikai elnököt felállva ünneplőkhöz, Trump néhány pillanat múlva megtalálta annak a módját, hogy minden európait emlékeztessen saját kiszámíthatatlanságára – arra, hogy éppúgy válhat ellenféllé, mint szövetségessé. „Egyszerűen Amerikát teszem az első helyre. Vámokat és adókat fogunk kivetni a külföldi országokra, hogy a saját állampolgárainkat gazdagítsuk” – mondta. Azóta – folytatódik a cikk – Trump ismét figyelmeztetett arra, hogy hamarosan vámtarifával sújtja Európát, és ez óvatosságra inti azokat a jobboldali európaiakat, akikről azt hihetnénk, hogy Trump természetes szövetségesei.
A cikk ismerteti Jordan Bardellának, Marine Le Pen pártja, a francia Nemzeti Tömörülés elnökének a kijelentéseit, miszerint ő tiszteli Trumpot, és ösztönzően hatott rá, milyen gyorsan képes volt megtölteni a kolumbiai deportáltakat visszaszállító repülőgépeket, ámde Trump szerinte egzisztenciális fenyegetést jelent Franciaországra és egész Európára nézve. Bardella – állapítja meg a New York Times – nem engedheti meg magának, hogy elveszítse a francia gazdák támogatását, akik kárvallottjai lennének az amerikai vámoknak. „Ha nem védjük meg az érdekeinket, akkor el fogunk tűnni” – idézi az amerikai lap a francia szélsőjobboldali politikus szavait. Meloniék ugyanakkor közvetítői szerepet próbálnak eljátszani az Egyesült Államok és Európa között a kereskedelmi tárgyalásokon. „Híd akarunk lenni” – mondta Antonio Tajani olasz külügyminiszter a Corriere della Sera hétfői számában megjelent nyilatkozatában. Maga Meloni közben védelmébe veszi a többek által bírált Elon Muskot, és – mint a New York Times idézi – inkább Soros György tevékenységét minősíti veszélyes beavatkozásnak.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.02.07., péntek 6:00
Riporter: Kárpáti János