Rékassy: A hálapénz olyan, mint a drog
18/07/2023 22:37
| Szerző: Klubrádió
Mostanában több olyan eset volt, amikor hálapénzt elfogadó orvost vettek őrizetbe. Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász szerint a hálapénz "kicsit olyan, mint a drog". Aki még mindig elfogadja, az vagy hülye, vagy a visszajelzési kényszerről nem tud leszokni, és úgy érzi, számára ezt a betegektől kapott boríték adja meg.
Keddi hír, hogy őrizetbe vettek egy hálapénzt elfogadó szolnoki orvost, de az utóbbi időben több hasonló eset is volt. Rékassy Balázs egészségügyi közgazdászt arról kérdeztük, hogy ha egy orvos emiatt kikerül a rendszerből, akkor előfordulhat-e, hogy nincs senki a helyén.
Amikor először meghallotta ezt a hírt, az jutott eszébe, hogy „hülyék azért mindenhol vannak”. Ha valaki orvosként több éves tanulás után, több éves gyakorlattal nem veszi észre, hogy ezt üldözik és még mindig belemegy ebbe a játékba, „akkor annak hülyének kell lennie”.
Hozzátette ugyanakkor, műtétes szakmákban dolgozó orvosokkal is beszélt erről, és arra jutott, hogy gyakorlatilag „a hálapénz egy kicsit olyan, mint a drog”. Az illető orvosnak nem feltétlenül azért kell, mert nagyobb autót szeretne, hanem mert hozzászokott és kell neki a sikerélmény, a visszajelzés, hogy szeretik a betegek és jó, amit csinál. Tehát aki nem tud „leszokni” a hálapénzből, az vagy tényleg hülye, vagy a visszajelzési kényszer hajtja, és úgy érzi, számára ezt a betegektől kapott boríték adja meg.
Hangsúlyozta, hogy a motiváció hiányának fontos szerepe van ebben a kérdésben. Ugyanis bár az nagyon jó, hogy a kormány megemelte az orvosok fizetését és elkezdte üldözni a hálapénzt, viszont nagyot hibáztak azzal, hogy nem építettek be „helyette” mást, ami motiválná az orvosokat. Aki egy műtét mellett végig csak ül és „keresztrejtvényt fejt meg pörgeti a Facebookot”, az ugyanannyi fizetést kap, mint aki motivált és sorra végzi a műtéteket. A hálapénznek volt erős motivációs szerepe régebben – jegyezte meg.
Rékassy Balázs beszélt arról is: aki egészség-gazdaságtannal foglalkozik vagy volt külföldön, az egyetért abban, hogy szükség lenne a teljesítmény értékelésére, amelyre vannak minőségi és mennyiségi indikátorok is. Volt olyan ígéret Magyarországon is, hogy főnöki értékeléstől függően változhat az orvosok fizetése, aztán megijedtek attól, hogy milyen szubjektív alapon értékelnek majd a főnökök, és ez jogos félelem – mondta. Így ebből nem lett semmi.
Több külföldi országban ezt úgy oldották meg, hogy vannak publikus adatbázisok, például arról, hogy melyik orvos hány műtétet végzett és ebből mennyi volt sikeres, ezeket bárki böngészhet. Továbbá vannak a laikusok számára nem értelmezhető adatok, amelyekből a szakmabeliek tudják, hogy ki miért és miben jobb. Ezeket a mérőszámokat ugyan nem könnyű kidolgozni, de meg kellene tenni Magyarországon is – közölte a szakértő. Azt mondta: nem aszerint kellene fizetni valakit, hogy hány éve van a szakmában.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023. július 18., kedd 18:25
Műsorvezető: Selmeci János