Rezsiválság: fél év alatt sem sikerült kijavítani a több száz családot érintő hibát
10/01/2023 15:06
| Szerző: Klubrádió
Az önkormányzati bérházakban, szociális lakásokban élőknek ugyanúgy járna a kedvezményes energiaár, mint más lakossági fogyasztóknak. Hiába próbálta javítani a kormány a vonatkozó rendeletet, így is csak januártól részesülnek az érintettek a kedvezményben. Baranyi Krisztina a Reggeli gyorsban elmondta, körülbelül 800 nehéz helyzetben lévő családot érint Budapesten a jogszabályi hiba. Ferencvárosban inkább ki sem küldik nekik a nyolcszorosára nőtt gázszámlákat, amíg nem lesz megoldás.
Aztán megérkeztek a fűtési szezon első emelt árakat tartalmazó számlái: az eddigi átlag 10 ezer forint helyett 70-80 ezer forintról. Ez „már okozott némi pánikot” a kormányzat illetékesei között és azt ígérték, visszamenőleges hatállyal – a rezsiárakra vonatkozó szabályok augusztustól változtak – javítják a jogszabályi hiányosságot.
Mivel az érintett házak 100 százalékos önkormányzati tulajdonban vannak, a lakók a számlákat a hivataltól kapnák, de a gázt szolgáltató MVM úgy döntött, hogy ki sem küldi azokat, mivel érzékelték, hogy a kormányzat dolgozik a megoldáson. Németh Szilárd kormánybiztos és Láng Zsolt budapesti Fidesz-elnök be is jelentette november végén, hogy a kérdés megoldódott, csakhogy az átírt rendelet sem Baranyiék, sem az MVM jogértelmezése szerint nem tartalmaz visszamenőleges hatályú módosítást – mondta a polgármester. Jelen állás szerint leghamarabb január 1-től kerülnek az érintettek a kedvezményezettek közé, tehát legalább két téli hónapot a nyolcszoros áron kellene kifizetnie a lakóknak.
Budapesten, elsősorban a VIII. és a XIII. kerületben, valamint Ferencvárosban körülbelül 800 családot érint a probléma. Az MVM tehát nem küldött számlákat az elmúlt hónapokban, de a szolgáltató sem tud örökké várni – hangsúlyozta Baranyi. A polgármester reméli, hogy lesz valamilyen jogi megoldás, ha az önkormányzatnak kell átvállalnia a családoktól a befizetést, az éves szinten a IX. kerületben több száz millió forintba kerülne.
Az önkormányzatok viszont már a tartalékaikat élik fel. Ferencvárosnak 700 millió forinttal nőtt a szolidaritási adója. Országosan 88 milliárd forinttal több adót szedett be az állam ezen a jogcímen, így azzal a 44 milliárd forinttal, amit rezsitámogatás címén nemrég osztottak szét, gyakorlatilag az „önkormányzatok a saját pénzük egy részét kapták vissza, teljesen átláthatatlan módon elosztva” - mondta Baranyi.
„Mindenki elhalasztja a beruházásait, amiket adott esetben már évek óta tervez”, de a legnagyobb probléma a ferencvárosi polgármester szerint az, hogy „a fővárosnak abszolút nincs már tartaléka.” „Olyan szinten vonták el a az összes bevételét” – a tömegközlekedéssel és egyéb, a város működtetéssel összefüggő, korábban megszokott módon az állam nyújtotta támogatást – hogy „a Főváros gyakorlatilag folyószámla hitelekből működik ebben a pillanatban” - mondta Baranyi.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023.01.10., kedd 7:43
Riporter: Dési János