"Semmikép nem jó, ha erőltetve emeljük a minimálbért"
1/04/2025 09:21
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Az erőltetett béremelések azért sem jók, mert a külföld felé is elveszítheti Magyarország versenyképességét, ha azt látják, hogy csak drágán vagyunk hajlandók termelni és az inflációt is erősíti, ha nagyobb hozzáadott érték nélkül teszik meg – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 668 100 forint volt, 10,4 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál – írja jelentésében a KSH. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 444 300, a kedvezményeket figyelembe véve 459 000 forintot ért el, 10,4, illetve 10,2 százalékkal magasabb volt, mint 2024. januárban.
A bruttó mediánkereset (közepes kereset, aminél pont annyian keresnek többet, mint kevesebbet) 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 373 600 forintot ért el, 9,3 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit. Decemberben a mediánkeresetek még 13 százalék fölötti mértékben nőttek éves alapon. Ezzel kapcsolatban felvetődnek kérdések.
„Az semmiképpen nem jó, ha erőltetve emelik a minimálbért, miközben hatékonyságot nem tudnak olyan ütemben javítani, mert akkor általában az a tapasztalat, hogy elkezdik emelni az árakat. Itt mindenképp az a fajta béremelés, bérfelzárkóztatás tud működni, amikor az alacsonyabb jövedelmi kategóriákba tartozók bérét ki tudjuk hatékonyan termelni, akár képzik őket, hogy ezáltal többet tudjanak hozzáadni a termeléshez, szolgáltatáshoz, és ezzel párhuzamosan emelni a bérüket” – mondta a Reggeli gyors keddi adásában Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Hangsúlyozta, arra kellene törekedni, hogy az alsó 20-30 százalék bérét sokkal kedvezőbb szintre tudják emelni.
Az erőltetett béremelések azért sem jók, mert a külföld felé is elveszítheti Magyarország versenyképességét, ha azt látják, hogy csak drágán vagyunk hajlandók termelni. Ha a forint árát értékelik le, az az inflációt erősíti, aminek például az ingatlanárak növekedése is az eredménye, ami pedig a hazai lakásvásárlást nehezíti, és a folyamat tovább mélyül.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025.04.01., kedd 7:40
Riporter: Dési János