Szabó Norton: Egy 1966-ban felállított rekordot dönthet meg a SpaceX
11/09/2024 09:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A Gemini 11 1966-ban 1350 kilométer magasan állt Föld körüli pályára, a Polaris Dawn-misszió 1400 kilométeres magasságban tervez pályára állni. Szabó Norton avatott be a részletekbe.
Elindult a SpaceX kockázatos történelmi küldetése, kezdetét vette az ötnapos Polaris Dawn-misszió, melynek keretein belül olyan messzire jut négy ember az űrben, mint az Apollo-program 1972-es lezárása óta senki – írja a hvg.hu. Kedden, magyar szerint idő kedden 11 óra 23 perckor sikeresen felszállt a Falcon–9-es hordozórakéta tetején a Dragon űrhajóval.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, a misszió során négy ember öt napot tölt az űrben, Föld körüli pályán, és a tervek szerint megejtenek egy űrsétát. Egyikük sem képzett asztronauta. A Polaris Dawn személyzete: Anna Menon, Scott Poteet, Jared Isaacman és Sarah Gillis. Közülük Isaacman parancsnok számára nem lesz teljesen idegen az űr, de ő sem képzett asztronauta. 2021-ben az Inspiration4 nevű küldetés során három amatőr űrhajóssal már járt az űrben, ám annak elsősorban az volt a célja, hogy bizonyítsa: bármilyen hátterű emberből lehet űrhajós egy tréninget követően.
„Ismételten a magánszektor az, amelyik bizonyítja, hogy igenis képes új dolgokat, nagy dolgokat elérni a világűrben. A SpaceX magáncég, ami magát az űrhajót, illetve a küldetést biztosítja, és a fedélzeten is civilek vannak” – mondta az Esti gyors keddi adásában Szabó Norton csillagász, hozzátéve, hogy a megfelelő kiképzést persze mindegyik asztronauta megkapta.
Az is érdekes, hogy soha korábban nem állt Föld körüli pályára űrhajó ilyen magasan. „Az eddigi rekordot a Gemini 11 tartotta, 1966-ban 1350 kilométer magasra mentek. Nem lepődnék meg azon, ha csak ennek a rekordnak a megdöntése indokolná az 1400 kilométeres magasságot, de ezt is átadják a múltnak” – értékelt a szakember.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a pálya „belelóg” a Földet körülölelő sugárzási övezetbe, a Van Allen-övbe, ahol az űrhajósok, az űrhajó és a műszerek is fokozottabb sugárzásnak vannak kitéve. „Erre mindenképpen fel kellett készülniük az űrhajósoknak.”
Először kísérleteznek azzal, hogy lézerek segítségével komminikálnak egy emberes űrhajóval a Starlink hálózatán keresztül. A misszió hosszabb távon a bolygóközi űrutazás előkészítésében játszik fontos szerepet.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.09.10., kedd 18:42
Riporter: Kárpáti Iván