Szent-Iványi: Az, hogy az ukránok nem ülnek ott a tárgyalóasztalnál olyan, mint ami Trianonban történt
26/02/2025 14:38
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Európának pedig úgy szán jelentős szerepet Trump a béketeremtésben, hogy közben a részletek kidolgozásába nem vonja be. Úgy tűnik, felmondhatja a 80 évig működő megállapodást Amerika és Európa között, sokkal bizonytalanabbá válhat a szövetség. Szent-Iványi Istvánt a Reggel gyorsban kérdeztük.
Az jó, ha elhallgatnak a fegyverek, de önmagában a tűzszünet nem old meg semmit. Főleg, hogy még az sem látszik, mi lenne a garancia a tartósságára. Érthető, ha az ukránok attól tartanak, hogy ez csak arra jó, hogy az oroszok felkészüljenek egy újabb támadásra – mondta Szent-Iványi István külpolitikai szakértő, volt külügyi államtitkár a Reggeli gyorsban azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump és – vélhetőleg az ő szavaira alapozva – Emmanuel Macron is a heteken belüli fegyvernyugvás lehetőségéről beszélt.
Elég nagy baj, hogy a rijádi amerikai-orosz tárgyalásokra nem hívták meg Ukrajnát és az európai országokat. Előbbiek esetében ez körülbelül olyan, mint ami Trianon esetében történt, ugyan a végén odahívták a magyar delegációt, de érdemi beleszólása nem volt. Európának is ott kéne ülnie, hiszen a jelek szerint Trump jelentős szerepet szán a kontinens országainak a béketeremtésben: európai békefenntartókat küldene Ukrajnába, az európaiaknak kéne részt vennie az újjáépítésben és az EU-nak kellene a szankciókat visszavonnia, ha ez feltétel lesz. Csak éppen a feltételek kidolgozásába nem vonná be Európát az amerikai elnök – magyarázta a korábbi diplomata.
Nem volt ennyire rossz a helyzet, amíg Trump elnök nem lépett be, úgy tűnik, felmondja azt a nyolcvanéves megállapodást, ami az Egyesült Államok és Európa között volt és felcseréli egy nagyon bizonytalan szövetségre. Erre nem számítottunk – mondta Szent-Iványi.
A külpolitikai szakértő többek között arról is beszélt, Magyarországot már két Európán belüli tárgyalási körből is kihagyták, közben különösen ellenségessé vált a magyar kormánypropaganda az EU-val Trump beiktatása óta. Színvonaltalan összeesküvés-elmélet szintjén értelmezi a világot Orbán a számunkra – jegyezte meg a volt diplomata a miniszterelnöki évértékelővel kapcsolatban, amelyben egy birodalomról beszélt, amelynek Washingtonban és Brüsszelben is van egy-egy központja, előbbit azonban már legyőzték.
Nukleáris fenyegetettségről is kérdeztük Szent-Iványit, a teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2025. február 26., szerda 7:17
Riporter: Para-Kovács Imre