Szent-Iványi: "Bizarr és komikus, hogy Orbán világpolitikai szerepre törekszik"
17/10/2023 19:20
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Orbán Viktor Pekingben, egyedüli európai uniós kormányfőként vesz részt az Egy övezet, egy út program fórumán. Kedden pedig tárgyalt Hszi Csin-pinggel és Vlagyimir Putyinnal is. Az eseményt úgy értékeli a nyugati sajtó, mint a nyugatellenes országok dzsemboriját, a magyar miniszterelnök a találkozókkal egyértelműen kilép az európai vezetőktől elvárható szolidaritási keretből – mondta Szent-Iványi István, külpolitikai szakértő, korábbi diplomata az Esti gyorsban. Szerinte hiába próbálja magát Orbán világpolitikai tényezőként pozícionálni, a valós súlyú szereplőknek inkább csak játékszere, akit szívesen alkalmaznak.
Diplomáciai szempontból már az sem vállalható, hogy Orbán részt vesz az Egy övezet, egy út fórumán – mondta Szent-Iványi István, külpolitikai szakértő, korábbi szlovén nagykövet az Esti gyorsban. A projekttel kapcsolatban ugyanis Európában komoly fenntartások van: számos ország, Srí Lanka, Pakisztán vagy, hogy közelebbi példát említsünk, Montenegró példája is azt mutatja, hogy ez a program a kínai befolyásszerzést illetve kolonializációs – egyfajta modern gyarmatosítási – törekvést szolgálja, annak zászlóshajója – foglalta össze Szent-Iványi az aggályok lényegét.
A világsajtó úgy értelmezi a pekingi fórumot, mint a nyugatellenesek találkozóját. Márpedig én úgy gondolom – és remélem ezzel a magyarok többsége egyetért –, hogy mi a nyugathoz tartozunk – mondta a szakértő.
A Putyin-találkozóról kedden mi is megírtuk, hogy Orbán a hivatalos orosz szóhasználathoz nagyon hasonlóan katonai műveletnek nevezte az orosz-ukrán háborút. A tárgyaláson a miniszterelnök sajtófőnökének közlése szerint szó volt a magyar-orosz együttműködésről a gáz- és olajszállításokról valamint a nukleáris energia kérdéseiről, emellett pedig a béke fontosságát hangsúlyozta a magyar kormányfő.
Magyarország vezetője egy olyan ember mellé állt, akinek az erői emberiség elleni bűncselekményekért felelősek Ukrajnában, és egyedül tette ezt a szövetségeseink között. Miközben Oroszország az ukrán civileket támadja, Magyarország az üzletért könyörög
– reagált a találkozóra az X-en (korábbi Twitter) David Pressman amerikai nagykövet.
Maga a tény, hogy Orbán Putyinnal találkozott rendkívül problematikus, ne felejtsük el, hogy a legtöbb országba be sem léphetne az orosz elnök, hiszen a hágai bíróság (ICC) tavasszal nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene, mint háborús bűnös ellen – mondta Szent-Iványi. Mindenki, még Putyin szövetségesei is háborúnak nevezik az orosz-ukrán háborút, Orbán katonai hadműveletes megszólalásából az látszik, hogy egészen hihetetlen mértékben alkalmazkodik az orosz vezetéshez – mondta a szakértő. Ráadásul a miniszterelnök a kapcsolatok bővítéséről beszélt, miközben Európában mindenki más ezeknek a korlátozásával van elfoglalva. Orbán tehát egyértelműen kilép az elvárható szolidaritási keretből – hangsúlyozta Szent-Iványi.
Az amerikai nagykövetnek nyilván egyeztetnie kellett a külügyminisztériumával, vagyis a nyilatkozatát nyugodtan tekinthetjük hivatalos amerikai álláspontnak – mondta szakértő.
Szent-Iványi szerint az egész pekingi részvételben, a találkozókban Putyinnal és a kínai vezetőkkel tetten érhető, ahogy Orbán világpolitikai tényezőként próbálja pozícionálni magát. Kívülről nézve, figyelembe véve Magyarország tényleges helyzetét és súlyát, ez a törekvés "bizarr és komikus". Orbán inkább játékszere ezeknek a valóban világpolitikai szereplőknek, akik ugyanakkor szívesen alkalmazzák őt – mondta a szakértő.
A beszélgetés elején szó volt arról is, hogy Orbán a lengyel választásokon a legfontosabb szövetségesét vesztette el. A teljes interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023. október 17., kedd 18:21
Műsorvezető: Kárpáti Iván